Телефон:Жавобгарнинг телефон рақамлари
Жавобгарлар Жавобгарнинг Ф.И.О. ва Жавобгарнинг Ф.И.О.да Жавогарларни қайд этган туман (шаҳар) ФҲДЁ бўлими ФҲДЁ бўлимида ФҲДЁ бўлимида никоҳ қайд этилган рақам-сон билан қайд этилган қонуний никоҳдан ўтиб турмуш қуришган.
Аниқланишича, тарафларнинг оила қуришдан асосий мақсади Никоҳ тузилиш сабаблари кўрсатилади.
Орадан Никоҳ тузилганлиги ва бекор қилинганлигидан кейин маълум бир муддат кўрсатилади ўтганидан кейин тарафлар ўзаро келишувга асосан хотин хомиладор бўлсада, ўзаро келишган ҳолда Никоҳни бекор қилган туман (шаҳар) ФҲДЁ бўлими кўрсатилади ФҲДЁ бўлимининг рақами-сонли ФҲДЁ бўлимига никоҳни бекор қилиш ҳақида ариза билан мурожаат қилишиб, унда хотиннинг хомиладорлиги қасддан яширилган ҳолда никоҳдан ажратилганлар.
Конституциямизнинг 76-моддаси иккинчи қисмида никоҳ Ўзбекистон халқининг анъанавий оилавий қадриятларига, никоҳланувчиларнинг ихтиёрий розилигига ва тенг ҳуқуқлилигига асосланиши белгиланган.
Оила кодексининг 54-моддасига кўра, эр-хотин сохта никоҳ қайд қилдирган ва оила қурмаган бўлсалар никоҳ ҳақиқий эмас деб топилиши мумкин.
Шунингдек, Оила кодексининг 38 ва 42-моддаларига кўра, агар хотиннинг хомиладорлиги бўлган ҳолда ФҲДЁ органидан никоҳдан ажратиш ҳақида ариза билан мурожаат қилиш ҳуқуқига эга эмас.
Ўзбкистон Республикаси Оила Кодекснинг 49-моддасига асосан, никоҳ қуйидаги ҳолларда ҳақиқий эмас деб топилади, яни никоҳ тузиш ихтиёрий бўлмаса ва никоҳ ёши тўғри келмаса, сохта никоҳ тузилганда, яъни эр-хотин ёки улардан бири оила қуриш мақсадини кўзламай никоҳ қайд қилдирганда, никоҳланувчи шахслардан бири таносил касаллиги ёки одамнинг иммунитет танқислиги вируси (ОИВ касаллиги) борлигини иккинчисидан яширганда, агар иккинчиси судга шундай талаб билан мурожаат этса.
Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2011 йил 20 июлдаги 6-сонли “Судлар томонидан никоҳдан ажратишга оид ишлар бўйича қонунчиликни қўллаш амалиёти тўғрисида”ги қарорининг 34-банди учинчи хатбошисига биноан, сохта никоҳ тузилиши, яъни эр-хотин ёки улардан бири оила қуриш мақсадини кўзламай никоҳ қайд қилдирса никоҳни ҳақиқий эмас деб топиш асослари қатъий бўлиб, уларни кенгайтириб талқин этишга йўл қўйилмайди.
Шу сабабли никоҳ тузилганлиги ва бекор қилинганлигини ҳақиқий эмас деб топиш лозим бўлади.
Юқоридагиларга асосан ҳамда Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 38, 42, 54-моддаларига, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189-191-моддаларига асосан, суддан
Жавобгарлар Жавобгарнинг Ф.И.О. ва Жавобгарнинг Ф.И.О.лар билан тузилган ва бекор қилинган никоҳни ҳақиқий эмас деб топишни;

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подан иск Истец (прокурор): Ф.И.О. Истца Адрес: Адрес прокуратуры, выступающей в роли Истца (с указанием точного месторасположения) Телефон: Телефон Истца Email: Адрес электронной почты Истца Первый ответчик (муж): Ф.И.О. Ответчика Адрес: Адрес Ответчика Телефон: Телефон Ответчика Email: Адрес электронной почты Ответчика Второй ответчик (жена): Ф.И.О. Ответчика Адрес: Адрес Ответчика Телефон: Телефон Ответчика Email: Адрес электронной почты Ответчика |
(О признании фиктивности заключения и расторжения брака)
Ответчики Ф.И.О. Ответчика и Ф.И.О. Ответчика заключили законный брак в 151515, номер регистрационного свидетельства Номер регистрационного Свидетельства о браке между Первым и Вторым ответчиками.
Как выяснилось, истинные причины заключения брака состоят в Истинные причины заключения брака .
По прошествии Период после заключения брака ,по взаимному согласию сторон, несмотря на беременность супруги, обратились в Районный (городской) отдел ЗАГС, расторгнувший брак Номер отделения ЗАГС с заявлением о расторжении брака и были разведены, сокрыв при этом беременность супруги.
Во второй части статьи 76 Конституции Республики Узбекистан определено, что «брак основывается на традиционных семейных ценностях народа Узбекистана, свободном согласии и равноправии вступающих в брак.»
Кроме того, согласно статье 54 Семейного кодекса Республики Узбекистан «в тех случаях, когда супруги зарегистрировали фиктивный брак и не создали семью, брак может быть признан недействительным.»
Встатьях 38 и 42 Семейного кодекса определено, что супруги не имеют права обращаться в органы ЗАГС с заявлениями о расторжении брака в случае беременности супруги.
На основании статьи 49 Семейного кодекса Республики Узбекистан брак признается недействительным в случаях заключения фиктивного брака, то есть, если супруги или один из них зарегистрировали брак без намерения создать семью, а также сокрытия одним из лиц, вступающих в брак от другого лица наличия венерической болезни или вируса иммунодефицита человека (ВИЧ-инфекции), если последний обратился в суд с таким требованием.
Всоответствии с абзацем третьим пункта 34 Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан от 20 июля 2011 года №6 «О практике применения судами законодательства по делам о расторжении брака» заключение фиктивного брака, то есть, если супруги или один из них зарегистрировали брак без намерения создать семью является основанием для признания брака недействительным и его расширенная трактовка не допускается.
По этой причине необходимо признать фиктивным заключение и расторжение данного брака.
На основании вышеизложенного, а также статей 42, 54 Семейного кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан