Бола билан учрашишга тўсқинликларни бартараф этиш тўғрисида
• Изоҳ: Ушбу бандда жавобгар нима сабабдан даъвогарни фарзанди билан кўришиб туришига йўл қўймаётганлигининг сабаблари кўрсатилиши лозим
Даъво мазмуни: Фарзандим Даъвогар ва жавобгарнинг фарзандининг Ф.И.О.си билан учрашишга тўсқинликни бартарф этиш тўғрисида
(Бола билан учрашишга тўсқинликларни бартараф этиш тўғрисида)
Мен ва жавобгар ўртамиздаги никоҳ Даъвогар ва жавобгар ўртасида никоҳни қайд этган ФХДЁ бўлими номи томонидан Даъвогар ва жавобгар ўртасида никоҳ қайд этилган сана куни Даъвогар ва жавобгар ўртасидаги никоҳнинг қайд (регистрация) рақами -сон билан қайд этилган.
Биргаликдаги турмушимиздан Даъвогар ва жавобгарнинг фарзанди туғилган санада туғилган Даъвогар ва жавобгарнинг фарзандининг Ф.И.О.си исмли (туғилганлик ҳақида гувоҳнома серия рақами Даъвогар ва жавобгарларнинг фарзандига берилган туғилганлик ҳақидаги гувоҳноманинг серияси, рақами фарзандимиз бор.
Мен ва жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сининг эр-хотинлик муносабатларимиз Даъвогар ва жавобгарнинг эр-хотинлик муносабатлари тугатилишининг сабаблари сабабли Даъвогар ва жавобгарнинг эр-хотинлик муносабатлари тугатилган вақт дан буён тугаган ва биз бирга яшамаймиз.
Ҳозирги кунда оилавий келишмовчиликлар сабабли фарзандимиз жавобгарнинг қарамоғида. Фарзандим Даъвогар ва жавобгарнинг фарзандининг Ф.И.О.си билан кўришишимга жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си қаршилик кўрсатмоқда. Чунки Жавобгар даъвогарни фарзанди билан кўришишига тўсқинлик қилишининг сабаблари.
Васийлик ҳомийлик органи ўзининг Васийлик ва хомийлик органиннг даъвогарни фарзанди билан кўришиб туриш тартибини белгилаган қарори қабул қилинган сана йилдаги қарори билан фарзандим Даъвогар ва жавобгарнинг фарзандининг Ф.И.О.си билан ҳар ҳафтанинг Васийлик ва хомийлик органи даъвогарни фарзанди билан кўришиб туриши учун белгилаган ҳафта куни куни соат Даъвогар ва фарзандининг кўришиши бошланадиган соат дан Даъвогар ва фарзандининг кўришиши тугайдиган (тамомланадиган) соат гача учрашиш вақтини белгилаб берди. Аммо ушбу қарор чиқарилганидан сўнг ҳам жавобгар мени фарзандим билан кўришишимга қаршилик кўрсатмоқда.
Мен фарзандимни яхши кўраман, уни ўзим шу ёшга етгунига қадар тарбиялаб келдим. Аммо эндиликда жавобгар турли баҳоналар билан боламни билан кўришишимга қаршилик қилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 77-моддасига асосан, Ота-оналар ва уларнинг ўрнини босувчи шахслар ўз фарзандларини вояга етгунига қадар боқиши, уларнинг тарбияси, таълим олиши, соғлом, тўлақонли ва ҳар томонлама камол топиши хусусида ғамхўрлик қилишга мажбурдирлар.
Оила кодекснинг 71-моддасига кўра, ота-она ўз болаларига нисбатан тенг ҳуқуқ ва мажбуриятларга эгадирлар, ҳамда 73-моддасига муфовиқ, ота-она ўз болаларини тарбиялаш ҳуқуқига эга ва тарбиялаши шарт. Ота-она ўз болаларининг тарбияси ва камолоти учун жавобгардир. Улар ўз болаларининг соғлиғи, жисмоний, руҳий, маънавий ва ахлоқий камолоти ҳақида ғамхўрлик қилишлари шарт.
Оила кодексининг 78-моддасида низо чиққан тақдирда, ота-она ўз ҳуқуқларини ҳимоя қилиш учун судга мурожаат қилишга ҳақли.
Қайд қилинган ҳолатлар ва қонун талабидан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189-191-моддалари, Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 71 ҳамда 78-моддалари, Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 1998 йил 11 сентябрдаги 23-сонли «Болалар тарбияси билан боғлиқ бўлган низоларни ҳал қилишда судлар томонидан қонунларни қўллаш амалиёти тўғрисида»ги қарорига  асосан
Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сига фарзандим Даъвогар ва жавобгарнинг фарзандининг Ф.И.О.си билан ҳар ҳафтанинг Васийлик ва хомийлик органи даъвогарни фарзанди билан кўришиб туриши учун белгилаган ҳафта куни куни соат Даъвогар ва фарзандининг кўришиши бошланадиган соат дан Даъвогар ва фарзандининг кўришиши тугайдиган (тамомланадиган) соат гача учрашишимга тўсқинлик қилмаслик мажбуриятини юклатишингизни сўрайман.

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подан иск Истец: Адрес прокуратуры, выступающей в роли Истца (с указанием точного месторасположения) Адрес: Ф.И.О. Истца Телефон: Телефон Истца Email: Адрес электронной почты Истца Ответчик: Ф.И.О. Ответчика Адрес: Адрес Ответчика Телефон: Телефон Ответчика Email: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска: Об устранении препятствий для моих встреч с моим ребенком Ф.И.О. ребенка Истца и Ответчика |
(Об устранении препятствий для встреч с ребенком)
Брак между мной и Ответчиком заключен Дата заключения брака между Истцом и Ответчиком в Районный (городской) отдел ЗАГС, зарегистрировавший брак между Истцом и Ответчиком.Регистрационный номер Регистрационный номер брака между Истцом и Ответчиком.
Всовместной жизни у нас Дата рождения ребенка Истца и Ответчика родился ребенок Ф.И.О. ребенка Истца и Ответчика (серия, номер Свидетельства о рождении Серия, номер Свидетельства о рождении ребенка Истца и Ответчика).
По причине Причины расторжения брака между Истцом и Ответчиком наши супружеские отношения с Ф.И.О. Ответчика прекратились Дата окончания супружеских отношений между Истцом и Ответчиком и мы не проживаем вместе.
В настоящее время в связи с семейными неурядицами наш ребенок находится на попечении Ответчика. Ф.И.О. Ответчика препятствует моим встречам с моим ребенком Ф.И.О. ребенка Истца и Ответчика.Так как Причины, по которым Ответчик препятствует встречам Истца со своим ребенком.
Орган попечительства и опеки Дата принятия органом попечительства и опеки решения о порядке встреч Истца со своим ребенком принял решение о моих встречах с моим ребенком Ф.И.О. ребенка Истца и Ответчика каждую неделю по День недели, определенный органом попечительства и опеки для встреч Истца со своим ребенком с Время начала встречи Истца со своим ребенком по Время завершения встречи Истца со своим ребенком часов. Однако и после принятия этого решения Ответчик препятствует моим встречам с ребенком.
Ялюблю своего ребенка, воспитывала(а) его до настоящего времени. Но теперь Ответчик по различным причинам препятствует моим встречам с ребенком.
Встатье 77 Конституции Республики Узбекистан определено, что «родители и заменяющие их лица обязаны содержать своих детей до их совершеннолетия, заботиться об их воспитании, образовании, здоровом, полноценном и гармоничном развитии.»
Согласно статье 71 Семейного кодекса Республики Узбекистан «Родители имеют равные права и несут равные обязанности в отношении своих детей»,а в соответствии со статьей 73 данного Кодекса родители имеют право и обязаны воспитывать своих детей. Родители несут ответственность за воспитание и развитие своих детей. Они обязаны заботиться о здоровье, физическом, психическом, духовном и нравственном развитии своих детей.
Статья 78 Семейного кодекса Республики Узбекистан закрепляет право родителей обращаться в суд за защитой своих прав в случае возникновения спора.
Исходя из вышеизложенного и требований законодательства, а также статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статей 71 и 78 Семейного кодекса Республики Узбекистан, Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан от 11 сентября 1998 года №23 «О практике применения судами законодательства при разрешении споров, связанных с воспитанием детей»
Возложить на Ответчика Ф.И.О. Ответчика обязательства по не препятствованию мне встречаться с моим ребенком Ф.И.О. ребенка Истца и Ответчика еженедельно по День недели, определенный органом попечительства и опеки для встреч Истца со своим ребенком с Время начала встречи Истца со своим ребенком по Время завершения встречи Истца со своим ребенком часов.