Оталикни белгилаш ва алимент ундириш тўғрисида
Мен Даъвогарнинг Ф.И.О.си жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си билан Даъвогар ва жавобгар ўзаро танишишган вақтида танишиб, кейинчалик у билан келажакда оила қуришни мақсад қилдик. Даъвогар жавобгар билан қонуний никоҳдан ўтмаган ҳолда биргаликда яшай бошлашган вақт йилдан бошлаб жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си билан қонуний никоҳдан ўтмаган ҳолда биргаликда яшай бошладик. Биргаликдаги турмушимиздан Даъвогар ва жавобгарнинг биргаликдаги турмушидан фарзанди туғилган сана куни Даъвогар ва жавобгарнинг биргаликдаги турмушидан туғилган фарзандининг Ф.И.Ш.и исмли фарзандимиз туғилди. Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си билан ўзаро келишмовчилигимиз юзага келиб, Даъвогар ва жавобгар биргаликда турмуш юритмасдан (яшамасдан) қўйган вақт дан буён бирга яшамаймиз. Чунки Даъвогар ва жавобгар биргаликда турмуш юритмаслиги (яшамаслиги)нинг сабаблари
Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си билан ўртамизда қонуний никоҳ расмийлаштирилмаганлиги ва жавобгар ўз боласига нисбатан оталикни тан олмаганлиги туфайли боламга ФҲДЁ бўлими томонидан ёлғиз она сифатида менинг фамилиям билан Даъвогар ва жавобгарнинг фарзандига туғилганлик гувоҳномаси берилган сана куни Даъвогар ва жавобгарнинг фарзандига берилган туғилганлик гувоҳномасининг серия ва рақами-сонли туғилиш гувоҳномаси расмийлаштирилди. Ҳолбуки, ушбу ҳолат ўз навбатида бола манфаатларига таъсир қилиб, уни ўз отасидан таъминот (алимент) олишга бўлган ҳуқуқларидан маҳрум қилмоқда.
Қолаверса, болам туғилган пайтда ҳам жавобгар билан биргаликда яшаганмиз. Кейинчалик жавобгар биздан хабар олмай қўйди.
Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.сининг болам ва мен билан биргаликда тушган фото суратлари ҳам менда мавжуд.
Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2011 йил 25 ноябрдаги “Судлар томонидан оталикни белгилашга оид ишларни кўришда қонунчиликнинг қўлланилиши тўғрисида”ги 8-сонли қарорининг 8-бандига кўра, жавобгарнинг боланинг онаси билан биргаликда яшаганликлари ва умумий рўзғор юритганликлари оилавий муносабатларга хос бўлган ҳолатлар (ҳомила пайдо бўлган вақтда ва бола туғилгунга қадар битта турар-жойда яшаш, умумий бюджет юритиш, биргаликда овқатланиш, ўзаро ғамхўрлик, умумий фойдаланиш учун мол-мулк сотиб олиш ва ҳ.к.лар) мавжудлиги билан тасдиқланади.
Шунингдек, мен ва жавобгар биргаликда оилавий ҳаёт кечирганлигимиз Даъвогар ва жавобгар оилавий ҳаёт кечирганлигини тасдиқлаб, далолатнома тузган МФЙ номи МФЙнинг далолатномаси билан тасдиқланади. Қолаверса, ушбу ҳолатни гувоҳлар Даъвогар ва жавобгар оилавий ҳаёт кечирганлигини тасдиқловчи гувоҳларнинг Ф.И.Ш.и ҳам тасдиқлашади.
Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 62-моддасига кўра, оталикни суд тартибида белгилаш ота-онадан бирининг ёки боланинг васийси (ҳомийси)нинг ёхуд бола кимнинг қарамоғида бўлса, шу шахснинг аризасига, шунингдек бола вояга етганидан кейин унинг ўзи берган аризага мувофиқ амалга оширилади.
Оталикни белгилаётганда суд боланинг онаси бола туғилишига қадар жавобгар билан бирга яшаганлиги ва умумий рўзғор юритганлиги ёки улар болани биргаликда тарбиялаганликлари ёхуд таъминлаб турганликларини ёки жавобгарнинг оталикни тан олганлигини аниқ тасдиқловчи бошқа далилларни эътиборга олади.
Вояга етмаган фарзандим Даъвогар ва жавобгарнинг биргаликдаги турмушидан туғилган фарзандининг Ф.И.Ш.и менинг қарамоғимда тарбияланиб келмоқда. Жавобгар Жавобгарнинг Ф.И.О.си эса фарзандимга ўз ихтиёри билан оталикни тан олиш тўғрисида ФҲДЁ бўлимига мурожаат қилмасдан келаётганлиги ва унинг таъминоти учун менга доимий моддий ёрдам бермасдан келаётганлиги туфайли судга ушбу мазмундаги даъво аризаси билан мурожаат қилишга мажбур бўлдим.
Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 96-моддасига асосан, ота-она вояга етмаган болаларига таъминот бериши шарт. Вояга етмаган болаларига таъминот бериш мажбуриятини ихтиёрий равишда бажармаган ота (она)дан суднинг ҳал қилув қарорига ёки суд буйруғига асосан алимент ундирилади.
Юқоридагиларга кўра ва Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг 2011 йил 25 ноябрдаги “Судлар томонидан оталикни белгилашга оид ишларни кўришда қонунчиликнинг қўлланилиши тўғрисида”ги 8-сонли қарори, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 189-191-моддалари, Ўзбекистон Республикаси Оила кодексининг 62, 96, 99-моддаларига асосланиб, суддан
1. Жавобгар, Жавобгарнинг туғилган санаси йилда туғилган, миллати Жавобгарнинг миллати ,Жавобгарнинг яшаш манзили манзилида яшовчи Жавобгарнинг Ф.И.О.си ни Даъвогар ва жавобгарнинг биргаликдаги турмушидан фарзанди туғилган сана да туғилган фарзандим Даъвогар ва жавобгарнинг биргаликдаги турмушидан туғилган фарзандининг Ф.И.Ш.и га нисбатан оталигини белгилашингизни;
2. Жавобгардан менинг фойдамга вояга етмаган фарзандим Даъвогар ва жавобгарнинг биргаликдаги турмушидан туғилган фарзандининг Ф.И.Ш.и нинг моддий таъминоти учун жавобгарнинг ҳар ойдаги иш ҳақи ва бошқа турдаги барча даромадларининг 1/4 қисми миқдорида алимент ундириш тўғрисида ҳал қилув қарори қабул қилишингизни.

Телефон: Телефон Ответчика Адрес электронной почты: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска: Об установлении отцовства и взыскании алиментов
(Об установлении отцовства и взыскании алиментов)
Я, Ф.И.О. Истца,познакомилась (познакомился) с Ответчиком Ф.И.О. Ответчика Дата знакомства Истца и Ответчика ,и мы планировали в дальнейшем создать семью. В течение Период совместного проживания Истца и Ответчика без оформления законного брака мы проживали вместе, не вступая в законный брак. В совместном браке Дата рождения совместного ребенка Истца и Ответчика у нас родился ребенок Ф.И.О. совместного ребенка Истца и Ответчика.Затем у нас с Ответчиком Ф.И.О. совместного ребенка Истца и Ответчика появились противоречия, стали возникать конфликты и Период раздельного проживания Истца и Ответчика мы проживаем раздельно. Потому что Причины раздельного проживания Истца и Ответчика
Так как у меня с Ф.И.О. Ответчика не был зарегистрирован законный брак и Ответчик не признает факт отцовства по отношению к собственному ребенку, отделом ЗАГС Дата выдачи Свидетельства о рождении ребенка Истца и Ответчика на нашего ребенка было оформлено свидетельство о рождении Серия, номер Свидетельства о рождении, выданного ребенку Истца и Ответчика,в котором я указана в качестве матери-одиночки. В связи с этим ребенку присвоена моя фамилия. А это ущемляет интересы ребенка, поскольку лишает его права на содержание за счет отца (получение алиментов). А ведь во время рождения ребенка мы еще жили вместе с Ответчиком. Только позднее он перестал с нами общаться. Это могут подтвердить фотографии, на которых Ответчик запечатлен вместе с нашим ребенком.
Согласно пункту 8 Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан №8 от 25 ноября 2011 года «О применении судами законодательства при рассмотрении дел об установлении отцовства» «совместное проживание и ведение общего хозяйства ответчика с матерью ребенка могут подтверждаться наличием обстоятельств, характерных для семейных отношений (проживание в одном жилом помещении во время зачатия и до рождения ребенка, ведение общего бюджета, совместное питание, взаимная забота, приобретение имущества для совместного пользования и т. п.)».
Кроме того, мое совместное проживание с Ответчиком подтверждается документально Сходом граждан махалли Наименование Схода граждан махалли, подтвердившего семейное проживание Истца и Ответчика и составившего об этом свидетельство .Эти обстоятельства подтверждаются и свидетелями Ф.И.О. свидетелей, подтверждающих факты совместного семейного проживания Истца и Ответчика.
Согласно статье 62 Семейного кодекса Республики Узбекистан «установление отцовства в судебном порядке производится по заявлению одного из родителей или опекуна (попечителя) ребенка либо лица, на иждивении которого находится ребенок, а также по заявлению самого ребенка по достижении им совершеннолетия.»
При установлении отцовства суд принимает во внимание совместное проживание и ведение общего хозяйства матерью ребенка и ответчиком до рождения ребенка или совместное воспитание либо содержание ими ребенка или иные доказательства, с достоверностью подтверждающие признание ответчиком отцовства.
Мой несовершеннолетний ребенок Ф.И.О. совместного ребенка Истца и Ответчика находится на моем попечении. Поскольку Ответчик 8888 добровольно не обращается в отдел ЗАГС за признанием своего отцовства по отношению к моему ребенку и не оказывает мне постоянную материальную поддержку в его содержании я была вынуждена обратиться в суд с исковым заявлением подобного смысла.
Встатье 96 Семейного кодекса Республики Узбекистан закреплено, что «родители обязаны содержать своих несовершеннолетних детей. С родителей, не выполняющих обязанности содержать несовершеннолетних детей добровольно, производится взыскание алиментов по решению суда или судебному приказу.»
Всоответствии с вышеизложенным и на основании Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан №8 от 25 ноября 2011 года «О применении судами законодательства при рассмотрении дел об установлении отцовства», статей 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статей 62, 96, 99 Семейного кодекса Республики Узбекистан,
Установить отцовство Ответчика Ф.И.О. Ответчика,Дата рождения Ответчика рождения,
национальность Национальность Ответчика,проживающего по адресу Адрес Ответчика,по отношению к родившемуся Дата рождения совместного ребенка Истца и Ответчика моему ребенку Ф.И.О. совместного ребенка Истца и Ответчика.
Принять решение о взыскании с Ответчика в мою пользу на
материальное обеспечение моего ребенка Ф.И.О. совместного ребенка Истца и Ответчикаалиментов в размере ¼ части ежемесячного заработка и всех доходов других видов.