• Изоҳ: Рақам ва сўз билан сўмда ёзилади
Фуқаролик ишлари бўйича Фуқаролик ишини кўриб чиқаётган суд номи судининг иш юритувида даъвогар Иш бўйича даъвогарнинг Ф.И.О.сининг менга нисбатан Иш бўйича даъвонинг мазмуни тўғрисидаги даъво аризаси юзасидан қўзғатилган фуқаролик иши мавжуд.
Даъвогар ўз даъво аризасида мендан Даъво аризада ундириб берилиши сўралган асосий қарз суммаси сўм миқдоридаги асосий қарз билан бирга Даъво аризада ундириб берилиши сўралган неустойка миқдори сўм миқдоридаги неустойка (пеня) ҳам ундириб беришни сўраган.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 326-моддаси иккинчи қисмига мувофиқ, суд алоҳида ҳолларда қарздор ва кредиторнинг манфаатларини ҳисобга олиб, кредиторга тўланиши лозим бўлган неустойкани камайтириш ҳуқуқига эга.
Ҳозирги кунда мен оғир моддий аҳволдаман. Оиламда ёлғиз боқувчиман, қарамоғимда Даъвогарнинг вояга етмаган фарзандлари сони нафар вояга етмаган фарзандларим бор.
Юқоридагиларга кўра ҳамда Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 44-моддаси, Фуқаролик кодексининг 326-моддасига асосланиб,
Даъвогар Иш бўйича даъвогарнинг Ф.И.О.сининг менга нисбатан Иш бўйича даъвонинг мазмуни тўғрисидаги даъво аризаси бўйича мендан Даъво аризада ундириб берилиши сўралган неустойка миқдори сўм миқдоридаги неустойка (пеня) ундириш ҳақидаги даъво талаби миқдорини камайтиришингизни.

(О сокращении размера неустойки)
Впроизводстве Наименование суда, рассматривающего гражданское дело суда по гражданским делам находится гражданское дело по исковому заявлению Ф.И.О. истца по делу в отношении меня о Содержание искового заявления .
Истец в своем исковом заявлении просит взыскать с меня наряду с суммой основного долга в размере Сумма основного долга, запрашиваемая ко взысканию в исковом заявлении сумов, неустойку (пеню) на сумму в Сумма неустойки, запрашиваемая ко взысканию в исковом заявлении сумов.
Всоответствии с частью 2 статьи 326 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «суд, в исключительных случаях, вправе с учетом интересов должника и кредитора уменьшить подлежащую уплате кредитору неустойку.»
Внастоящее время у меня тяжелое материальное положение. Я единственный кормилец в семье, на моем попечении находится Количество несовершеннолетних детей подателя ходатайства несовершеннолетних детей.
Исходя из вышеизложенного, и на основании статьи 44 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статьи 326 Гражданского кодекса Республики Узбекистан
Сократить размере искового требования о взыскании с меня неустойки (пени) в размере Сумма неустойки, запрашиваемая ко взысканию в исковом заявлении по исковому заявлению Ф.И.О. истца по делу в отношении меня о Содержание искового заявления .