Ишни судловга тегишлилик бўйича бошқа судга ўтказиш илтимоснома
Фуқаролик ишлар бўйича Илтимоснома берилган фуқаролик суди номи судининг иш юритувида менинг жавобгар Иш бўйича жавобгарнинг Ф.И.Осига нисбатан Даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризам юзасидан юритилаётган фуқаролик иши мавжуд.
Даъво талабимни исботловчи далилларнинг асосий қисми, иш бўйича гувоҳлар кўпчилиги Илтимоснома берувчи яшайдиган туман (шаҳар) номи ҳудудида бўлиб, уларни фуқаролик ишлар бўйича Илтимоснома берилган фуқаролик суди номи суди биносига олиб келиш жуда қийин ва кўп миқдорда харажат талаб қилади.
Шунингдек, мен яшайдиган Илтимоснома берувчи яшайдиган туман (шаҳар) номиҳамда фуқаролик ишлари бўйича Илтимоснома берилган фуқаролик суди номи судининг ораси жуда узоқ бўлиб, келиб-кетиш ва судда иштирок этиш учун моддий томондан жуда қийналаман.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 31-моддасида суд мазкур иш бошқа судда, хусусан далилларнинг кўпчилик қисми жойлашган ердаги судда ўз вақтида ва ҳар томонлама кўриб чиқилади деб ҳисобласа ишни кўриш учун бошқа судга ўтказиши мумкинлиги белгиланган.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 31, 32, 42, 43-моддаларига асосланиб,
Мазкур ишни мазмунан кўриб чиқиш учун Фуқаролик ишини кўриб чиқиш учун ўтказилиши сўралаётган суд номи судига ўтказишингизни

Опереводе суда в другой суд по соответствию
Впроизводстве суда по гражданским делам Наименование суда, в который подано ходатайство находится гражданское дело по моему исковому заявлению в отношении Ф.И.О. ответчика по делу о Содержание искового заявления.
Большая часть доказательств, подтверждающих мои исковые претензии, и то, что большинство свидетелей по делу проживает на территории Наименование района (города), в котором проживает податель ходатайства,их доставка в суд по гражданским делам Наименование суда, в который подано ходатайство требует много времени и больших затрат.
Также то, что суд по гражданским делам Наименование суда, в который подано ходатайство и Наименование района (города), в котором проживает податель ходатайства,где я проживаю разделяет большое расстояние, затрудняет мое постоянное присутствие в судебном заседании и вызывает дополнительные материальные затраты.
Согласно статье 31 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан вслучае, если суд признает, что данное дело будет своевременно и всесторонне рассмотрено в другом суде, в частности, по месту нахождения большей части доказательств дело может быть передано на рассмотрение другого суда.
Исходя из вышеизложенного, на основании статей 31, 32, 42, 43 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Передать данное гражданское дело по моему исковому заявлению на рассмотрение суда по гражданским делам Наименование района (города), перевод дела в суд которого запрашивается в ходатайстве .