• Изоҳ: мерос мулкининг номи, русуми, тури ёзилиши лозим. Уй-жойнинг эса манзили кўрсатилиши лозим
Мен даъвогар Даъвогарнинг Ф.И.О.си Даъвогар туғилган сана йилда туғилганман. Отам Даъвогарнинг отаси Ф.И.О.си Даъвогарнинг отаси туғилган санасида туғилиб, Даъвогарнинг отаси вафот этган санада вафот этган, онам Даъвогарнинг онаси Ф.И.О.си Даъвогарнинг онаси туғилган санада туғилиб, Даъвогарнинг онаси вафот этган санада вафот этганлар. Ота-онам Даъвогарнинг ота-онаси никоҳи расмийлаштирилган санада қонуний никоҳдан ўтиб, уларнинг биргаликдаги турмушларидан Даъвогарнинг ота-онасининг фарзандлари сони нафар, яъни Даъвогарнинг барча ака-ука, опа-сингиллариларининг Ф.И.О.си ва туғилган санаси лар туғилган. Ота-онамиздан Даъвогарниннг ота-онасини фарзандлари сони нафар фарзанд меросхўрлар ҳисобланишади. Ота-онамнинг биргаликдаги турмушлари давомида орттирган мулкларидан Мерос бўлиб қолган мол-мулклар номи мерос бўлиб қолган. Ота-онамнинг вафотидан сўнг Даъвогар томонидан нотариусга меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисида гувоҳнома беришни сўраб мурожаат қилинган санада Нотариал идора манзили
ва рақами нотариал идорасига меросга бўлган ҳуқуқ тўғрисида гувоҳнома беришни сўраб мурожаат қилганман. Бироқ, нотариал идора меросхўрларнинг ўзаро Меросхўрларнинг мулкни бўлишдаги келишмовчилиги сабаби сабабли нотариал ҳаракатни амалга оширишни рад қилиш тўғрисида қарор чиқариб берди. Айни вақтда меросхўрлар ўртасида меросни тақсимлаш талаб этилади. Ота-онамдан бизларга мерос бўлиб қолган Мерос бўлган мол-мулкнинг жойлашган манзилида, жойлашган уй-жойни меросхўрлар ўртасида тенг тақсимлаш лозим.
Юқоридагиларга кўра, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188-191-моддаларига, Фуқаролик кодексининг 1150-моддаси асосан,

Истец: Ф.И.О. Адрес Истца Адрес Ф.И.О. Истца |
Я, Адрес Истца,родился Дата рождения Истца.Мой отец Ф.И.О. отца Истца,родился Дата рождения отца Истца,умер Дата смерти отца Истца.Мама Ф.И.О. матери Истца,родилась Дата рождения матери Истца,умерла Дата смерти матери Истца .Брак между родителями заключен Дата оформления брака между отцом и матерью Истца,в совместной жизни у них родилось Количество детей у родителей Истца детей, а именно Ф.И.О. и даты рождения всех братьев и сестер Истца.Все они также считаются наследниками моих родителей. От наших родителей в наследство остались Наименование имущества, оставшегося в наследство.После кончины моих родителей Дата обращения Истца к нотариусу о выдаче ему свидетельства о праве наследования я обратился в нотариальную контору Адрес и номер нотариального учреждения за Свидетельством о праве наследования. Однако нотариальная контора на основании Причины противоречий между наследниками по вопросу раздела имущества вынесла решение об отказе от осуществления нотариальных действий. В настоящее время необходимо распределить наследство между наследниками. Необходимо равномерно распределить среди наследников оставшийся в наследство родительский дом, расположенный Адрес расположения наследуемого имущества.
Исходя из вышеизложенного и требований законодательства, на основании статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статьи 1150 Гражданского кодекса Республики Узбекистан