• Масалан: мустақил талаб билан арз қилувчи ёки мустақил талаб билан арз қилмайдиган учинчи шахслар
Иқтисодий ишлар бўйича Илтимоснома берилган иқтисодий суд номи судининг иш юритувида даъвогар Иш бўйича даъвогарнинг номи ёки якка тартибдаги тадбиркор (ЯТТ)нинг Ф.И.Осининг жавобгар Иш бўйича жавогарнинг номи ёки якка тартибдаги тадбиркор (ЯТТ)нинг Ф.И.Осига нисбатан Даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризаси юзасидан юритилаётган иш мавжуд.
Суд томонидан ишни очиқ суд мажлисида кўриб чиқиш Ишни суд мажлисида кўриб чиқиш учун тайинланган сана кунига тайинланган.
Мен ушбу иш ҳолатларига ойдинлик киритиш, ҳақиқатни аниқлаш учун Илтимосномада учинчи шахс сифатида жалб қилиниши сўралаётган шахс қандай шаклда жалб қилиниши сўралади учинчи шахсни яъни Илтимосномада учинчи шахс сифатида жалб қилиниши сўралаётган шахснинг номи ёки якка тартибдаги тадбиркор (ЯТТ)нинг Ф.И.Осини ишга жалб қилишни сўрайман.
Менинг ушбу важларим асосли эканлигини Илтимосномани асословчи далиллар каби далиллар тасдиқлайди.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий процессуал кодексининг 43, 47, 48-моддаларига асосланиб,
Иш ҳолатларига ойдинлик киритиш, ҳақиқатни аниқлаш мақсадида Илтимосномада учинчи шахс сифатида жалб қилиниши сўралаётган шахснинг номи ёки якка тартибдаги тадбиркор (ЯТТ)нинг Ф.И.Осини учинчи шахс сифатида жалб қилишингизни.

(о привлечении третьего лица)
Судом рассмотрение экономического дела в открытом судебном заседании назначено на Назначенная дата судебного заседания.
Вцелях внесения ясности в обстоятельства данного дела, выяснения правды прошу привлечь к процессу в качестве третьего лица Вкаком статусе предлагается привлечение к процессу третьего лица,то есть Наименование юридического лица или Ф.И.О. индивидуальногопредпринимателя, привлекаемого к процессу в качестве третьего лица.
Обоснованность моих претензий подтверждается такими доказательствами как Документы, обосновывающие ходатайство..
Исходя из вышеизложенного, на основании статей 43, 47, 48 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан,
Вцелях внесения ясности в обстоятельства данного дела, выяснения правды прошу привлечь к процессу в качестве третьего лица Наименование юридического лица или Ф.И.О. индивидуальногопредпринимателя, привлекаемого к процессу в качестве третьего лица.