Тарафни унинг ҳуқуқий вориси билан алмаштириш тўғрисида илтимоснома
• Масалан: фуқаронинг ўлими, юридик шахснинг қайта ташкил этилиши, бошқа шахс фойдасига талабдан воз кечиш, қарзнинг бошқа шахсга ўтказилиши ва ҳ.к
Тарафни унинг ҳуқуқий вориси билан алмаштириш тўғрисида
Иш бўйича Ҳуқуқий ворис билан алмаштирилиши лозим бўлган тараф Ҳуқуқий ворис билан алмаштириладиган тарафнинг алмаштирилиши сабаби сабабли ҳуқуқий вориси билан алмаштириш лозим бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 47-моддасида низоли ёки суднинг ҳал қилув қарори билан аниқланган ҳуқуқий муносабатда тарафларнинг бири, учинчи шахс ёки уларнинг қонуний вакили чиқиб кетган тақдирда суд бу шахсларни уларнинг ҳуқуқий ворислари билан алмаштиришга йўл қўйиши, ҳуқуқий ворислик фуқаролик суд ишларини юритишнинг ҳар қандай босқичида амалга оширилиши мумкинлиги, ҳуқуқий вориснинг суд процессига киришганлиги ҳақида ажрим чиқарилиши белгиланди.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 43, 44, 47-моддаларига асосланиб,
Мазкур фуқаролик иши бўйича Ҳуқуқий ворис билан алмаштирилиши лозим бўлган тарафни ҳуқуқий вориси Ишга ҳуқуқий ворис сифатида жалб қилиниши лозим бўлган шахснинг Ф.И.Ш.и билан алмаштириб, уни иш кўрилишида жалб қилишингизни.

(о замене стороны ее правопреемником)
ВНаименование гражданского суда, в который подается ходатайство гражданском суде рассматривается гражданское дело по исковому заявлению истца Содержание ходатайства в отношении ответчика Ф.И.О. истца по делу о Ф.И.О. ответчика по делу.
Всвязи с Сторона процесса, которая должна быть заменена правопреемником Содержание искового заявления по делу необходимо заменить правопреемником.
Согласно статье 47 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан «вслучае выбытия одной из сторон, третьего лица или законного представителя в спорном или установленном решением суда правоотношении (смерть гражданина, реорганизация юридического лица, уступка требования, перевод долга и т.п.) суд допускает замену этих лиц их правопреемниками.» Правопреемство возможно на любой стадии гражданского судопроизводства. О вступлении в судебный процесс правопреемника выносится определение.
Исходя из вышеизложенного и на основании статей 43, 44, 47 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Сторона процесса, которая должна быть заменена правопреемником по данному гражданскому делу заменить на его правопреемника Ф.И.О. лица, которого необходимо привлечь в качестве правопреемника заменяемой стороны и привлечь его к рассмотрению данного гражданского дела.