• Izoh: Masalan meros mulkini bo‘lish zarurati, umumiy mulkni sotish zarurati yoki boshqa zarurat
Daʼvo mazmuni: Vafot etgan deb topilishi so‘ralayotgan shaxsning daʼvogar bilan qarindoshlik aloqasi Vafot etgan deb topilishi so‘ralayotgan shaxsning F.I.O.sini vafot etgan deb topish toʻgʻrisida
Vafot etgan deb topilishi so‘ralayotgan shaxsning daʼvogar bilan qarindoshlik aloqasi Vafot etgan deb topilishi so‘ralayotgan shaxsning F.I.O.sini vafot etgan deb topish toʻgʻrisida)
Men yuqoridagi manzilda oila aʼzolarim bilan birga yashab kelaman. Shu manzilda Vafot etgan deb topilishi so‘ralayotgan shaxsning tug‘ilgan sanasi da tugʻilgan Vafot etgan deb topilishi so‘ralayotgan shaxsning daʼvogar bilan qarindoshlik aloqasi Vafot etgan deb topilishi so‘ralayotgan shaxsning F.I.O.siham yashab kelgan.
Ammo Vafot etgan deb topilishi so‘ralayotgan shaxsning daʼvogar bilan qarindoshlik aloqasi Vafot etgan deb topilishi so‘ralayotgan shaxsning F.I.O.si Vafot etgan deb topilishi so‘ralayotgan shaxsning oxirgi marta uydan chiqib ketgan sanasi kuni uydan chiqib ketib, shundan beri uyga qaytib kelmadi. Vafot etgan deb topilishi so‘ralayotgan shaxsning F.I.O.sini qidirish boʻyicha koʻrilgan choralar natija bermadi (tasdiqlovchi hujjatlar ilova qilinadi).
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 36-moddasiga koʻra, Agar fuqaroning qayerda turganligi haqida uning yashash joyida uch yil mobaynida maʼlumot boʻlmasa, basharti u oʻlim xavf solib turgan yoki muayyan baxtsiz hodisadan halok boʻlgan deb taxmin qilish uchun asos boʻladigan vaziyatlarda bedarak yoʻqolgan boʻlib, uning qayerdaligi haqida olti oy mobaynida maʼlumotlar boʻlmasa, manfaatdor shaxslarning arizasiga muvofiq sud uni vafot etgan deb eʼlon qilishi mumkin.
Fuqarolik protsessual kodeksi 293-moddasi birinchi qismi uchinchi bandiga koʻra, fuqaroni vafot etgan deb topish sud tomonidan alohida koʻrib chiqiladigan ishlar jumlasiga kiradi.
Hozirda Fuqaroni bedarak yo‘qolgan deb topish nima sababdan zarur bo‘lganligi sababli Vafot etgan deb topilishi so‘ralayotgan shaxsning F.I.O.sini vafot etgan deb topish zarurati kelib chiqmoqda.
Qayd qilingan holatlar va qonun talabidan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189-191 va 293-moddalari, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 36-moddasiga, asosan
Vafot etgan deb topilishi so‘ralayotgan shaxsning tug‘ilgan sanasini vafot etgan deb topishingizni soʻrayman.

Истец: Ф.И.О. Истца Адрес: Адрес проживания Истца |
Содержание иска: об объявлении Степень родства лица, об объявлении которого умершим запрашивается в заявлении и Истца Ф.И.О. лица, об объявлении которого умершим запрашивается в заявлении умершим |
(Об объявлении Степень родства лица, об объявлении которого умершим запрашивается в заявлении и Истца Ф.И.О. лица, об объявлении которого умершим запрашивается в заявлении умершим)
Япроживаю по указанному адресу вместе с членами моей семьи. Здесь же проживал и родившийся Дата рождения лица, об объявлении которого умершим запрашивается в заявлении Степень родства лица, об объявлении которого умершим запрашивается в заявлении и Истца Ф.И.О. лица, об объявлении которого умершим запрашивается в заявлении .С тех пор как 8888 Ф.И.О. лица, об объявлении которого умершим запрашивается в заявлении покинул дом Дата последнего выхода из дома лица, об объявлении которого умершим запрашивается в заявлении он больше не возвращался. Меры, предпринятые для поиска Ф.И.О. лица, об объявлении которого умершим запрашивается в заявлении не принесли результатов (подтверждающие документы прилагаются).
Согласно статье 36 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «гражданин может быть по заявлению заинтересованных лиц объявлен судом умершим, если в месте его жительства нет сведений о месте его пребывания в течение трех лет, а если он пропал без вести при обстоятельствах, угрожавших смертью или дающих основание предполагать его гибель от определенного несчастного случая, — в течение шести месяцев.»
Согласно пункту 3 части 1 стать 293 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан дела об объявлении гражданина умершим рассматриваются судом в порядке особого производства.
Всвязи с Основания для объявления лица умершим в настоящее время необходимо объявить Ф.И.О. лица, об объявлении которого умершим запрашивается в заявлении умершим.
Исходя из вышеизложенных обстоятельств и требований закона, на основании статей 188, 189-191 и 293 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, а также статьи 36 Гражданского кодекса Республики Узбекистан
принять решение о признании Степень родства лица, об объявлении которого умершим запрашивается в заявлении и Истца Ф.И.О. лица, об объявлении которого умершим запрашивается в заявлении ,родившегося Дата рождения лица, об объявлении которого умершим запрашивается в заявлении умершим.