• ушбу бандга барча даъво талаблари аниқ ва тўлиқ киритилиши лозим
Фуқаролик ишлари бўйича Ариза берилган фуқаролик суди номи судининг иш юритувида жавобгар Иш бўйича жавогарнинг Ф.И.Осига нисбатан Даъво ариза мазмунитўғрисидаги даъво аризам юзасидан қўзғатилган фуқаролик иши мавжуд.
Мен ўз даъво аризамда жавобгар билан ўртамиздаги никоҳ даврида орттирилган умумий мол-мулкни бўлиб беришни ва бир қисмини натура ҳолида менда қолдиришни сўраганман.
Жавобгар билан ўртамизда мени номимга расмийлаштирилган Тарафларга умумий мулк ҳуқуқи асосида тегишли бўлган автотранспорт воситасининг ишлаб чиқарилган йили йилда ишлаб чиқарилган Тарафларга умумий мулк ҳуқуқи асосида тегишли бўлган автотранспорт воситасининг русуми русумли автотранспорт воситаси мавжуд бўлиб, ушбу автотранспорт воситасини ҳайдовчилик гувоҳномам асосида бошқариб келганман. Жавобгарда транспорт воситаларини бошқариш ҳуқуқини берувчи гувоҳнома йўқ.
Оила кодексининг 27-моддаси 4-қисмига кўра, умумий мол-мулкни бўлишда суд эр ва хотиннинг ҳар бирига мулкнинг қайси қисми берилиши лозимлигини аниқлайди.
Жавобгар билан ўртамизда номимга расмийлаштирилган Тарафларга умумий мулк ҳуқуқи асосида тегишли бўлган автотранспорт воситасининг ишлаб чиқарилган йили йилда ишлаб чиқарилган Тарафларга умумий мулк ҳуқуқи асосида тегишли бўлган автотранспорт воситасининг русуми русумли автотранспорт воситасини менда қолдириш мақсадга мувофиқ бўлади.
Юқоридагиларга кўра ҳамда Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 44-моддаси 2-қисми, Оила кодексининг 27-моддасига асосланиб, жавобгар Иш бўйича жавогарнинг Ф.И.Осига нисбатан Даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризам бўйича даъво талабларимга аниқлик киритиб, жавобгар билан ўртамиздаги Тарафларга умумий мулк ҳуқуқи асосида тегишли бўлган автотранспорт воситасининг ишлаб чиқарилган йили йилда ишлаб чиқарилган, Тарафларга умумий мулк ҳуқуқи асосида тегишли бўлган автотранспорт воситасининг русуми русумли автотранспорт воситасини менга қолдиришни, қолган даъво талабларимни аслича қаноатлантиришни сўрайман.

(О внесении уточнений в исковые требования)
Впроизводстве Наименование гражданского суда, в который подается заявление суда по гражданским делам находится гражданское дело в отношении ответчика Ф.И.О. ответчика по делу о Содержание искового заявления,возбужденное по моему исковому заявлению.
Всвоем исковом заявлении я просила разделить имущество, нажитое мной и ответчиком в период нашего брака и оставить мне его часть в натуральном состоянии.
Внашем с ответчиком распоряжении находится оформленный на мое имя автомобиль марки Модель автотранспортного средства, принадлежащего Сторонам на основе права общего имущества,Год выпуска автотранспортного средства, принадлежащего Сторонам на основе права общего имущества года выпуска, которым я управляла на основании имеющегося у меня водительского удостоверения. У ответчика нет свидетельства, дающего право на управление автотранспортным средством.
Согласно части 4 статьи 27 Семейного кодекса Республики Узбекистан “при разделе общего имущества суд определяет, какая часть имущества подлежит передаче каждому из супругов.»
Считаю целесообразным оставить в моем распоряжении оформленное на мое имя автотранспортное средство марки Модель автотранспортного средства, принадлежащего Сторонам на основе права общего имущества,год выпуска Год выпуска автотранспортного средства, принадлежащего Сторонам на основе права общего имущества.
Исходя из вышеизложенного и на основании части 2 статьи 44 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статьи 27 Семейного кодекса Республики Узбекистан
Внеся уточнение в исковые требования моего искового заявления в отношении Ф.И.О. ответчика по делу о Содержание искового заявления,оставить мне бывшее в распоряжении моем и ответчика автотранспортное средство модели Модель автотранспортного средства, принадлежащего Сторонам на основе права общего имущества,Год выпуска автотранспортного средства, принадлежащего Сторонам на основе права общего имущества года выпуска, и поддержать мои остальные исковые требования в первоначальном виде.