Fuqarolik ishlari boʻyicha Ariza berilgan fuqarolik sud nomisudiga |
Fuqarolik ishlari boʻyicha Ariza berilgan fuqarolik sud nomisudining Ish bo‘yicha hal qiluv qarori qabul qilingan sana kunidagi hal qiluv qarori bilan daʼvogar Ish bo‘yicha daʼvogarning javobgar Ish bo‘yicha javobgarga nisbatan Daʼvo ariza mazmuni toʻgʻrisidagi daʼvo arizasi qanoatlantirilgan. Ushbu hal qiluv qaroriga asosan Hal qiluv qaroriga asosan ijro varaqasi berilgan sana kuni ijro varaqasi chiqarilgan. Ushbu ijro varaqasi yuzasidan Ijro varaqasi yuzasidan ijro ishi qo‘zg‘atgan MIB bo‘limi nomi tomonidan Ijro varaqasi yuzasidan ijro ishi qo‘zg‘atgan sanakuni ijro ishi qoʻzgʻatilgan. Biroq hozirda Ijro varaqasi yuzasidan ijro ishi qo‘zg‘atgan MIB bo‘limi nomi xodimlari ushbu ijro ishi yoʻqolganligini, ijro ishini tiklash uchun sudga murojaat qilishim kerakligini bildirishdi.
Oʻzbekiston Respublikasining “Sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarini ijro etish toʻgʻrisida” gi Qonunining 43-moddasiga koʻra yoʻqolgan ijro ishi yuritilishi sud tomonidan ishda ishtirok etgan shaxslarning, ijro ishi yuritilishi taraflarining, davlat ijrochisining, prokurorning, shuningdek ijro hujjatini bergan sud yoki boshqa organning tashabbusiga binoan tiklanishi mumkin.
Yoʻqolgan ijro ishi yuritilishi toʻliq yoki u sud fikriga koʻra tiklanishi zarur deb hisoblagan qismida tiklanadi. Yoʻqolgan ijro ishi yuritilishini tiklash toʻgʻrisidagi ariza ijro etiladigan joydagi sudga beriladi. Arizada ijro ishini yuritilishiga doir maʼlumotlar toʻliq bayon etilishi lozim. Arizachida saqlanib qolgan va ijro ishini yuritilishiga daxldor boʻlgan hujjatlar yoki ularning nusxalari arizaga ilova qilinadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 462-moddasiga koʻra, yoʻqolgan ijro ishini yuritish sud tomonidan ishda ishtirok etgan shaxslarning, ijro ishini yuritish taraflarining, davlat ijrochisining, prokurorning arizasiga koʻra, shuningdek ijro hujjatini bergan sudning yoki boshqa organning tashabbusi boʻyicha tiklanishi mumkin.
Yoʻqolgan ijro ishini yuritish toʻliq tiklanadi yoki uning sud fikriga koʻra tiklanishi zarur boʻlgan qismi tiklanadi. Yoʻqolgan ijro ishini yuritishni tiklash toʻgʻrisidagi ariza sud hujjati ijro etiladigan joydagi sudga beriladi. Arizada ijro ishini yuritish toʻgʻrisidagi batafsil maʼlumotlar boʻlishi kerak. Arizachida saqlanib qolgan va ijro ishini yuritishga daxldor boʻlgan hujjatlar yoki ularning koʻchirma nusxalari arizaga ilova qilinadi.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 450-453-moddalariga asoslanib,
Fuqarolik ishlari boʻyicha Ariza berilgan fuqarolik sud nomi sudining Ish bo‘yicha hal qiluv qarori qabul qilingan sana kunidagi hal qiluv qarori boʻyicha Ijro varaqasi yuzasidan ijro ishi qo‘zg‘atgan MIB bo‘limi nomi tomonidan yuritilgan ijro ishini tiklash toʻgʻrisida qaror qabul qilishingizni.

Заявление о восстановлении утраченного исполнительного производства
Дата принятия решения по делу решением Наименование гражданского суда, куда подано заявление суда по гражданским делам поддержано исковое заявление истца Истец по делу в отношении ответчика Ответчик по делу о Содержание искового заявления.На основании этого решения Дата выдачи исполнительного листа на основании судебного решения выдан исполнительный лист. По этому исполнительному листу Дата возбуждения исполнительского производства по исполнительному листу сотрудники Наименование отдела БПИ, возбудившего исполнительское производство по исполнительному листу возбудили исполнительное производство. Однако в настоящее время сотрудники Наименование отдела БПИ, возбудившего исполнительское производство по исполнительному листу заявили об утрате этого исполнительного производства и необходимости для его восстановления моего обращения в судебные органы.
Согласно статье 43 Закона Республики Узбекистан «Об исполнении судебных актов и актов иных органов» «утраченное исполнительное производство может быть восстановлено судом по заявлению лиц, участвовавших в деле, сторон исполнительного производства, государственного исполнителя, прокурора, а также по инициативе суда или иного органа, выдавшего исполнительный документ.»
Утраченное исполнительное производство восстанавливается полностью либо в части, восстановить которую необходимо по мнению суда. Заявление о восстановлении утраченного исполнительного производства подается в суд по месту исполнения. В заявлении должны содержаться подробные сведения об исполнительном производстве. К заявлению прилагаются сохранившиеся у заявителя и имеющие отношение к исполнительному производству документы или их копии.
Встатье 462 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан говорится, что «Утраченное исполнительное производство может быть восстановлено судом по заявлению лиц, участвовавших в деле, сторон исполнительного производства, государственного исполнителя, прокурора, а также по инициативе суда или иного органа, выдавшего исполнительный документ.»
Утраченное исполнительное производство восстанавливается полностью либо в части, восстановить которую необходимо по мнению суда. Заявление о восстановлении утраченного исполнительного производства подается в суд по месту исполнения судебного акта. В заявлении должны содержаться подробные сведения об исполнительном производстве. К заявлению прилагаются сохранившиеся у заявителя и имеющие отношение к исполнительному производству документы или их копии.
Исходя из вышеизложенного, на основании статей 450-453 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
принять решение о восстановлении 101010 исполнительного производства по решению Наименование гражданского суда, куда подано заявление суда по гражданским делам от Дата принятия решения по делу.