Иқтисодий ишлар бўйича судига даъвони таъминлаш чораларини кўриш тўғрисида ариза
Иқтисодий ишлар бўйича Ариза берилган иқтисодий суд номи судининг иш юритувида менинг жавобгар Иш бўйича жавобгар ташкилотнинг ташкилий ҳуқуқий шакли ва номига нисбатан Даъво ариза мазмуни ҳақидаги даъво аризам юзасидан юритилган иқтисодий иш мавжуд.
Ўзбекистон Республикаси ИПКнинг 94-моддасида суд жавобгарга тегишли мол-мулкни ёки пул маблағларини хатлаб қўйиш, жавобгарга муайян ҳаракатларни бажаришни тақиқлаш, бошқа шахсларга низо предметига алоқадор бўлган муайян ҳаракатларни бажаришни тақиқлаш, даъвогар низолашаётган, ундириш сўзсиз (акцептсиз) тартибда амалга ошириладиган ижро ҳужжати ёки бошқа ҳужжат бўйича ундиришни тўхтатиб туриш, мол-мулкни хатлашдан озод қилиш тўғрисидаги ариза кўриб чиқилган тақдирда, мол-мулкни реализация қилишни тўхтатиб туриш, низоли мол-мулк бузилишининг, ҳолати ёмонлашишининг олдини олиш мақсадида жавобгарнинг зиммасига муайян ҳаракатларни бажариш мажбуриятини юклатиш, низоли мол-мулкни учинчи шахсга (сақловчига) ўтказиш каби даъвони таъминлаш чораларини кўриши белгиланган.
Юқоридаги қонунчилик ҳужжатлари талабларидан келиб чиққан ҳолда иш бўйича даъвони таъминлаш чораси сифатида Қайси турдаги даъвони таъминлаш чораси қўлланилиши сўраладини қўллаш мақсадга мувофиқ деб ҳисоблайман. Аризамни асословчи ҳужжатларни судга тақдим этаман.
Жавобгарнинг номида бўлган мол-мулкларнинг ҳужжатлари ва даъвони таъминлашга асос бўлган далилларни судга тақдим этаман.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий процессуал кодексининг 93-94-моддасига асосланиб даъвони таъминлаш чораси сифатида Қайси турдаги даъвони таъминлаш чораси қўлланилиши сўраладини қўллашингизни сўрайман.

(о принятии мер обеспечения иска)
Подаю настоящее заявление о том, что в производстве Наименование экономического суда, куда подано заявление суда по экономическим делам находится экономическое дело по моему исковому заявлению в отношении ответчика Наименование и организационно-правовая форма организации ответчика о Содержание иска по делу.
Согласно статье 94 Экономического процессуальногог кодекса Республики Узбекистан мерами по обеспечению иска могут быть: наложение ареста на имущество или денежные средства, принадлежащие ответчику; запрещение ответчику совершать определенные действия; запрещение другим лицам совершать определенные действия, касающиеся предмета спора; приостановление взыскания по оспариваемому истцом исполнительному или иному документу, по которому взыскание производится в бесспорном (безакцептном) порядке; приостановление реализации имущества в случае рассмотрения заявления об освобождении его от ареста; возложение на ответчика обязанности совершить определенные действия в целях предотвращения порчи, ухудшения состояния спорного имущества; передача спорного имущества третьему лицу (хранителю).
Исходя из вышеизложенных требований актов законодательства, считаю целесообразным применить Вид запрашиваемой меры обеспечения иска в качестве меры обеспечения иска. Предоставляю суду документы, обосновывающие мое заявление.
Предоставляю суду документы по имуществу ответчика и доказательства, обосновывающие обеспечение иска.
Исходя из вышеизложенного, и на основании статей 93, 94 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан