• (рақам ва қавз ичида сўз билан ёзилади)
Буюртмачи ташкилотнинг номи номидан Ҳаракат қилинадиган ҳужжатнинг тури (номи) асосида фаолият юритувчи Буюртмачи ташкилот номидан ҳаракатланувчининг Ф.И.О. (кейинги ўринларда Буюртмачи деб аталади) бир томондан ва Аутсорсер ташкилотнинг номи номидан Ҳаракат қилинадиган ҳужжатнинг тури (номи) асосида фаолият юритувчи Аутсорсер номидан ҳаракат қилувчинининг Ф.И.О. (кейинги ўринларда Аутсорсер деб аталади), иккинчи томондан кейинчалик Томонлар деб аталади, ушбу Шартномани қуйидагилар тўғрисида туздилар.
I. Шартнома предмети
1.1. Аутсорсер Буюртмачининг буюртмаси бўйича мазкур Шартноманинг 1.2-бандида кўрсатиб ўтилган хизматларни кўрсатиш, Буюртмачи эса ушбу хизматлар учун пул тўлаш мажбуриятини олади.
1.2. Аутсорсер мазкур шартноманинг 1.3-бандида кўрсатилган муддатдан бошлаб, у тугагунига қадар ҳар куни Буюртмачини Кўрсатиладиган хизмат номи ҳамда Ўзбекистон Республикасининг норматив-ҳуқуқий ҳужжатлари билан белгиланган санитария-гигиена нормалари ва қоидаларига риоя этган ҳолда, Буюртмачи билан келишилган буюртмаларни бажариш жадвалига мувофиқ таъминлаш мажбуриятини, кейинги ўринларда Хизматлар деб аталади, ўз зиммасига олади.
1.3. Хизмат кўрсатиш муддати:
Кўрсатиладиган хизматнинг бошланишидан.
Кўрсатиладиган хизматнинг якунигача.
1.4. Томонлар бажарилган ишларнинг йиғма далолатномаси ва Аутсорсер томонидан амалда кўрсатилган Хизматлар учун белгиланган тартибда расмийлаштирилган ҳисоб-фактура имзоланиб Буюртмачи Аутсорсернинг мазкур Шартномада кўрсатилган банк ҳисоб-рақамига пул маблағлари ўтказгандан сўнг Хизматлар кўрсатилган деб ҳисобланади.
II. Томонларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари
2.1. Аутсорсер қуйидаги ҳуқуқларга эга:
2.1.1. Ижарага олинган мол-мулкдан фойдаланиш;
2.1.2. Ижарага олинган бино ва иншоотларнинг ички ва ташқи қисмида техник жиҳатдан жиҳозлаш ва таъмирлаш ишларини амалга ошириш;
2.1.3. Хизматлар таннархининг ўзгариши муносабати билан шартномага ўзгартириш киритиш таклифи билан чиқиш;
2.1.4. Кўрсатилган хизматлар учун ўз вақтида тўловлар амалга оширилишини талаб қилиш;
2.1.5. Кўрсатилган хизматлар натижасида фойда олиш;
2.1.6. Буюртмачидан шартнома шартларининг бажарилишини талаб қилиш;
2.1.7. Қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа ҳуқуқлар.
2.2. Аутсорсер қуйидагиларга мажбур:
2.2.1. Ижарага олинган бино ва иншоотлар, жиҳозлардан мақсадли ҳамда оқилона фойдаланиши, сақлаши, носоз ҳолга келганда уларни ўз ҳисобидан таъмирлаши, шунингдек, коммунал харажатларини қоплаши;
2.2.2. Аутсорсинг хизматини кўрсатишда техника, ёнғин, меҳнат муҳофазаси ҳамда санитария қоидалари, нормалари ва гигиена нормативларига қатъий риоя этиши;
2.2.3. Товар (ишлар, хизматлар)нинг сифатли ишлаб чиқарилишини ва буюртмачига етказилишини таъминлаши;
2.2.4. Махфийлик тартибига қатъий риоя қилиши;
2.2.5. Шартномани бекор қилиш ҳақида буюртмачини икки ой олдин ёзма равишда огоҳлантириш, ушбу муддат тугагунига қадар эса буюртмачининг тегишли хизматларини узлуксиз ташкил этишни таъминлаши;
2.2.6. Хизматларни сифатли, мазкур Шартноманинг 1.3-бандида кўрсатилган муддатда ва тўлиқ ҳажмда кўрсатиши;
2.2.7. Хизматлар кўрсатиш жараёнида Аутсорсер мазкур шартнома шартларига амал қилмасдан, хизматлар сифатининг ёмонлашувига олиб келган барча камчиликларни Буюртмачининг талаби бўйича бир кун давомида бепул тўғрилаши;
2.2.8. Хизматларнинг сифатсизлиги, хизматларни бажариш учун вақтинча фойдаланишга бериладиган ишлаб чиқариш (хизмат кўрсатиш) хоналари ҳолати, шунингдек, тегишли инвентарларнинг санитария қоидаларига жавоб бермаслиги аниқланганда, Аутсорсер зудлик билан Буюртмачининг аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича қонуний талабини бажариши;
2.2.9. Малакали, тажрибали, қўйилган вазифани (хизматни, ишни) амалга ошириш ҳуқуқини берувчи тегишли ҳужжатлари мавжуд бўлган, шунингдек, белгиланган тартибда ва муддатда тиббий текширувдан (кўрикдан) ўтган ходимларга (талаб этилган ҳолларда) хизматларни бажариш жараёнига рухсат этиши;
2.2.10. Ходимлар зиммасига Буюртмачининг ҳудудида одоб-ахлоқ қоидаларига, шунингдек, ички тартибга риоя қилиш мажбуриятини юклаши;
2.2.11. Хизмат кўрсатиш бўйича ишларни шахсан бажариши, мазкур Шартнома шартларини бажаришни учинчи шахсга топширмаслиги;
2.2.12. Мазкур шартнома шартларини бажариш доирасида Буюртмачи томонидан вақтинча фойдаланишга топширилган ускуналар, жиҳозлар, идишлар, асбоблар, мебеллар, инвентарлар ва бошқалар моддий воситаларни соз ҳолда сақлаши, таъмирлаши, шунингдек, биноларни таъмирлаши;
2.2.13. Томонлар имзолайдиган тегишли қабул қилиш-топшириш далолатномасини расмийлаштирган ҳолда, Буюртмачидан биноларни (хоналарни), ускуналарни, жиҳозларни, асбобларни, мебелларни, инвентарлар ва бошқалар моддий воситаларни қабул қилиб олиши;
2.2.14. Мазкур шартномани бекор қилиш ҳақида Буюртмачини икки ой олдин ёзма равишда огоҳлантириши, ушбу муддат тугагунига қадар эса Буюртмачига хизматларни узлуксиз кўрсатилишини таъминлаши;
2.2.15. Мазкур шартномага асосан Хизматларни кўрсатиш ишларига жалб этилган ходимларни ўқитишни (малакасини оширишни) амалга ошириши (талаб этилган ҳолларда);
2.2.16. Қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа мажбуриятлар.
2.3. Буюртмачи қуйидаги ҳуқуқларга эга:
2.3.1. Товарлар (ишлар, хизматлар) сифатли ишлаб чиқарилиши (бажарилиши, кўрсатилиши)ни талаб қилиш;
2.3.2. Аутсорсернинг фаолиятига аралашмаган ҳолда, шартнома шартларининг бажарилишини назорат қилиш;
2.3.3. Шартномани бекор қилиш тўғрисида 10 кун олдин Аутсорсерни ёзма равишда огоҳлантириш, бунда кўрсатилган хизматларнинг қийматини белгиланган тартибда тўлаш;
2.3.4. Қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа ҳуқуқлар.
2.4. Буюртмачи қуйидагиларга мажбур:
2.4.1. Бажарилган ишларнинг йиғма далолатномаси ва расмийлаштирилган ҳисоб-фактура асосида кўрсатилган хизматлар учун амалдаги нархлар бўйича бир ойда камида бир марта Хизматлар ҳақини тўлаши;
2.4.2. Аутсорсерга мазкур Шартнома шартларини бажариш доирасида биноларни (хоналарни), ускуналарни, жиҳозларни, асбобларни, мебелларни, инвентарлар ва бошқа моддий воситаларни вақтинча фойдаланишга бериши;
2.4.3. Қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа мажбуриятлар.
III. Хизматлар нархи ва ўзаро ҳисоб-китоблар тартиби
3.1. Мазкур шартноманинг иловасига мувофиқ хизматлар нархи Хизмат ҳақи миқдори сўмни ташкил этади.
3.2. Аутсорсер томонидан кўрсатилган хизматлар учун ўзаро ҳисоб-китоблар бажарилган ишларнинг йиғма далолатномаси ва расмийлаштирилган ҳисоб-фактура асосида кўрсатилган хизматларнинг амалдаги қиймати бўйича бир ойда камида бир марта амалга оширилади.
3.3. Кўрсатиладиган хизматларнинг амалдаги сони ҳақидаги маълумотлар ва хизматларнинг амалдаги нархи асосида Буюртмачи кундалик буюртмага мувофиқ Аутсорсер билан биргаликда ҳар ўн кунда, тўланиши лозим бўлган суммаси кўрсатилган, Аутсорсер ва Буюртмачи томонидан имзоланадиган бажарилган ишларнинг йиғма далолатномаси тузилади ва ҳисоб-фактура расмийлаштиради.
3.4. Буюртмачи томонидан амалда кўрсатилган хизматлар нархи белгиланган тартибда расмийлаштирилган бажарилган ишлар далолатномаси ва ҳисоб-фактура олинган вақтдан бошлаб, 10 банк куни давомида Шартномада белгиланган суммадан ортиқ бўлмаган миқдорда тўланади.
3.5. Мазкур Шартноманинг иловасида кўрсатилган, шартноманинг прогноз суммасини ҳисоблаш учун хизматларнинг нархлари томонлардан бирининг ташаббуси билан қайта кўриб чиқилади.
IV. Томонларнинг мажбуриятлари
4.1. Аутсорсер шартнома мажбуриятларини ўз вақтида бажармаган ҳолларда, Буюртмачига муддати ўтказиб юборилган ҳар бир кун учун мажбуриятнинг бажарилмаган қисмининг 0,5 фоиз миқдорида пеня тўлайди, бунда пенянинг умумий суммаси кўрсатилмаган хизматлар ойлик нархининг 50 фоизидан ошмаслиги керак.
4.2. Пеня (жарима) тўлаш Томонларнинг зиммасидаги мажбуриятларини бажаришдан ёки бузилишларни бартараф қилишдан озод этмайди.
4.3. Мазкур Шартнома шартларининг бажарилмаслиги ёки тегишли даражада бажарилмаслиги учун Томонлар Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик кодекси талабларида, «Хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятининг шартномавий-ҳуқуқий базаси тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни ҳамда Ўзбекистон Республикасининг бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатларида назарда тутилган жавобгар бўладилар.
4.4. Буюртмачига ҳар чоракда бир маротаба кўрсатилаётган хизматларнинг сифати, ижарага берилган бино ва иншоотларнинг ҳолатини мониторинг ўтказишга (аутсорсернинг молиявий фаолиятига аралашмаган ҳолда) шароитлар яратиш.
4.5. Томонларнинг Мазкур Шартномада назарда тутилмаган жавобгарлик чоралари Ўзбекистон Республикаси ҳудудида амалда бўлган фуқаролик қонунчилиги нормаларига мувофиқ қўлланилади.
V. Мунозарали вазиятларни ҳал этиш тартиби
5.1. Мазкур Шартномани бажаришда юзага келиши мумкин бўлган низолар ва келишмовчиликлар имкон қадар Томонлар ўртасида музокара ўтказиш йўли билан ҳал этилади.
5.2. Низолар ва келишмовчиликларни Томонлар ўртасида музокара ўтказиш йўли билан ҳал этиб бўлмайдиган ҳолатларда, Ўзбекистон Республикаси қонунчилигида назарда тутилган келишмовчиликларни суддан олдин бартараф қилиш тартиб-таомили амалга оширилгандан сўнг улар Ўзбекистон Республикаси қонунчилигида белгиланган тартибда судга кўриб чиқиш учун берилади.
VI. Форс-мажор ҳолатлар
6.1. Томонлар мажбуриятлар қисман ёки тўлиқ бажарилмаганлиги учун, агар бундай ҳолатлар енгиб бўлмас куч, яъни табиий офатлар, табиий ва техноген тусдаги фавқулодда ҳолатлар ва алоҳида давр оқибати ҳисобланса ва давлатнинг тегишли органлари томонидан тасдиқланса, жавобгарликдан озод қилинади. Бунда мазкур шартнома бўйича мажбуриятларни бажариш муддати мутаносиб равишда ушбу ҳодисалар рўй берган муддатга сурилади.
VII. Якунловчи қоидалар
7.1. Ушбу Шартномага ҳар қандай ўзгартириш ва қўшимчалар фақат улар ёзма шаклда расмийлаштирилиб, Томонларнинг ваколатли вакиллари томонидан имзолангандан сўнг ҳақиқий ҳисобланади. Мазкур Шартноманинг барча иловалари унинг ажралмас қисмини ташкил этади.
7.2. Томонларнинг ҳеч бири мазкур Шартнома бўйича ўз ҳуқуқ ва мажбуриятларини бошқа Томоннинг ёзма шаклдаги розилигисиз бирор бир учинчи томонга бериб юбориши мумкин эмас.
7.3. Ушбу шартнома икки нусхада тузилган. Иккала нусха айнан бир хил бўлиб, бир хил юридик кучга эга. Томонларнинг ҳар бирида мазкур Шартноманинг бир нусхаси бўлади.
VIII. Шартноманинг амал қилиш муддати
8.1. Ушбу Шартнома имзоланган пайтдан кучга киради ва бир календарь йили давомида ёки муддатидан олдин бекор қилингунига қадар амал қилади.

НА ОКАЗАНИЕ ЮРИДИЧЕСКИХ УСЛУГ
Наименование организации - Заказчика,именуемый в дальнейшем «Заказчик», в лицеВид документа, на основании которого действует Заказчик (Положение, Устав, доверенность, приказ и прочее),действующего на основании Ф.И.О. уполномоченного лица организации - Заказчика,с одной стороны и Наименование организации - Аутсорсера ,именуемый в дальнейшем «Исполнитель», в лице Ф.И.О. уполномоченного лица организации - Аутсорсера ,действующего на основании Вид документа, на основании которого действует Аутсорсер (Положение, Устав, доверенность, приказ и прочее) с другой стороны, в дальнейшем именуемые «Стороны», заключили настоящий договор о нижеследующем:
1.1. Исполнитель обязуется по заданию Заказчика оказывать следующие услуги по правовому обеспечению деятельности Заказчика:
1.1.1. Ведение претензионно-исковой работы и защита интересов Заказчика в суде.
1.1.2. Подготовка проектов и осуществление юридической экспертизы внутренней документации Заказчика.
1.1.3. Консультирование руководства, должностных лиц и работников Заказчика по юридическим вопросам.
1.1.4. Подготовка заключения гражданско-правовых договоров.
1.1.5. Участие в переговорах с контрагентами Заказчика по заключению договоров и соглашений.
1.1.6. Участие в переговорах по социально-трудовым вопросам, возникающим между Заказчиком и государственными органами власти, органами местного самоуправления, работниками Заказчика.
1.1.7. Подготовка самостоятельно или совместно со структурными подразделениями Заказчика предложений об изменении или отмене приказов и других актов Заказчика.
1.1.8. Ведение делопроизводства, формирование и отправление/получение корреспонденции и другой информации по электронным каналам связи.
1.2. Исполнитель оказывает услуги на основании письменных заданий Заказчика, в которых должно быть сформулировано содержание задания и приведены сроки его выполнения.
1.3. Результаты работ предоставляются в виде отчетов. Отдельные этапы работ оформляются в виде актов.
1.4. Работа считается выполненной после подписания акта сдачи-приема выполненных работ представителем Заказчика и Исполнителя.
1.5. Заказчик обязуется своевременно принять и оплатить выполненную работу в срок Срок оплаты выполненной работы.
2. Права и обязанности сторон
2.1. Исполнитель обязуется:
2.1.1. В течение Срок направления Заказчику уведомления о получении задания_____ с момента получения задания Заказчика направить Заказчику уведомление о получении задания и согласовать условия оказания услуг.
2.1.2. Не использовать конфиденциальную информацию, полученную от Заказчика, в собственных целях и не передавать ее третьим лицам.
2.1.3. Представлять Заказчику акт оказанных услуг, отчет о понесенных Исполнителем расходах с приложением подтверждающих документов, а также оригинал счета и счет-фактуру.
2.2. Исполнитель вправе:
2.2.1. В случае неполноты информации, содержащейся в задании Заказчика, запрашивать у Заказчика необходимые разъяснения.
2.2.2. Своевременно и качественно оказывать предусмотренные заданием Заказчика услуги.
2.2.3. Не позднее Срок отказа от оказания услуг, если задание выходит за рамки полномочий Исполнителя с момента получения задания Заказчика отказаться от оказания услуг в случае, если задание Заказчика выходит за рамки полномочий Исполнителя
2.2.4. Отказаться от исполнения настоящего договора, уведомив Заказчика в письменном виде и возместив убытки в полном объеме.
2.3. Заказчик обязуется:
2.3.1. В течение Срок предоставления исполнителю необходимой информации с момента получения от Исполнителя запроса, предусмотренного п. 2.2.1 настоящего договора, предоставить Исполнителю необходимую информацию.
2.3.2. Оплачивать услуги Исполнителя в порядке, сроки и на условиях, которые установлены настоящим договором.
2.3.3. Рассматривать и утверждать акты оказанных услуг и отчеты Исполнителя в течение Срок рассмотрения и утверждения актов оказанных услуг и отчетовдней с момента их получения.
2.3.4. Хранить в тайне коммерческую, финансовую и иную конфиденциальную информацию, полученную от Исполнителя при исполнении настоящего Договора.
2.4. Заказчик вправе:
2.4.1. Осуществлять контроль за оказанием услуг, не вмешиваясь при этом в деятельность Исполнителя.
2.4.2. Отказаться от исполнения настоящего договора при условии оплаты Исполнителю фактически понесенных им расходов.
3. Порядок оплаты
3.1. За выполнение работы Заказчик выплачивает Исполнителю вознаграждение в размере, определенном в задании.
3.2. Оплата производится не позднее Срок оплатыдней со дня подписания акта сдачи-приема выполненных работ.
3.3. Если при исполнении поручения Заказчика Исполнителем были понесены расходы, Заказчик обязан возместить Исполнителю документально подтвержденные расходы в течение Срок возмещения расходов Исполнителя дней с момента получения от Исполнителя соответствующих документов.
4. Ответственность сторон
4.1. Стороны несут ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанностей по настоящему договору в соответствии с действующим законодательством Российской Федерации.
4.2. За нарушение сроков оказания услуг Исполнитель уплачивает Заказчику неустойку в размере Размер неустойки за каждый день просрочки%от стоимости оказываемых услуг за каждый день просрочки.
4.3. За нарушение сроков оплаты оказанных услуг Заказчик уплачивает Исполнителю неустойку в размере Размер неустойки Заказчика Исполнителю %от суммы долга за каждый день просрочки.
4.4. Стороны освобождаются от ответственности в случае, если неисполнение или ненадлежащее исполнение ими своих обязательств по настоящему договору будет связано с обстоятельствами, не зависящими от их воли: природных явлений (землетрясений, наводнений, эпидемий), действий государственных органов, актов террора, войн и т. д.
4.5. Сторона обязана незамедлительно после наступления указанных в п. 4.4 настоящего договора обстоятельств уведомить другую Сторону о невозможности исполнения договора и подтвердить документально факт наступления указанных обстоятельств.
5. Расторжение договора
5.1. Заказчик вправе отказаться от исполнения настоящего договора, направив исполнителю письменное уведомление и оплатив исполнителю фактически понесенные им расходов.
5.2. Исполнитель вправе отказаться от исполнения своих обязательств по настоящему договору при условии полного возмещения заказчику убытков.
5.3. Стороны могут расторгнуть настоящий договор по обоюдному согласию на условиях, определенных Сторонами в дополнительном соглашении.
5.4. В случае прекращения договора исполнитель обязуется передать заказчику всю документацию и выгрузить данные из своей учетной системы.
6. Прочие условия
6.1. Настоящий договор составлен и подписан в двух экземплярах – по одному для каждой Стороны.
6.2. Договор вступает в силу с момента подписания и действует с Дата начала действия договора по Дата конца действия договора.
6.3. Если до окончания срока действия настоящего договора ни одна из Сторон не заявит о прекращении действия договора, договор считается пролонгированным на тот же срок.
6.4. Все изменения и дополнения к настоящему договору оформляются дополнительными соглашениями Сторон в письменной форме, которые являются неотъемлемой частью настоящего договора.
6.5. Споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении настоящего договора, разрешаются в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Узбекистан.