Фарзандликка олишни бекор қилиш тўғрисида даъво ариза
• Изоҳ: Даъво аризага иш ҳолатига оид, даъво аризани асословчи барча ҳужжатлар, даъво ариза нусхаси тарафларга юборилганлигини, давлат божи тўланганлигини тасдиқловчи ҳужжатлар ва бошқа ҳужжатлар илова қилиниши лозим
Жавобгар: Биринчи жавобгарнинг яшаш манзили да яшовчи
Биринчи жавобгарнинг Ф.И.О.си
Телефон: Биринчи жавобгар ташкилотнинг телефон рақами
Электрон почта манзили: Биринчи жавобгар ташкилотнинг электрон манзили
Жавобгар: Иккинчи жавобгарнинг яшаш манзилида яшовчи
Иккинчи жавобгарнинг Ф.И.О.си
Телефон: Иккинчи жавобгарнинг телефон рақами
Электрон почта манзили: Иккинчи жавобгарнинг электрон манзили
Даъво мазмуни: Фарзандликка олишни бекор қилиш тўғрисида
(фарзандликка олишни бекор қилиш тўғрисида)
Мен ва турмуш ўртоғим Даъвогарнинг турмуш ўртоғининг Ф.И.О.си ўртамиздаги никоҳ Даъвогар ва турмуш ўртоғи ўртасида никоҳни қайд этган ФХДЁ бўлими номи томонидан Даъвогар ва турмуш ўртоғи ўртасида никоҳ қайд этилган сана куни Даъвогар ва турмуш ўртоғи ўртасидаги никоҳнинг қайд (регистрация) рақами-сон билан қайд этилган.
Биргаликдаги турмушимиздан Даъвогар ва турмуш ўртоғининг фарзанди туғилган санада туғилган Даъвогар ва турмуш ўртоғининг фарзандининг Ф.И.О.си исмли (туғилганлик ҳақида гувоҳнома серия рақами Даъвогар ва турмуш ўртоғининг фарзандига берилган туғилганлик ҳақидаги гувоҳноманинг серияси, рақами)фарзандимиз бор.
Турмуш ўртоғим Даъвогарнинг турмуш ўртоғининг Ф.И.О.си Даъвогарнинг турмуш ўртоғи вафот этган сана куни вафот этган.
Мен турмуш ўртоғим вафотидан кейин фарзандимни таъминлашда қийланганлигим ва Даъвогар фарзандини фарзандликка беришига сабаб бўлган ҳолатлар сабабли фарзандларимни қонунчиликда белгиланган тартибда фарзандликка беришга мажбур бўлдим.
Жавобгарлар Биринчи жавобгарнинг Ф.И.О.си ва унинг турмуш ўртоғи Иккинчи жавобгарнинг Ф.И.О.сининг биргаликдаги турмушларидан фарзандлари бўлмаганлиги ва уларнинг оиласини сақлаб қолиш мақсадида Даъвогарнинг фарзандини фарзандликка бериш тўғрисида қарор қабул қилган туман (шаҳар) ҳокимлиги номи ҳокимининг Даъвогарнинг фарзандини фарзандликка бериш тўғрисида қарор қабул қилинган сана кунидаги Даъвогарнинг фарзандини фарзандликка бериш тўғрисидаги қарорнинг сони (рақами)-сонли қарорига асосан Даъвогар ва турмуш ўртоғининг фарзанди туғилган санада туғилган Даъвогар ва турмуш ўртоғининг фарзандининг Ф.И.О.си исмли фарзандимни уларга фарзандликка берганман. Жавобгарлар Биринчи жавобгарнинг Ф.И.О.си ва Иккинчи жавобгарнинг Ф.И.О.силар мендан боламни фарзандликка олиш вақтида болага ўзларининг фарзандларидек қарашларини ва тарбиялашларини ҳамда асраб авайлашларини ваъда бериб, болани мендан фарзандликка олган бўлсалар-да бир неча йиллаб боламнинг тарбияси ва унинг хулқ-атвори билан шуғулланмасдан келмоқдалар. Бу билан жавобгарлар ўз зиммаларига олган мажбуриятларини лозим даражада бажармасдан, боламнинг келажагига бефарқ муносабатда бўлиб келаётганликлари мени хавотирга солмоқда.
Шунингдек, Жавобгарлар фарзандликка олинган болани тарбиялаб, вояга етказишга нолойиқлигини исботлайдиган (тасдиқлайдиган) ҳолатлар каби ҳолатлар ҳам жавобгарлар Биринчи жавобгарнинг Ф.И.О.си ва Иккинчи жавобгарнинг Ф.И.О.си лар фарзандликка олинган болани тарбиялаб, вояга етказишолмаслигини тасдиқлайди.
Шу сабабли мен ўз фарзандимни бундай ҳолда қаровсиз, ўзига бегона бўлган шахслар билан яшашига, бундан шароитда камол топишига ишонмайман.
Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 169-моддасига кўра, фарзандликка олиш агар фарзандликка олувчилар ўз зиммаларига юклатилган мажбуриятларни бажаришдан бўйин товлаётган ёки уларни лозим даражада бажармаётган бўлсалар, ота-оналик ҳуқуқини суиистеъмол қилаётган бўлсалар, фарзандликка олинувчиларга нисбатан шафқатсизлик билан муомалада бўлсалар, муттасил ичкиликбозликка ёки гиёвандликка мубтало бўлган бўлсалар бекор қилиниши лозим, фарзандликка олинувчининг хулқ-атвори фарзандликка олувчиларнинг шаъни ва қадр-қимматига путур етказаётган, уларнинг ҳаёти ёки соғлиғига хавф солаётган бўлса, фарзандликка олинувчи вояга етганидан кейин фарзандликка олиш бекор қилинишига йўл қўйилади, суд бошқа асосларга кўра ҳам боланинг манфаатларидан келиб чиқиб, унинг фикрини ҳисобга олган ҳолда фарзандликка олишни бекор қилишга ҳақлидир.
Мазкур кодекснинг 170-моддасида фарзандликка олинганнинг ота-онаси, прокурор, васийлик ва ҳомийлик органлари, вояга етмаганлар иши билан шуғулланувчи комиссиялар, шунингдек ўн олти ёшга тўлган фарзандликка олинган бола фарзандликка олишни суд тартибида бекор қилишни талаб этиш ҳуқуқига эга эканлиги белгиланган.
Мазкур кодекснинг 171-моддасига кўра, фарзандликка олишни бекор қилишга фақат суд тартибида йўл қўйилади.
Қайд қилинган ҳолатлар ва қонун талабидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 304-моддаси, Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 169-173-моддаларига асосан,
Даъвогарнинг фарзандини фарзандликка бериш тўғрисида қарор қабул қилган туман (шаҳар) ҳокимлиги номи ҳокимининг Даъвогар ва турмуш ўртоғининг фарзанди туғилган сана куни туғилган фарзандим Даъвогар ва турмуш ўртоғининг фарзандининг Ф.И.О.си ни жавобгарлар Биринчи жавобгарнинг Ф.И.О.си ва Иккинчи жавобгарнинг Ф.И.О.си ларга фарзандликка бериш тўғрисида” ги Даъвогарнинг фарзандини фарзандликка бериш тўғрисидаги қарорнинг сони (рақами)-сонли қарорини бекор қилишни;
Боламнинг туғилиши тўғрисидаги дастлабки ёзувларни тиклаб, дастлабки далолатнома ёзувига асосан боланинг фамилиясини Даъвогарнинг фарзандини туғилган пайтдаги (дастлабки) фамилияси,исмини ўзгаришсиз, ота исмини Даъвогарнинг турмуш ўртоғининг Ф.И.О.си деб ўзгартирган ҳолда болага туғилганлик ҳақида гувоҳнома беришни.

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подан иск Истец: Ф.И.О. Истца Адрес: Адрес Истца Телефон: Телефон Истца Email: Адрес электронной почты Истца Первый ответчик: Ф.И.О. Ответчика Адрес: Адрес Ответчика Телефон: Телефон Ответчика Email: Адрес электронной почты Ответчика Второй ответчик: Ф.И.О. Ответчика Адрес: Адрес Ответчика Телефон: Телефон Ответчика Email: Адрес электронной почты Ответчика |
(Об отмене усыновления)
Брак между мною и моим супругом Ф.И.О. супруга Истца заключен Дата заключения брака между Истцом и его супругом ЗАГС, зарегистрировавший брак между Истцом и его супругом,номер регистрационного свидетельства Серия, номер регистрационного Свидетельства о браке между Истцом и его супругом.
Всовместном браке Дата рождения совместного ребенка Истца и его супруга родился ребенок Ф.И.О. совместного ребенка Истца и его супруга,номер Свидетельства о рождении Серия, номер Свидетельства о рождении ребенка Истца и его супруга.Мой супруг Ф.И.О. супруга Истца скончался Дата смерти супруга Истца.
Всвязи с тем, что после кончины моего супруга я испытывала материальные затруднения в обеспечении моего ребенка, по причинам Обстоятельства, ставшие причиной отдачи ребенка Истца на усыновление была вынуждена отдать его на усыновление в определенном законом порядке.
Так как у Ответчика Ф.И.О. Ответчика и его супруги Ф.И.О. Ответчика не было рожденных в браке детей, то в целях сохранения их семьи решением хокима Наименование органа 01408520власти/хокимията, вынесшего решение об усыновлении ребенка Истца от Дата решения органа хокимията об усыновлении ребенка за номером Номер решения об усыновлении ребенка,мой ребенок Ф.И.О. совместного ребенка Истца и его супруга,рожденный Дата рождения совместного ребенка Истца и его супруга,был передан мною им на усыновление. Несмотря на то, что при усыновлении моего ребенка Ответчики Ф.И.О. Ответчика и Ф.И.О. Ответчика обещали смотреть за ним, воспитывать и оберегать его как своего ребенка, за несколько прошедших лет они не занимались его воспитанием, не уделяли ему должного внимания. То, что Ответчики не выполняют на необходимом уровне взятые на себя обязательства, с безразличием относятся к будущему моего ребенка вызывает у меня беспокойство.
Кроме того, неспособность Ответчиков Ф.И.О. Ответчика и Ф.И.О. Ответчика воспитать и вырастить усыновленного ребенка подтверждается тем, что Обстоятельства, препятствующие достойному воспитанию ребенка в семье усыновителей .
Поэтому я не верю, что мой ребенок получит достойное воспитание в таких обстоятельствах, в условиях проживания с чужими людьми, которые должным образом о нем не заботятся.
Встатье 169 Семейного кодекса Республики Узбекистан определено, что усыновление подлежит отмене, если усыновители уклоняются от возложенных на них обязанностей или не выполняют их надлежащим образом,
злоупотребляют родительскими правами, жестоко обращаются с усыновленными, являются хроническими алкоголиками или наркоманами.
Отмена усыновления по достижении усыновленным совершеннолетия допускается, если поведение усыновленного затрагивает честь и достоинство усыновителей, угрожает их жизни или здоровью.
Суд вправе отменить усыновление ребенка и по другим мотивам исходя из интересов ребенка, с учетом его мнения.
На основании статьи 170 этого кодекса «правом требовать отмены усыновления ребенка в судебном порядке обладают его родители, прокурор, органы опеки и попечительства, комиссии по делам несовершеннолетних, а также усыновленный ребенок, достигший возраста шестнадцати лет».
Астатья 171 кодекса гласит, что «признание усыновления недействительным и отмена усыновления допускаются только в судебном порядке».
Исходя из вышеизложенных обстоятельств, а также на основании статьи 304 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статей 169-173 Семейного кодекса Республики Узбекистан,
Отменить решение хокима Наименование органа 01408520власти/хокимията, вынесшего решение об усыновлении ребенка Истца от Дата решения органа хокимията об усыновлении ребенка за номером Номер решения об усыновлении ребенка об
усыновлении ответчиками Ф.И.О. Ответчика и Ф.И.О. Ответчика моего ребенка Ф.И.О. совместного ребенка Истца и его супруга,родившегося Дата рождения совместного ребенка Истца и его супруга;
Восстановить первую запись о рождении моего ребенка, на основании
первого Свидетельства о рождении изменить его фамилию на Фамилия, на которую Истец просит поменять фамилию своего ребенка,сохранив имя, с учетом Ф.И.О. супруга Истца изменить отчество моего ребенка и выдать на его имя измененное Свидетельство о рождении.