Ишларни бир иш юритувига бирлаштириш тўғрисида илтимоснома
• Қонунчиликка кўра, айни бир тарафлар иштирок этаётган бир турдаги бир нечта иш ёхуд бир шахснинг турли жавобгарларга ёки бир нечта даъвогарнинг айни битта жавобгарга нисбатан аризалари бўйича бир нечта ишлар бирлаштирилиши мумкин.
ишларни бир иш юритувига бирлаштириш тўғрисида
Фуқаролик ишлари бўйича Илтимоснома берилган фуқаролик суди номи судининг иш юритувида даъвогар Биринчи иш бўйича даъвогарнинг Ф.И.Осининг жавобгар Биринчи иш жавобгарнинг Ф.И.Осисига нисбатан Биринчи даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризаси юзасидан қўзғатилган иш мавжуд.
Худди шунингдек, шу суднинг иш юритувида даъвогар Иккинчи иш бўйича даъвогарнинг Ф.И.Осининг жавобгар Иккинчи иш бўйича жавобгарнинг Ф.И.Осига нисбатан Иккинчи даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризаси юзасидан фуқаролик иши мавжуд.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 197-моддасига кўра, судья мазкур суднинг иш юритишида айни бир тарафлар иштирок этаётган бир турдаги бир нечта иш ёхуд бир шахснинг турли жавобгарларга ёки бир нечта даъвогарнинг айни битта жавобгарга нисбатан аризалари бўйича бир нечта иш мавжудлигини аниқласа, бу ишларни биргаликда кўриш учун битта иш юритишга бирлаштиришга, агар бундай бирлаштириш ишнинг ўз вақтида ва тўғри ҳал қилинишига олиб келса, ҳақли. Ишларни бирлаштириш тўғрисида ажрим чиқарилади. Бирлаштирилган ишларни кўриш муддати кейинроқ қўзғатилган иш бўйича белгиланади.
Мазкур фуқаролик ишларини Фуқаролик ишларини бирлаштириш сабаблари сабабли бир иш юритувига бирлаштириб, кўриб чиқиш мазкур фуқаролик ишларини ўз вақтида ва тўғри ҳал қилинишига олиб келади.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 197 ва 204-моддаси биринчи қисмининг 14-бандига асосланиб,
Даъвогар Биринчи иш бўйича даъвогарнинг Ф.И.Осининг жавобгар Биринчи иш жавобгарнинг Ф.И.Оси га нисбатан Биринчи даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризасини ҳамда даъвогар Иккинчи иш бўйича даъвогарнинг Ф.И.Осининг жавобгар Иккинчи иш бўйича жавобгарнинг Ф.И.Осига нисбатан Иккинчи даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризаси юзасидан қўзғатилган фуқаролик ишларини бир иш юритувига бирлаштиришни.

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подано ходатайство |
Всуде по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подано ходатайство в производстве находится гражданское дело, возбужденное по исковому заявлению Ф.И.О. Истца по первому делу в отношении Ф.И.О. Ответчика по первому делу о Содержание первого искового заявления .
Также в этом же суде в производстве находится гражданское дело, возбужденное по исковому заявлению Ф.И.О. Истца по второму делу в отношении Ф.И.О. Ответчика по второму делу о Содержание второго искового заявления .
Согласно статье 197 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, судья, установив, что в производстве данного суда имеются несколько однородных дел, в которых участвуют одни и те же стороны, либо несколько дел по заявлениям одного лица к разным ответчикам или нескольких истцов к одному и тому же ответчику, вправе объединить эти дела в одно производство для совместного рассмотрения, если такое объединение приведет к своевременному и правильному разрешению дела. О соединении дел выносится определение. Срок рассмотрения объединенных дел cустанавливается по делу, возбужденному позже.
Всвязи с тем, что Причины объединения гражданских дел в одно делопроизводство,считаю целесообразным необходимость объединения этих гражданских дел в одно производство.
Исходя из вышеизложенного, на основании статьи 197 и пункта 14 статьи 204 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Объединить в одно производство гражданское дело по исковому заявлению Ф.И.О. Истца по первому делу в отношении Ф.И.О. Ответчика по первому делу о Содержание первого искового заявления и гражданское дело, возбужденное по исковому заявлению Ф.И.О. Истца по второму делу в отношении Содержание второго искового заявления о Причины объединения гражданских дел в одно делопроизводство.