Иш юритувини тўхтатиб туриш тўғрисида илтимоснома
Иқтисодий ишлар бўйича Илтимоснома берилган иқтисодий суд номи судининг иш юритувида даъвогар Иш бўйича даъвогарнинг номи ва ташкилий ҳуқуқий шаклининг жавобгар Иш бўйича жавобгарнинг номи ва ташкилий ҳуқуқий шаклига нисбатан Даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризаси юзасидан қўзғатилган иш мавжуд.
Суд томонидан ишни очиқ суд мажлисида кўриш Иқтисодий ишни кўриб чиқиш учун суд мажлиси белгиланган сана кунига тайинланган.
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий процессуал кодексининг 101-моддаси мазкур ишни Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди, фуқаролик ишлари бўйича суд, жиноят ишлари бўйича суд, маъмурий суд ёки иқтисодий суд томонидан кўрилаётган бошқа иш ёки масала юзасидан, шунингдек тергов ҳаракатлари олиб борилаётган иш юзасидан қарор қабул қилингунига қадар кўриш мумкин бўлмаганда;
жавобгар фуқаро Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларининг ҳаракатдаги қисмида бўлганда ёки Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучларининг ҳаракатдаги қисмидаги даъвогар-фуқаро тегишли илтимоснома билан мурожаат қилганда;
ишда иштирок этувчи шахс бўлган фуқаро вафот этганда (агар низоли ҳуқуқий муносабатлар ҳуқуқий ворисликка йўл қўйса), ишда иштирок этувчи шахс бўлган фуқаро муомала лаёқатини йўқотганда;
тараф суд томонидан тан олиниши ва ижрога қаратилиши тўғрисида кўрилаётган чет давлат судининг ёки арбитражининг ҳал қилув қарорини бекор қилиш ёки унинг ижросини тўхтатиб туриш ҳақида ваколатли органга илтимоснома берганда ҳамда медиация тартиб-таомилини амалга ошириш тўғрисида келишув тузилганда иш юритуви тўхтатиб турилиши шартлиги белгилаб қўйилган.
Юқоридаги қонун талабидан келиб чиққан ҳолда Иш юритувини тўхтатиб туриш учун сабаб бўлган ҳолатлар сабабли иш юритувини тўхтатиб туриш мақсадга мувофиқ бўлади.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий процессуал кодексининг 44, 101-104-моддаларига асосланиб,
Даъвогар Иш бўйича жавобгарнинг номи ва ташкилий ҳуқуқий шаклининг жавобгар Иш бўйича жавобгарнинг номи ва ташкилий ҳуқуқий шаклига нисбатан Даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризаси юзасидан иш юритувни тўхтатиб туришни.

(о приостановлении производства дела)
ВНаименование экономического суда, куда подано ходатайство экономическом суде рассматривается экономическое дело, возбужденное по исковому заявлению Наименование и организационно-правовая форма истца по делу в отношении ответчика Наименование и организационно-правовая форма ответчика по делу о Содержание искового заявления.
Рассмотрение дела в открытом судебном заседании назначено на Назначенная дата судебного заседания.
Согласно статье 101 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан суд обязан приостановить производство по делу в случаях:
невозможности рассмотрения данного дела до принятия решения по другому делу или вопросу, рассматриваемому Конституционным судом Республики Узбекистан, судом по гражданским делам, судом по уголовным делам, административным судом или экономическим судом, а также по которому проводятся следственные действия;
пребывания гражданина — ответчика в действующей части Вооруженных Сил Республики Узбекистан или обращения с соответствующим ходатайством гражданина — истца, находящегося в действующей части Вооруженных Сил Республики Узбекистан;
смерти гражданина, являющегося лицом, участвующим в деле, если спорные правоотношения допускают правопреемство;
утраты гражданином, являющимся лицом, участвующим в деле, дееспособности;
подачи стороной в компетентный орган ходатайства об отмене решения иностранного суда или арбитража или о приостановлении его исполнения, о признании и приведении в исполнение которого рассматривается судом;
заключения соглашения о проведении процедуры медиации.
Исходя из вышеуказанных требований законодательства, а также по причинам Обстоятельства, ставшие причинами приостановления производства по делу считаю целесообразным приостановить производство по данному экономическому делу.
Исходя из вышеизложенного, на основании статей 44, 101-104 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан,
приостановить производство по экономическому делу, возбужденному по исковому заявлению истца Наименование и организационно-правовая форма истца по делу в отношении ответчика Наименование и организационно-правовая форма ответчика по делу о Содержание искового заявления.