Давлат божини қайтариш тўғрисида илтимосноми
• Масалан: ишни ўзининг иштирокисиз муҳокама қилишни илтимос қилмаган тарафлар иккинчи чақирув бўйича ҳам узрли сабабларсиз судга келмаганлиги, ёки даъвогар иккинчи чақирув бўйича судга келмаганлиги, жавобгар эса ишни мазмунан кўришни талаб қилмаганлиги
Илтимоснома берувчи шахснинг яшаш манзилида яшовчи Илтимоснома берувчи шахснинг Ф.И.Осидан
давлат божини қайтариш тўғрисида
Фуқаролик ишлари бўйича Илтимоснома берилган фуқаролик суди номи судининг иш юритувида менинг жавобгар Иш бўйича жавогарнинг Ф.И.Осига нисбатан Даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризам юзасидан қўзғатилган иш мавжуд эди.
Хозирда мен тақдим қилган даъво ариза ФПКнинг 122-моддасига асосан Даъво аризани кўрмасдан қолдириш сабаби сабабли кўрмасдан қолдирилди. Мен Судга тўланган давлат божи миқдори сўм давлат божи тўлаган эдим. Хозирда умумий асосларда янгидан даъво ариза тақдим қилмоқчиман.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 43, 44, 122, 123-моддаларига асосланиб,

(О возвращении государственной пошлины)
Впроизводстве Наименование гражданского суда, в который подается ходатайство суда по гражданским делам находится гражданское дело, возбужденное по моему исковому заявлению в отношении ответчика Ф.И.О. ответчика по делу о Содержание искового заявления .
Внастоящее время мое исковое заявление на основании статьи 122 Гражданского процессуального кодекса осталось без рассмотрения и отложено по причинам Причины не рассмотрения искового заявления.А я заплатил государственную пошлину в размере Сумма выплаченной государственной пошлины.В данный момент я намерен подать новое исковое заявление на общих основаниях.
Исходя из вышеизложенного, наосновании статей 43, 44, 122 и 123 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан