Daʼvogar shaxsning F.I.O.si
Daʼvo mazmuni: Bedarak yo‘qolgan shaxsning daʼvogar bilan qarindoshlik aloqasi Bedarak yo‘qolgan shaxsning F.I.O.sini bedarak yoʻqolgan deb topish toʻgʻrisida
(Bedarak yo‘qolgan shaxsning daʼvogar bilan qarindoshlik aloqasi Bedarak yo‘qolgan shaxsning F.I.O.si ni bedarak yoʻqolgan deb topish toʻgʻrisida)
Men yuqoridagi manzilda oila aʼzolarim bilan birga yashab kelaman. Shu manzilda Bedarak yo‘qolgan shaxsning tug‘ilgan sanasida tugʻilgan Bedarak yo‘qolgan shaxsning daʼvogar bilan qarindoshlik aloqasi Bedarak yo‘qolgan shaxsning F.I.O.si ham yashab kelgan.
Ammo Bedarak yo‘qolgan shaxsning daʼvogar bilan qarindoshlik aloqasi Bedarak yo‘qolgan shaxsning F.I.O.si Bedarak yo‘qolgan shaxsning oxirgi marta uydan chiqib ketgan sanasi kuni uydan chiqib ketib, shundan beri uyga qaytib kelmadi. Bedarak yo‘qolgan shaxsning F.I.O.sini qidirish boʻyicha koʻrilgan choralar natija bermadi (tasdiqlovchi hujjatlar ilova qilinadi).
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 33-moddasiga koʻra, agar fuqaroning qayerdaligi haqida uning yashash joyida bir yil davomida maʼlumotlar boʻlmasa, manfaatdor shaxslarning ari zasiga muvofiq sud bu fuqaroni bedarak yoʻqolgan deb topishi mumkin.
Yoʻqolgan shaxs toʻgʻrisida oxirgi maʼlumotlar olingan kunni aniqlash mumkin boʻlmasa, bedarak yoʻqolgan deb hisoblash muddati yoʻqolgan shaxs toʻgʻrisida oxirgi maʼlumotlar olingan oydan keyingi oyning birinchi kunidan, bu oyni belgilash mumkin boʻlmagan taqdirda esa —keyingi yilning birinchi yanvaridan boshlanadi.
Ushbu kodeksning 34-moddasida bedarak yoʻqolgan deb topilgan fuqaroning mol-mulkini doimiy suratda boshqarib turish zarur boʻlsa, bu mol-mulk sudning qaroriga muvofiq vasiylik va homiylik organi tomonidan belgilanadigan va ushbu organ bilan tuziladigan ishonchli boshqaruv toʻgʻrisidagi shartnoma asosida ish olib boradigan shaxsga topshiriladi.
Hozirda Fuqaroni bedarak yo‘qolgan deb topish nima sababdan zarur bo‘lganligi sababli Bedarak yo‘qolgan shaxsning F.I.O.sini bedarak yoʻqolgan deb topish zarur boʻlmoqda.
Fuqarolik protsessual kodeksi 293-moddasi birinchi qismi uchinchi bandiga koʻra, fuqaroni bedarak yoʻqolgan deb topish sud tomonidan alohida koʻrib chiqiladigan ishlar jumlasiga kiradi.
Qayd qilingan holatlar va qonun talabidan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189-191 va 293-moddalari, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 33, 34-moddalariga, asosan,
Bedarak yo‘qolgan shaxsning tug‘ilgan sanasida tugʻilgan Bedarak yo‘qolgan shaxsning daʼvogar bilan qarindoshlik aloqasi Bedarak yo‘qolgan shaxsning F.I.O.sini bedarak yoʻqolgan deb topish toʻgʻrisida qaror qabul qilishingizni.

Истец: Ф.И.О. Истца Адрес: Адрес проживания Истца |
Содержание иска: опризнании Степень родства безвестно отсутствующего лица и Истца Ф.И.О. безвестно отсутствующего лицабезвестно отсутствующим |
(О признании Степень родства безвестно отсутствующего лица и Истца Ф.И.О. безвестно отсутствующего лица безвестно отсутствующим)
Япроживаю по указанному адресу вместе с членами моей семьи. Здесь же проживал и родившийся Дата рождения лица, пропавшего без вести Степень родства безвестно отсутствующего лица и Истца Ф.И.О. безвестно отсутствующего лица.С тех пор как Степень родства безвестно отсутствующего лица и Истца Ф.И.О. безвестно отсутствующего лица покинул дом Дата последнего выхода из дома безвестно отсутствующего лица он больше не возвращался. Меры, предпринятые для поиска Ф.И.О. безвестно отсутствующего лица не принесли результатов (подтверждающие документы прилагаются).
Согласно статье 33 Гражданского кодекса Республики Узбекистан Гражданин может быть по заявлению заинтересованных лиц признан судом безвестно отсутствующим, если в течение года в месте его жительства нет сведений о месте его пребывания. При невозможности установить день получения последних сведений об отсутствующем началом исчисления срока для признания безвестного отсутствия считается первое число месяца, следующего за тем, в котором были получены последние сведения об отсутствующем, а при невозможности установить этот месяц — первое января следующего года.
Встатье 34 данного Кодекса определено, что «имущество гражданина, признанного безвестно отсутствующим, при необходимости постоянного управления им передается на основании решения суда лицу, которое определяется органом опеки и попечительства и действует на основании договора о доверительном управлении, заключаемого с этим органом.»
Всвязи с Основания для признания гражданина безвестно отсутствующим в настоящее время необходимо признать Ф.И.О. безвестно отсутствующего лица безвестно отсутствующим.
Согласно пункту 3 части 1 стать 293 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан дела опризнании гражданина безвестно отсутствующим рассматриваются судом в порядке особого производства.
Исходя из вышеизложенных обстоятельств, на основании статей 188, 189-191 и 293 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, а также статей 33 и 34 Гражданского кодекса Республики Узбекистан
принять решение о признании Степень родства безвестно отсутствующего лица и Истца Ф.И.О. безвестно отсутствующего лица,родившегося Дата рождения лица, пропавшего без вести безвестно отсутствующим.