• Изоҳ: Кафолат муддати йил, ой кунлар билан ёзилади.
Манфатлари кўзланиб даъво ариза киритилган шахс: Манфаатлари кўзланиб даъво ариза киритилган шахснинг Ф.И.О.си
Манзил: Манфаатлари кўзланиб даъво ариза киритилган шахснинг яшаш манзили
Телефон: Манфаатлари кўзланиб даъво ариза киритилган шахснинг телефон рақами
Жавобгар:Жавобгар ЯТТнинг Ф.И.О.си ёки юридик шахснинг номи ва ташкилий ҳуқуқий шакли
Манзил: Жавобгарнинг манзили
Телефон: Жавобгарнинг телефон рақамлари Почта: Жавобгарнинг почта манзили
(Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва Ундирилиши сўралаётган маънавий зарар миқдори сўм маънавий зарарни ундириш тўғрисида)
Фуқаро Манфаатлари кўзланиб даъво ариза киритилган шахснинг Ф.И.О.си жавобгар Жавобгар ЯТТнинг Ф.И.О.си ёки юридик шахснинг номи ва ташкилий ҳуқуқий шаклидан Жавобгардан маҳсулот сотиб олинган сана куни Жавобгардан сотиб олинган маҳсулот русуми (бренд номи) русумли Жавобгардан сотиб олинган маҳсулот номи маҳсулотини сотиб олган. Жавобгар ушбу маҳсулот бўйича Сотиб олинган маҳсулот сифати учун берилган кафолат муддати муддатга кафолат муддати берган ва Жавобгардан сотиб олинган маҳсулот номининг техник паспортига имзо қўйиб, муҳр босиб берган. Бироқ, фуқаро Манфаатлари кўзланиб даъво ариза киритилган шахснинг Ф.И.О.си Жавобгардан сотиб олинган маҳсулот номини уйига олиб бориб, ишлатиб кўрганда Маҳсулотда аниқланган камчилик ёки носозлик нимадан иборат каби камчиликлар ва носозликлар аниқланган. Фуқаро Манфаатлари кўзланиб даъво ариза киритилган шахснинг Ф.И.О.сибу ҳақида жавобгарга айтсада, жавобгар носоз маҳсулотни қайтариб ҳам олмаган, тузатиб ҳам бермаган. Маҳсулотда камчиликлар ва носозликлар мавжудлиги мутахассисларнинг хулосалари билан ҳам ўз тасдиғини топган.
Шундан сўнг фуқаро Манфаатлари кўзланиб даъво ариза киритилган шахснинг Ф.И.О.си бир неча ташкилотларга мурожаат қилишга мажбур бўлган. Бунинг натижасида жавобгар маънавий зарар кўрган.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 65-моддасига кўра, давлат бозор муносабатларини ривожлантириш ва ҳалол рақобат учун шарт-шароитлар яратади, истеъмолчиларнинг ҳуқуқлари устуворлигини ҳисобга олган ҳолда иқтисодий фаолият, тадбиркорлик ва меҳнат қилиш эркинлигини кафолатлайди.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 1021-моддаси, 1-қисми талабига кўра, маънавий зарар уни етказувчининг айби бўлган тақдирда, зарар етказувчи томонидан қопланади.
Фуқаролик кодексининг 1022-моддаси талабига кўра, маънавий зарар пул билан қопланади. Маънавий зарарни қоплаш миқдори жабрланувчига етказилган жисмоний ва маънавий азобларнинг хусусиятига, шунингдек айб товон тўлашга асос бўлган ҳолларда зарар етказувчининг айби даражасига қараб суд томонидан аниқланади. Зарарни қоплаш миқдорини аниқлашда оқилоналик ва адолатлилик талаблари эътиборга олиниши лозим. Жисмоний ва маънавий азобларнинг хусусияти маънавий зарар етказилган ҳақиқий ҳолатлар ва жабрланувчининг шахсий хусусиятлари ҳисобга олинган ҳолда суд томонидан баҳоланади. Маънавий зарар тўланиши лозим бўлган мулкий зарардан қатъи назар қопланади.
“Истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида” Қонунининг 4-моддаси биринчи қисми бешинчи хатбошисига кўра, ҳаёти, соғлиғи ва мол-мулки учун хавфли нуқсони бўлган товар (иш, хизмат), шунингдек, ишлаб чиқарувчи (ижрочи, сотувчи)нинг ғайриқонуний ҳаракати (ҳаракатсизлиги) туфайли етказилган моддий зиён, маънавий зарарнинг тўлиқ ҳажмда қопланиши белгиланган.
Олий Суд Пленумининг 2000 йил 28 апрелдаги 7-сон “Маънавий зарарни қоплаш ҳақидаги қонунларни қўллашнинг айрим масалалари тўғрисида”ги қарорининг учинчи бандига асосан, маънавий зарар етказганлик учун жавобгарликнинг келиб чиқишига асос бўлувчи шартлардан бири зарар етказувчининг айби бўлиши ҳисобланади.
“Истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида” қонунининг 22-моддасига биноан, истеъмолчининг ҳуқуқлари бузилиши туфайли унга етказилган маънавий зарар учун уни етказган шахс, башарти у айбдор бўлса, ҳақ тўлаши лозим. Маънавий зарар учун тўланадиган ҳақ миқдорини суд белгилайди. Маънавий зарар учун ҳақ тўлаш мулкий зиён ва истеъмолчи кўрган зарарнинг ўрни қопланишидан қатъи назар, амалга оширилади.
Юқордигаларга кўра, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 1021 ва 1022-моддалари, “Истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида” қонунига ҳамда Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189 ва 191-моддаларига асосан
Жавобгардан фуқаро Манфаатлари кўзланиб даъво ариза киритилган шахснинг яшаш манзилининг фойдасига соз ҳолатдаги (янги) Жавобгардан сотиб олинган маҳсулот русуми (бренд номи) русумли Жавобгардан сотиб олинган маҳсулот номи ундириб беришингизни ҳамда Ундирилиши сўралаётган маънавий зарар миқдори сўм маънавий зарар ундиришни.

(О защите прав потребителей и возмещении морального ущерба в размере Дефекты и недостатки, обнаруженные в товаре)
Дата приобретения товара у Ответчика гражданин Ф.И.О. лица, в интересах которого подан иск приобрел у Ответчика Ф.И.О. Ответчика – ИП или наименование и организационноправовая форма юридического лица Наименование (вид) товара, приобретенного у Ответчика марки Модель (марка) товара (бренда), приобретенного у Ответчика.Ответчик установил для товара гарантийный срок Гарантийный срок, предоставленный на товар,о чем имеется соответствующая запись в паспорте товара и печать. Однако, когда гражданин Ф.И.О. лица, в интересах которого подан иск по приезду домой попытался использовать Наименование (вид) товара, приобретенного у Ответчика он обнаружил в нем Дефекты и недостатки, обнаруженные в товаре.Он указал Ответчику на неисправность товара, однако Ответчик не обеспечил ремонт товара и не принял его обратно. Несмотря на неоднократные обращения гражданина Ф.И.О. Истца Ответчик не осуществил обмен неисправного товара на новый. У гражданина Ф.И.О. лица, в интересах которого подан иск имеется экспертное заключение о непригодности и неисправности товара до его приобретения. В связи с этим, он был вынужден обращаться в различные организации. В результате ему нанесен моральный ущерб.
Встатье 65 Конституции Республики Узбекистан определено, что свобода экономической деятельности, предпринимательства и труда гарантируется с учетом приоритетности прав потребителей.
Согласно части первой статьи 1021 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «моральный вред компенсируется причинителем при наличии вины причинителя».
Ав статье 1022 этого Кодекса указано, что «моральный вред компенсируется в денежной форме. Размер компенсации морального вреда определяется судом в зависимости от характера причиненных потерпевшему физических и нравственных страданий, а также степени вины причинителя в случаях, когда вина является основанием компенсации. При определении размера компенсации вреда должны учитываться требования разумности и справедливости. Характер физических и нравственных страданий оценивается судом с учетом фактических обстоятельств, при которых был причинен моральный вред, и индивидуальных особенностей потерпевшего. Моральный вред компенсируется независимо от подлежащего возмещению имущественного вреда.»
Вабзаце пятом части первой статьи 4 Закона Республики Узбекистан «О защите прав потребителей» определено, что потребители имеют право на: возмещение в полном объеме материальных убытков, морального вреда, причиненных товаром (работой, услугой) с недостатками, опасными для жизни, здоровья и имущества, а также неправомерным действием (бездействием) изготовителя (исполнителя, продавца).
Ав соответствии со Статьей 22 этого Закона «моральный вред, причиненный потребителю вследствие нарушения его прав, подлежит компенсации причинителем вреда при наличии его вины. Размер компенсации морального вреда определяется судом. Компенсация морального вреда осуществляется независимо от возмещения имущественного вреда и понесенных потребителем убытков.»
Кроме того, в пункте третьем Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан №7 от 28 апреля 2000 года «О некоторых вопросах применения законодательства о компенсации морального вреда» указано, что «одним из обязательных условий наступления ответственности за причинение морального вреда является вина причинителя».
Исходя из вышеизложенного, и на основании статей 1021 и 1022 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, Закона Республики Узбекистан «О защите прав потребителей», статей 189 и 191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
взыскать с Ответчика Ф.И.О. Ответчика – ИП или наименование и организационноправовая форма юридического лица в пользу гражданина Ф.И.О. лица, в интересах которого подан иск исправный (новый) Наименование (вид) товара, приобретенного у Ответчика марки Модель (марка) товара (бренда), приобретенного у Ответчика и Запрашиваемая ко взысканию сумма морального ущерба морального ущерба.