Учинчи шахс: Учинчи шахс сифатида қатнашаётган кадастрнинг номи кадастр агентлиги
Мен оилали бўлганлигим ва яшашимиз учун уй-жойимиз йўқлиги сабабли Даъвогар томонидан уй-жой қуриш бошланган санада Даъвогар томонидан уй-жой қурилган манзил манзилида уй-жой қуришни бошлаганман. Қурилиш ишларини Даъвогар томонидан уй-жойни қуриш ишлари якунланган сана йилда якунладим. Мен уй қурган жой ҳеч кимга тегишли бўлмаган ташландиқ жой эди. Ушбу жойда уй-жой қурганлигим натижасида ҳеч кимга зарар етмаган, ҳеч кимнинг ҳуқуқи бузилгани йўқ. Мен уй-жой қуришимга ҳеч ким қаршилик кўрсатганлиги йўқ.
Ушбу Даъвогар томонидан уй-жой қурилган манзил манзилида мен томонимдан қурилган уйда Даъвогар томонидан қурилган уй-жойдаги хоналар номи ва сони хоналар мавжуд. Мен уй қурган ерни менга ажратиш тўғрисида ҳужжатлар мавжуд бўлмаганлиги сабабли, уйимга нисбатан эгалик ҳуқуқимни ҳокимият орқали белгилашнинг имкони бўлмади.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 212-моддаси 5-қисмига кўра, башарти, ўзбошимчалик билан қурилган иморатнинг сақлаб қолиниши бошқа шахсларнинг ҳуқуқлари ва қонун билан қўриқланадиган манфаатлари бузилишига сабаб бўлса, ёхуд фуқароларнинг ҳаёти ва соғлиғига хавф туғдирса, ўзбошимчалик билан қурилган иморатга нисбатан мулк ҳуқуқи эътироф этилиши мумкин эмас.
Қайд қилинган ҳолатлар ва қонун талабидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189-191-моддалари, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 212-моддаcига, Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2004 йил 24 сентябрдаги 14-сонли « Якка тартибда қурилган уйга бўлган мулк ҳуқуқи билан боғлиқ низолар бўйича суд амалиёти тўғрисида »ги қарорига  асосан,
Даъвогар томонидан уй-жой қурилган манзил манзилида мен томонимдан ўзбошимчалик билан қурилган уй-жойга нисбатан менинг мулк ҳуқуқимни белгилаш тўғрисида қарор қабул қилишингизни.

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подано исковое заявление Истец: Ф.И.О. Истца Место прописки: Место прописки Истца Телефон: Телефон Истца E-mail: Адрес электронной почты Истца Ответчик: Ф.И.О. Ответчика Адрес: Адрес Ответчика Телефон: Телефон Ответчика E-mail: Адрес электронной почты Ответчика Третье лицо: Агентство кадастра Агентство кадастра Адрес Агентства кадастра: Адрес Агентства кадастра Содержание иска: Об определении имущественного права в отношении самовольной постройки |
(Об определении имущественного права в отношении самовольной постройки)
Всвязи с наличием у меня семьи и отсутствием собственного жилья, я, Дата начала строительства Истцом начал строительство дома по адресу Адрес, по которому Истец построил дом.Строительные работы завершил Дата окончания строительства дома Истца.Место, на котором я построил дом, было заброшенной, никем не используемой территорией. Строительством дома я никому не нанес ущерб, не нарушил ничьих прав. Никто не возражал против строительства моего дома. Мой дом по адресу Адрес, по которому Истец построил дом состоит из Точное наименование и количество комнат в доме.По причине отсутствия у меня документов о выделении мне земли, на которой я построил дом, я не имел возможность определения право владения им через хокимият.
Согласно части 5 статьи 212 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «право собственности на самовольную постройку не может быть признано если сохранение постройки повлечет нарушения прав и охраняемых законом интересов других лиц либо будет создавать угрозу жизни и здоровью граждан».
Исходя из сложившихся обстоятельств и требований закона, на основании статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статьи 212 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан №14 от 24 сентября 2004 года «О судебной практике по спорам, связанным с правом собственности на жилой дом индивидуального строительства»
принять решение об определении моего имущественного права в отношении самовольно построенного мною дома по адресу Адрес, по которому Истец построил дом.