• Изоҳ: Масалан турмуш ўртоғи, акаси, укаси, ота-онаси ёки бошқа
Мен юқоридаги манзилда оила аъзоларим билан яшаб келаман. Шу манзилда Муомалага лаёқатсиз деб топилиши сўралаётган шахс туғилган сана да туғилган ногирон Муомалага лаёқатсиз деб топилиши сўралаётган шахснинг даъвогар билан қариндошлик алоқаси Жавобгарнинг Ф.И.О.си яшайди. Унга Муомалага лаёқатсиз деб топиш сўралаётган шахснинг касаллик ташхиси ташхиси қўйилган. Унга кўрсатилган барча тиббий муолажалар самарасини кўрсатмаяпти. Унинг касаллиги зўрайиб, атрофдагиларга хафв солмоқда, ўз харакатларини умуман англай олмаяпти.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 30-моддасида руҳий касаллиги ёки ақли заифлиги оқибатида ўз ҳаракатларининг аҳамиятини тушуна олмайдиган ёки уларни бошқара олмайдиган фуқарони суд қонунчиликда белгилаб қўйилган тартибда муомалага лаёқатсиз деб топиши мумкинлиги белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 310- моддасига кўра, фуқарони руҳий ҳолати бузилганлиги (руҳий касаллиги ёхуд ақли заифлиги) туфайли муомалага лаёқатсиз деб топиш ҳақидаги иш унинг оила аъзолари, васийлик ва ҳомийлик органлари, прокурор, даволаш муассасалари ва бошқа давлат органлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ҳамда жамоат бирлашмалари берган аризалар бўйича қўзғатилиши мумкин.
Юқоридаги қоидаларга мувофиқ, Жавобгарнинг Ф.И.О.сини муомалага лаёқатсиз деб топиш билан ундаги мажбуриятларни тайинланган васийга ёки ҳомийга ўтказишга сабаб бўлади.
Қайд қилинган ҳолатлар ва қонун талабидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189-191-моддалари ҳамда 310-моддаси,Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 30-моддаcига  асосан,
Муомалага лаёқатсиз деб топилиши сўралаётган шахс туғилган сана йилда туғилган Муомалага лаёқатсиз деб топилиши сўралаётган шахснинг даъвогар билан қариндошлик алоқаси Жавобгарнинг Ф.И.О.сини муомалага лаёқатсиз деб топиш тўғрисида қарор қабул қилишингизни.

Содержание иска:О признании Ф.И.О. Ответчика недееспособности |
Яживу по выше указанному адресу вместе с членами моей семьи. Также по этому адресу проживает мой Степень родства лица, о признании недееспособности которого запрашивается в исковом заявлении с Истцом Ф.И.О. Ответчика,родившийся Дата рождения лица, о признании недееспособности которого запрашивается в исковом заявлении.Ему поставлен диагноз Медицинский диагноз лица, о признании недееспособности которого запрашивается в исковом заявлении.Оказанные ему лечебные процедуры не дают результата. Его болезнь прогрессирует, представляя собой угрозу окружающим, он не осознает своих действий.
Согласно статье 30 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «гражданин, который вследствие психического расстройства (душевной болезни или слабоумия) не может понимать значения своих действий или руководить ими, может быть признан судом недееспособным в порядке, установленном законодательством, и над ним устанавливается опека.»
Встатье 310 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан отмечено, что дело о признании гражданина недееспособным вследствие психического расстройства (душевной болезни или слабоумия) может быть возбуждено по заявлению членов его семьи, органов опеки и попечительства, прокурора, лечебных учреждений и других государственных органов, органов самоуправления граждан и общественных объединений.
Всоответствии с этим, признание Ф.И.О. Ответчика недееспособным позволит передать его права и обязательства назначенному опекуну или попечителю.
Исходя из вышеизложенного, на основании статей 188, 189-191 и 310 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статьи 30 Гражданского кодекса Республики Узбекистан,
Принять решение о признании недееспособности моего Степень родства лица, о признании недееспособности которого запрашивается в исковом заявлении с Истцом Ф.И.О. Ответчика,родившегося Дата рождения лица, о признании недееспособности которого запрашивается в исковом заявлении.