Телефон: Жавобгарнинг телефон рақамлари Почта: Жавобгарнинг почта (электрон) манзили
Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодексига асосан, 1021-1022-моддаларига мувофиқ, маънавий зарар уни етказувчининг айбидан қатъи назар, қуйидаги ҳолларда қопланади, яъни зарар фуқаронинг ҳаёти ва соғлиғига ошиқча хавф манбаи томонидан етказилган бўлса, зарар фуқарога уни қонунга хилоф тарзда ҳукм қилиш, қонунга хилоф тарзда жиноий жавобгарликка тортиш, эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олишни ёки муносиб хулқ-атворда бўлиш ҳақида тилхат олишни қонунга хилоф тарзда қўлланиш, қонунга хилоф тарзда маъмурий жазо қўлланиш ва қонунга хилоф тарзда ушлаб туриш натижасида етказилган бўлса, зарар ор-номус, қадр-қиммат ва ишчанлик обрў-эътиборини ҳақоратловчи маълумотларни тарқатиш туфайли етказилган бўлса, қонунда назарда тутилган бошқа ҳолларда.
Маънавий зарар пул билан қопланади. Маънавий зарарни қоплаш миқдори жабрланувчига етказилган жисмоний ва маънавий азобларнинг хусусиятига, шунингдек айб товон тўлашга асос бўлган ҳолларда зарар етказувчининг айби даражасига қараб суд томонидан аниқланади. Зарарни қоплаш миқдорини аниқлашда оқилоналик ва адолатлилик талаблари эътиборга олиниши лозим. Жисмоний ва маънавий азобларнинг хусусияти маънавий зарар етказилган ҳақиқий ҳолатлар ва жабрланувчининг шахсий хусусиятлари ҳисобга олинган ҳолда суд томонидан баҳоланади. Маънавий зарар тўланиши лозим бўлган мулкий зарардан қатъи назар қопланади.
Мени Воқеа содир бўлган сана куни соат Воқеа содир бўлган вақтлар чамасида жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си ҳақорат қилди. Маъмурий ишни кўриб чиққан суд номи маъмурий суднинг Суд қарори қабул қилинган санадаги қарорига кўра, Ўзбекистон Республикаси МЖтКнинг 41-моддасида кўрсатилган ҳуқуқбузарликни содир қилганликда айбли деб топилиб, у маъмурий жавобгарликка тортилди. Мен жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сининг бу маъмурий ҳуқуқбузарлиги оқибатида катта маънавий зарар кўрдим. Сабаби бу ҳодисадан сўнг менинг соғлиғим бўлмай касалхонада даъволандим. Натижада жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сининг айби билан содир бўлган бу ҳодисадан сўнг мен жуда катта руҳий, маънавий қийинчиликларни бошдан ўтказдим.
Шу сабабли юқорида баён этилганларга хамда Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик Кодексининг 1021-1022-моддаларига, Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189 ва 191-моддаларига асосан суддан,
СУРАЙМАН:
Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сидан менинг фойдамга Ундириб берилиши сўралаётган маънавий зарар суммаси миқдори сўм маънавий зарарни ундириб беришингизни.

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который поданоисковое заявление Истец: Ф.И.О. Истца Адрес: Адрес Истца Телефон: Телефон Истца E-mail: E-mail Истца Ответчик:Ф.И.О. Ответчика Адрес: Адрес Ответчика Телефон: Телефон Ответчика E-mail: 101010 Содержание иска:О взыскании морального ущерба |
(О взыскании морального ущерба)
Всоответствии со статьей 1021 Гражданского кодекса Республики Узбекистан моральный вред компенсируется независимо от вины причинителя в случаях, если:
вред причинен жизни и здоровью гражданина источником повышенной опасности;
вред причинен гражданину в результате его незаконного осуждения, незаконного привлечения к уголовной ответственности, незаконного применения в качестве меры пресечения заключения под стражу или подписки о надлежащем поведении, незаконного пpименения административного взыскания и незаконного задержания, а также любого применения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания;
вред причинен распространением сведений, порочащих честь, достоинство и деловую репутацию;
виных случаях, предусмотренных законом.
Встатье 1022 данного Колекса отмечено, что «моральный вред компенсируется в денежной форме.»
Размер компенсации морального вреда определяется судом в зависимости от характера причиненных потерпевшему физических и нравственных страданий, а также степени вины причинителя в случаях, когда вина является основанием компенсации. При определении размера компенсации вреда должны учитываться требования разумности и справедливости.
Характер физических и нравственных страданий оценивается судом с учетом фактических обстоятельств, при которых был причинен моральный вред, и индивидуальных особенностей потерпевшего.
Моральный вред компенсируется независимо от подлежащего возмещению имущественного вреда.
Дата происшествия примерно в Время происшествия Ответчик Ф.И.О. Ответчика оскорбил меня. Согласно постановлению Наименование суда, рассмотревшего административное дело по административным делам от Дата принятия постановления суда он был признан виновным в совершении правонарушения по статье 41 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан и привлечен к административной ответственности. В результате совершенного Ответчиком правонарушения я понес значительный моральный ущерб, так как после этого происшествия испытывал проблемы со здоровьем и находился на лечении в больнице. Вследствие правонарушения, допущенного Ответчиком, я испытал значительные психологические проблемы, духовные трудности.
Исходя из изложенного, на основании статей 1021 и 1022 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Взыскать с Ответчика Ф.И.О. Ответчика в качестве возмещения за материальный ущерб Размер оцениваемого морального ущерба.