Даъво мазмуни: Хонадоннинг бир қисмига мулк ҳуқуқини тан олиш тўғрисида
Даъвогар яшаб келаётган уйнинг манзили манзилида жойлашган уй Уй жавобгарга сотилганлиги бўйича шартнома расмийлаштирилган сана кунги олди-сотди шартномасига кўра жавобгарга тегишли. Даъвогар жавобгардан уйнинг бир қисмини сотиб олган сана куни мен жавобгар билан ўзаро оғзаки келишувга кўра, юқоридаги уйнинг Даъвогар яшаётган уйнинг умумий ҳажми кв.мдан иборат бўлган Жавобгар томонидан даъвогарга сотилган уйнинг қисми қисмини сотиб олганман. Оила аъзоларим билан шу уйга кўчиб кириб яшаб келганман. Жавобгар эса уйдан кўчиб кетган ва ҳозирда жавобгар бошқа жойда яшаб келади. Мен фарзандларим билан ушбу уйнинг Жавобгар томонидан даъвогарга сотилган уйнинг қисми қисмида Даъвогар ушбу хонадонда яшаб келаётган вақтдан буён яшаб, коммунал ва солиқ тўловларини тўлаб келаман. Хонадоннинг Жавобгар томонидан даъвогарга сотилган уйнинг қисми қисмидан ошкора ва узлуксиз фойдаланиб келаман. Шу давр мобайнида ҳеч ким билан уй-жой бўйича ҳеч қандай низо келиб чиқмади. Мен яшаб келаётган уй-жой бузилишга тушмаслиги тўғрисида архитектура ва қурилиш бўлимининг маълумотномаси мавжуд. Уй-жойнинг Жавобгар томонидан даъвогарга сотилган уйнинг қисми қисмини сотиб олганимда уй таъмирга муҳтож қаровсиз эди. Шу вақт мобайнида мен уйни таъмирладим.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 41-моддасида ҳар бир шахс мулкдор бўлишга ҳақли эканлиги белгиланган.
Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси 182-моддасига кўра, мулк ҳуқуқининг вужудга келиш асосларида эгалик қилиш ҳуқуқини вужудга келтирувчи муддат ҳам кўрсатиб ўтилган.
Фуқаролик кодексининг 187-моддасида эса, мулкдор бўлмаган, лекин кўчмас мол-мулкка ўн беш йил давомида ёки бошқа мол-мулкка беш йил давомида ўзиники каби ҳалол, ошкора ва узлуксиз эгалик қилган шахс бу мол-мулкка мулк ҳуқуқини олади (эгалик қилиш ҳуқуқини вужудга келтирувчи муддат).
Кўчмас ва бошқа мол-мулкка давлат рўйхатидан ўтказилиши шарт бўлган мулк ҳуқуқи ушбу мол-мулкка эгалик қилиш ҳуқуқини вужудга келтирувчи муддат туфайли олган шахсда ана шундай рўйхатдан ўтказилган пайтдан бошлаб вужудга келади.
Эгалик қилиш ҳуқуқини вужудга келтирувчи муддат туфайли мулк ҳуқуқини олганга қадар мол-мулкка ўзиники каби эгалик қилиб турган шахс ўз эгалигини мол-мулкнинг эгалари бўлмаган, шунингдек қонунда ёки шартномада назарда тутилган бошқа асосларга кўра эгалик қилиш ҳуқуқи бўлмаган учинчи шахслардан ҳимоя қилиш ҳуқуқига эга.
Эгалик қилиш муддатини важ қилиб келтирадиган шахс ўзи ҳуқуқий вориси бўлган шахснинг бу мол-мулкка эгалик қилиб келган барча вақтини ўзининг эгалик қилиш вақтига қўшиши мумкин.
Қайд қилинган ҳолатлар ва қонун талабидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189-191-моддалари, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 182 ва 187-моддаларига, Ўзбекистон Республикаси Олий Хўжалик Суди Пленумининг 2010 йил 19 ноябрдаги 220-сонли «Мулк ҳуқуқини тан олишга оид ишларни кўришда иқтисодий судлар томонидан қонун ҳужжатлари қўлланилишининг айрим масалалари тўғрисида»ги қарорига  асосан,
Даъвогар яшаб келаётган уйнинг манзили манзилидаги Даъвогар яшаётган уйнинг умумий ҳажми кв.м.дан иборат бўлган Жавобгар томонидан даъвогарга сотилган уйнинг қисми қисмига нисбатан менинг мулк ҳуқуқимни белгилаш тўғрисида ҳал қилув қарори қабул қилишингизни.

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подано исковое заявление Истец:Ф.И.О. Истца Место прописки: Место прописки Истца Телефон: Телефон Истца E-mail: Адрес электронной почты Истца Ответчик:Ф.И.О. Ответчика Адрес: Адрес Ответчика Телефон: Телефон Ответчика E-mail: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска: О признании имущественного права на часть дома |
(О признании имущественного права на часть дома)
Всоответствии с договором купли-продажи от Дата оформления договора купли-продажи дома на имя Ответчика дом, расположенный по адресу Адрес места проживания Истца принадлежит Ответчику Ф.И.О. Ответчика . Дата приобретения Истцом у Ответчика части дома по устной договоренности с Ф.И.О. Ответчика я приобрел у него Часть дома, проданная Ответчиком Истцу площадью Общая площадь части дома, в которой проживает Истец.Я переехал сюда и проживаю здесь вместе с членами моей семьи. А Ответчик переехал отсюда и сейчас проживает в другом месте. Проживая в Часть дома, проданная Ответчиком Истцу этого дома вместе с детьми в течение Время проживания Истца в этом доме,я оплачиваю коммунальные и налоговые платежи. Открыто и непрерывно использую Часть дома, проданная Ответчиком Истцу дома. За весь прошедший период у нас не было ни с кем никаких конфликтов по поводу жилья. Имеется справка Отдела архитектуры и строительства о неподверженности моего дома слому. Когда я приобретал Часть дома, проданная Ответчиком Истцу ,дом был заброшен и требовал ремонта. За это время я осуществил ремонт.
Статьей 41 Конституции Республики Узбекистан определено, что «каждый имеет право на собственность.»
Всоответствии со статьей 182 Гражданского кодекса Республики Узбекистан в основаниях для приобретения права собственности указана и приобретательная давность.
Согласно статьи 187 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «Лицо, не являющееся собственником имущества, но добросовестно, открыто и непрерывно владеющее как своим собственным недвижимым имуществом в течение пятнадцати лет либо иным имуществом в течение пяти лет, приобретает право собственности на это имущество (приобретательная давность).
Право собственности на недвижимое и иное имущество, подлежащее государственной регистрации, возникает у лица, приобретшего это имущество в силу приобретательной давности, с момента такой регистрации
До приобретения на имущество права собственности в силу приобретательной давности лицо, владеющее имуществом как своим собственным, имеет право на защиту своего владения против третьих лиц, не являющихся собственниками имущества, а также не имеющих прав на владение им в силу иного предусмотренного законом или договором основания.
Лицо, ссылающееся на давность владения, может присоединить ко времени своего владения все время, в течение которого этим имуществом владел тот, чьим правопреемником это лицо является».
Исходя из изложенного и требований закона, на основании статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статей 182 и 187 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, Постановления Пленума Высшего хозяйственного суда Республики Узбекистан №220 от 19 ноября 2010 года «Онекоторых вопросах применения экономическими судами законодательства при рассмотрении дел о признании права собственности»
принять решение об определении моего имущественного права в отношении Часть дома, проданная Ответчиком Истцу площадью Общая площадь части дома, в которой проживает Истец,расположенного по адресу Адрес Ответчика.