• Масалан: Отам, онам, фарзандликка олган қариндоши (Оила Кодексининг 108-моддаси)
Мен Даъвогар туғилган санасида туғулганман, Мен Даъвогарнинг ногиронлигига сабаб бўлган касаллигининг номи касаллигим сабабли ногирон бўлиб қолганман.
Мен вояга етган бўлсамда, юқоридаги касаллигим сабабли меҳнатга лаёқатcизман.
Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си менинг Жавобгар даъвогарнинг қандай қариндоши бўлади бўлади. Жавобгарнинг Ф.И.О.си меҳнатга лаёқатли, ўзининг доимий даромадига эга, лекин мени ихтиёрий равишда моддий таъминламаяпти.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясида 77-моддасида ота-оналар ва уларнинг ўрнини босувчи шахслар ўз фарзандларини вояга етгунига қадар боқиши, уларнинг тарбияси, таълим олиши, соғлом, тўлақонли ва ҳар томонлама камол топиши хусусида ғамхўрлик қилишга мажбурдирлар.
Ўзбекистон Республикаси Оила Кодексининг 108-моддасига кўра, меҳнатга лаёқатсиз, ёрдамга муҳтож вояга етган болалар ота-онасидан, агар улар йўқ бўлса, қариндошлари ва ушбу Кодексда кўрсатилган бошқа шахслардан ўз таъминоти учун алимент талаб қилиш ҳуқуқига эга. Бундай ҳолларда алимент миқдори суд томонидан алимент тўлаши шарт бўлган шахснинг моддий ва оилавий аҳволи ҳисобга олиниб, пул билан тўланадиган қатъий суммада белгиланиши мумкин.
Юқоридагиларга кўра, Ўзбекистон Республикаси Оила Кодексининг 108-моддасига асосан
Жавобгар даъвогарнинг қандай қариндоши бўлади Жавобгарнинг Ф.И.О.сидан моддий таъминотим учун ҳар ойда Ундириб берилиши сўралаётган алимент миқдори сўм миқдорида қатъий суммада алимент ундириб беришингизни.

Телефон: Телефон Истца Адрес электронной почты: Адрес электронной почты Ответчика |
Телефон: Телефон Ответчика Адрес электронной почты: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска: О взыскании алиментов на содержание совершеннолетнего нетрудоспособного ребенка
(Овзыскании алиментов на содержание совершеннолетнего нетрудоспособного ребенка)
Яродился Дата рождения Истца.По причине Наименования заболевания, ставшего причиной инвалидности Истца я стал инвалидом. Несмотря на достижение мною совершеннолетия, по причине вышеуказанного заболевания я утратил трудоспособность.
Ответчик Ф.И.О. Ответчика является моим Степень родства Ответчика Истцу Он трудоспособен, обладает постоянным источником дохода, однако, несмотря на это не обеспечивает меня материально.
Встатье 77 Конституции Республики Узбекистан определено, что «родители и заменяющие их лица обязаны содержать своих детей до их совершеннолетия, заботиться об их воспитании, образовании, здоровом, полноценном и гармоничном развитии.»
Асогласно статье 108 Семейного кодекса Республики Узбекистан говорится, что «нетрудоспособные нуждающиеся совершеннолетние дети имеют право требовать от своих родителей, а если их нет — от родственников и других лиц, указанных в настоящем Кодексе, алименты на свое содержание. В таких случаях размер алиментов может быть определен судом в твердой денежной сумме с учетом материального и семейного положения лица, обязанного выплачивать алименты.»
Всоответствии с вышеизложенным и на основании статьи 108 Семейного кодекса Республики Узбекистан
принять решение о взыскании с Степень родства Ответчика Истцу Ф.И.О. Ответчика алиментов на мое
содержание в твердой денежной сумме в размере Размер алиментов,запрашиваемых ко взысканию ежемесячно.