(Ётоқҳонадан кўчириш тўғрисида)
Ётоқхона жойлашган манзил манзилида жойлашган ётоқхона биноси мулк ҳуқуқи асосида Жавобгар чиқарилиши сўралаётган ётоқхона биносининг мулкдори бўлган жисмоний шахс ёки юридик шахснинг номига тегишли. Мазкур ётоқхонанинг Ётоқхонанинг жавобгарга яшаш учун бириктириб берилган хонасининг рақами-хонаси Жавобагарга ётоқхонада истиқомат қилиш ҳуқуқи берилган сана да Жавобгарга ётоқхонада истиқомат қилиш ҳуқуқини берган ҳужжат номи асосида жавобгарга мазкур ташкилотда ишлаб турган даврида вақтинчалик истиқомат қилиш учун берилган. Жавобгар билан Жавобгар билан меҳнат шартномаси тузган ташкилотнинг номи ўртасидаги меҳнат шартномаси бекор қилинганлиги сабабли жавобгар бир неча бор ётоқҳонадан кўчиб чиқиши лозимлиги ҳақида ёзма равишда огоҳлатирилишига қарамасдан ўз ҳоҳиши билан кўчмасдан ётоқҳонада яшашда давом этиб келмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Уй-жой кодексининг 85-моддаси 2-бандида меҳнат, хизмат муносабатларини тугатган фуқаролар, шунингдек ўқув юртларида ўқишни тамомлаган шахслар уларга иши, хизмати ёки ўқиши муносабати билан берилган ётоқхонадан бошқа турар жой бермасдан кўчирилиши белгилаб қўйилган.
Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2001 йил 14 сентябрдаги 22-сонли “Уй-жой низолари бўйича суд амалиёти ҳақида”ги қарорнинг 27-бандига кўра, хизмат лавозими билан боғлиқ равишда берилган ётоқхонадан чиқаришда даъвогар ва жавобгар ўртасида қандай меҳнат шартномаси тузилганлиги ва у қандай асосларга кўра бекор қилинганлигини аниқлаши зарур. Ишни тугатган мавсумий-вақтинчалик ишчилар, муддатли меҳнат шартномаси бўйича ишловчилар, шунингдек, узрсиз сабабларга кўра ўз ихтиёри билан ёки меҳнат интизомини бузганлиги сабабли ёки жиноят содир этганлиги сабабли меҳнат шартномаси бекор бўлиб ишдан бўшаганлар ҳамда ўқув юртида ўқишни тугатганлар, ўқув юрти талабаси сафидан чиқарилганлар бошқа турар-жой берилмасдан кўчирилиши лозим.
Жавобгар билан Жавобгар билан меҳнат шартномаси тузган ташкилотнинг номи ўртасидаги меҳнат шартномаси тугатилганлиги сабабли Ўзбекистон Республикаси Уй-жой кодексининг 85-моддаси, 140, 141-моддаларига, ва Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189, 191-моддаларига асосан суддан
Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сини Ётоқхона жойлашган манзил манзилда жойлашган ётоқҳонанинг Ётоқхонанинг жавобгарга яшаш учун бириктириб берилган хонасининг рақами-сонли хонасидан бошқа турар жой бермасдан кўчириш ҳақида ҳал қилув қарори чиқаришингизни.
Ётоқхона маъмуриятининг жавобгарга ётоқхона биносидан яшаш учун хона ажратиш ҳақидаги Жавобгарга ётоқхонада истиқомат қилиш ҳуқуқини берган ҳужжат номидан нусха;
Жавобгар ва Жавобгар билан меҳнат шартномаси тузган ташкилотнинг номи ўртасида тузилган меҳнат шартномасини бекор қилиш ҳақидаги буйруқ нусхаси;

Всуд по гражданским делам Суд по гражданским делам, в который подано исковое заявление |
Истец: организация Наименование и организационно-правовая форма организации-истца Адрес: Адрес размещения организации-истца |
Телефон: Телефон организации-истца Адрес электронной почты: Адрес электронной почты организации-истца Должность руководителя: Должность руководителя организации-истца Ф.И.О. руководителя |
Ответчик: Ф.И.О. Ф.И.О. Ответчика Адрес: Адрес проживания Ответчика |
Телефон: Телефон Ответчика Адрес электронной почты: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска: Овыселении из общежития
(Овыселении из общежития)
Общежитие, принадлежащее Наименование и организационно-правовая форма предприятия, в котором работал Ответчик,расположено по адресу Адрес расположения общежития.Комната Номер комнаты общежития, закрепленной для проживания Ответчика в общежитии с Дата, с которой Ответчику предоставлено право временного проживания в этой комнате общежития на основании Основания, предоставляющие Ответчику право на временное проживание в комнате общежития была временно закреплена за Ответчиком Ф.И.О. Ответчика ,работавшим в данной организации.
Всвязи с прекращением трудового договора Ответчика с Дата прекращения трудового договора с Ответчиком ему неоднократно были направлены письменные предупреждения о необходимости добровольного переселения из общежития, однако, игнорируя их, он продолжает проживать в данной комнате. Другие документы, подтверждающие обоснованность исковых претензий
Впункте втором статьи 85 Жилищного кодекса Республики Узбекистан отмечено, что «граждане, прекратившие трудовые, служебные отношения, а также лица, закончившие обучение в учебных заведениях, подлежат выселению из общежития, которое им было предоставлено в связи с работой, службой или учебой,без предоставления другого жилого помещения».
Согласно пункту 27 Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан №22 от 14 сентября 2001 года «Осудебной практике по жилищным спорам» «при выселении из общежития, предоставленного в связи со служебной должностью, необходимо выяснять, какой трудовой договор заключен между истцом и ответчиком и на каких основаниях он прекращен.»
При этом сезонные работники, работники по срочному трудовому договору, прекратившие трудовые отношения, а также работники, с которыми трудовой договор прекращен без уважительных причин по собственному желанию, в виду нарушения трудовой дисциплины или совершения преступления, и лица, закончившие обучение в учебном заведении, исключенные из числа студентов учебного заведения, должны выселяться без предоставления другого жилого помещения.
Всвязи с прекращением трудового договора с Ответчиком и на основании статей 85, 140 и 141 Жилищного кодекса Республики Узбекистан, а также статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
принять решение о выселении Ответчика Ф.И.О. Ответчика из комнаты Номер комнаты общежития, закрепленной для проживания Ответчика общежития, расположенного по адресу Адрес расположения общежития,без предоставления другого жилья.