Мол-мулкни бўлиш ҳақида даъво ариза
• Изоҳ: Ушбу бандга бўлиниши сўралаётлар мол-мулкларнинг аниқ номи, манзили, русуми, сони ва бошқа муҳим хусусиятлари ёзилади
Фуқаролик ишлари бўйича
Даъво ариза берилган фуқаролик ишлари бўйича суд номига
Почта: Жавобгарнинг почта (электрон) манзили
(Мол-мулкни бўлиш ҳақида)
Мен ва жавобгар ўртамиздаги қонуний никоҳ Никоҳни қайд этган ФҲДЁ бўлими номи томонидан Никоҳ қайд этилган сана куни Далолатнома ёзуви рақами кўрсатилади-рақами билан қайд этилган.
Ўртамизда никоҳ шартномаси тузилмаган. Жавобгар билан оилавий ҳаётимиз давомида қуйидаги мол-мулкларни сотиб олганмиз:
Бўлиниши сўралаётган умумий мол-мулклар
Ҳар бир шахс мулкдор бўлишга ҳақли.
Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 23-моддасига асосан эр ва хотиннинг никоҳ давомида орттирган мол-мулклари, шунингдек никоҳ қайд этилгунга қадар, бўлажак эр-хотиннинг умумий маблағлари ҳисобига олинган мол-мулклари, агар қонун ёки никоҳ шартномасида бошқача ҳол кўрсатилмаган бўлса, уларнинг биргаликдаги умумий мулки ҳисобланади.
Эр ва хотиндан бири уй-рўзғор ишларини юритиш, болаларни парвариш қилиш билан банд бўлган ёки бошқа узрли сабабларга кўра мустақил иш ҳақи ва бошқа даромадга эга бўлмаган тақдирда ҳам эр ва хотин умумий мол-мулкка нисбатан тенг ҳуқуққа эга бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 27-моддасига асосан эр ва хотиннинг умумий мол-мулкини бўлиш эр ва хотиндан бирининг талабига кўра, улар никоҳда бўлган даврда ҳам, никоҳдан ажралишгандан кейин ҳам, шунингдек кредитор эр ва хотиндан бирининг умумий мол-мулкдаги улушига ундирувни қаратиш учун умумий мол-мулкни бўлиш талаби билан арз қилган ҳолларда амалга оширилиши мумкин.
Эр ва хотиннинг умумий мол-мулки эр ва хотин ўртасида ўзаро келишув асосида бўлиб олиниши мумкин. Эр ва хотиннинг хоҳиши билан уларнинг умумий мол-мулкни бўлиш тўғрисидаги ўзаро келишуви нотариал тартибда тасдиқланиши мумкин.
Низо туғилган ҳолларда эр ва хотиннинг умумий мол-мулкини бўлиш, шунингдек эр ва хотиннинг бу мол-мулкдаги улушини аниқлаш суд тартибида амалга оширилади.
Умумий мол-мулкни бўлишда суд эр ва хотиннинг ҳар бирига мулкнинг қайси қисми берилиши лозимлигини аниқлайди. Эр (хотин)га унга қарашли улушдан ошиқ қийматга эга бўлган мол-мулк бериладиган ҳолларда, хотин (эр)га тегишли пул ёки ўзга компенсация белгиланиши мумкин.
Жавобгар билан биргаликдаги мулкни бўлиш ҳақида келишув мавжуд эмас.
Юқоридагиларга кўра ҳамда Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 23 ва 27-моддасига асосан
1. Мен ва жавобгар ўртамиздаги умумий мол-мулкларимиз Бўлиниши сўралаётган умумий мол-мулкларни бўлишингизни.

Оразделе имущества |
Мой законный брак с Ответчиком Ф.И.О. Ответчика зарегистрирован Наименование органа ЗАГС, зарегистрировавшего брак Дата заключения брака между Истцом и Ответчиком,номер Свидетельства о регистрации Номер Свидетельства о регистрации брака .Между нами не составлен брачный договор. В течение совместной жизни нами приобретено нижеследующее имущество:
Разделяемое имущество
Каждый имеет право быть собственником.
На основании статьи 23 Семейного кодекса Республики Узбекистан «имущество, нажитое супругами во время брака, а также приобретенное до регистрации брака на общие средства будущих супругов, является их общей совместной собственностью, если законом или брачным договором не предусмотрено иное.»
Супруги пользуются равными правами на общее имущество и в том случае, если один из них был занят ведением домашнего хозяйства, уходом за детьми или по другим уважительным причинам не имел самостоятельного заработка и других доходов.
Встатье 27 этого Кодекса закреплено, что «раздел общего имущества супругов может быть произведен как в период брака, так и после его расторжения по требованию любого из супругов, а также в случае заявления кредитором требования о разделе общего имущества супругов для обращения взыскания на долю одного из супругов в общем имуществе супругов. Общее имущество супругов может быть разделено между супругами по их соглашению. По желанию супругов их соглашение о разделе общего имущества может быть нотариально удостоверено.»
Вслучае спора раздел общего имущества супругов, а также определение долей супругов в этом имуществе производятся в судебном порядке. При разделе общего имущества суд определяет, какая часть имущества подлежит передаче каждому из супругов. В тех случаях, когда одному из супругов передается имущество, превышающее по своей стоимости следуемую ему долю, второму супругу может быть присуждена соответствующая денежная или иная компенсация.