Иш юритувини тўхтатиб туриш тўғрисида илтимоснома
Суд томонидан ишни очиқ суд мажлисидан кўриш Фуқаролик ишини кўриб чиқиш учун суд мажлиси белгиланган сана кунига тайинланган.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 116-моддасида ишда тараф бўлган фуқаро вафот этганда, агар низоли ҳуқуқий муносабат ҳуқуқий ворисликка йўл қўйса ёки ишда тараф бўлган юридик шахс қайта ташкил этилганда, мазкур ишни Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди, фуқаролик ишлари бўйича суд, жиноят ишлари бўйича суд, маъмурий суд ёки иқтисодий суд томонидан кўрилаётган бошқа иш ёки масала юзасидан, шунингдек тергов олиб борилаётган иш юзасидан қарор қабул қилгунига қадар кўриш имкони бўлмаганда, тараф чет давлат судининг ёки чет давлат ҳакамлик судининг (арбитражининг) ҳал қилув қарорини бекор қилиш тўғрисида ёки унинг ижросини тўхтатиб туриш ҳақида чет давлатнинг ваколатли органига илтимоснома берганда, медиация тартиб-таомилини амалга ошириш тўғрисида келишув тузилганда тўхтатиб туриши шартлиги белгилаб қўйилган.
Юқоридаги қонун талабидан келиб чиққан ҳолда ҳамда Иш юритувини тўхтатиб туриш учун сабаб бўлган ҳолатлар сабабли иш юритувини тўхтатиб туриш мақсадга мувофиқ бўлади.
Баён этилганлардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 44, 116-118-моддаларига асосланиб,
Даъвогар Иш бўйича даъвогарнинг Ф.И.Осининг жавобгар Иш бўйича жавобгарнинг Ф.И.Осига нисбатан Даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризаси юзасидан иш юритувни тўхтатиб туришни.

(о приостановлении производства дела)
Впроизводстве Наименование гражданского суда, в который подается ходатайство суда по гражданским делам на рассмотрении находится гражданское дело, возбужденное по исковому заявлению истца Ф.И.О. истца по делу в отношении ответчика Ф.И.О. ответчика по делу о Содержание искового заявления.
Рассмотрение дела в открытом судебном заседании назначено на Назначенная дата судебного заседания.
Согласно статье 116 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан суд обязан приостановить производство по делу в случаях: смерти гражданина, если спорное правоотношение допускает правопреемство, или реорганизации юридического лица, являвшихся стороной в деле; невозможности рассмотрения данного дела до принятия решения по другому делу или вопросу, рассматриваемому Конституционным судом Республики Узбекистан, судом по гражданским делам, судом по уголовным делам, административным судом или экономическим судом, а также по которому проводится следствие; подачи стороной в компетентный орган иностранного государства ходатайства об отмене решения иностранного суда или иностранного третейского суда (арбитража) или о приостановлении его исполнения; заключения соглашения о проведении процедуры медиации.
Исходя из вышеуказанных требований законодательства, а также по причине Обстоятельства, ставшие причинами приостановления производства по делу считаю целесообразным приостановить производство по данному гражданскому делу.
На основании вышеизложенного и статей 44, 116-118 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
приостановить производство по гражданскому делу, возбужденному по исковому заявлению истца Ф.И.О. истца по делу в отношении ответчика Ф.И.О. ответчика по делу о Содержание искового заявления.