Telefon: Javobgarning telefon raqamlari
Men Daʼvogarning F.I.O. javobgar Javobgarning F.I.O. bilan Daʼvogar va javobgar qonuniy nikohdan o‘tgan sanada qonuniy nikohdan oʻtib turmush qurganman. Birgalikdagi turmushimizdan Tomonlarning farzandining tug‘ilgan sanasida tugʻilgan Tomonlarning farzandini F.I.O. ismli farzandimiz bor. Tomonlarning farzandini F.I.O. ismli farzandimizga Tomonlarning farzandiga tug‘ilganlik to‘g‘risida guvohnoma berilgan sanasida № Tug‘ilganlik to‘g‘risida berilgan guvohnoma raqami tugʻilganligi haqida guvohnoma berilgan.
Hozirgi kunda oilaviy kelishmovchiliklar sababli farzandimiz javobgar Javobgarning F.I.O.ning qaramogʻida.
Men javobgarning farzand tarbiyasida ishtirok etishini xohlamayman. Javobgar Javobgarning F.I.O.ning bolam taʼlim va tarbiyasi uchun xavfli Farzandni taʼlim va tarbiyasi uchun xavfli xatarlar ko‘rsatiladi holatlar bor.
Farzandim Tomonlarning farzandini F.I.O. javobgar Javobgarning F.I.O.ning tarbiyasiga qoldirish Farzandni noxush holatlarni keltirib chiqaradigan sabablar ko‘rsatiladi kabi noxush holatlarni keltirib chiqaradi.
Yuz bergan ushbu salbiy holatlarni quyidagi hujjatlar bilan tasdiqlayman:
Salbiy holatlarni tasdiqlaydigan hujjatlar
Javobgar Javobgarning F.I.O. farzandim Tomonlarning farzandini F.I.O.ni moddiy jihatdan ham taʼminlamaydi. Bolamning taʼlim va tarbiyasi bilan hozirgi kunga qadar oʻzim shugʻullanib kelayapman.
Oʻzbekiston Respublikasi Oila kodeksining 83-moddasining uchinchi xatboshisiga asosan, agar bolani ota-ona (ulardan biri) bilan qoldirish oqibatida ota-onaning xulq-atvori bola uchun xavf tugʻdirsa, ota-onani (ulardan birini) ota-onalik huquqidan mahrum qilish uchun esa yetarli asoslar aniqlanmagan taqdirda ham ota-onalik huquqini cheklashga yoʻl qoʻyiladi. Agar ota-ona (ulardan biri) oʻz xulq-atvorini oʻzgartirmasa, vasiylik va homiylik organi sud tomonidan ota-onalik huquqini cheklash toʻgʻrisidagi hal qiluv qarori chiqarilgandan keyin olti oy oʻtgach, ota-onalik huquqidan mahrum qilish toʻgʻrisida daʼvo taqdim etishi shart. Vasiylik va homiylik organi bolaning manfaatlarini eʼtiborga olib ota-onani (ulardan birini) bu muddat oʻtmasdan turib, ota-onalik huquqidan mahrum qilish haqida daʼvo taqdim etishga haqli.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumining 1998-yil 11-sentyabrdagi 23-sonli “Bolalar tarbiyasi bilan bogʻliq boʻlgan nizolarni hal qilishda sudlar tomonidan qonunlarni qoʻllash amaliyoti toʻgʻrisida”gi qarorining 22-bandining uchinchi xatboshisiga koʻra, agar bolani ota-ona (ulardan biri) bilan qoldirish oqibatida ota-onaning xulq-atvori bola uchun xavf tugʻdirsa, ota-onani (ulardan birini) ota-onalik huquqidan mahrum qilish uchun esa yetarli asoslar aniqlangan taqdirda ham ota-onalik huquqini cheklashga yoʻl qoʻyiladi. Agar ota-ona (ulardan biri) oʻz xulq-atvorini oʻzgartirmasa, vasiylik va homiylik organi sud tomonidan ota-onalik huquqini cheklash toʻgʻrisidagi hal qiluv qarori chiqarilgandan keyin olti oy oʻtgach, ota-onalik huquqidan mahrum qilish toʻgʻrisida daʼvo taqdim etishi shart. Vasiylik va homiylik organi bolaning manfaatlarini eʼtiborga olib, ota-onani (ulardan birini) bu muddat oʻtmasdan turib, ota-onalik huquqidan mahrum qilish haqida daʼvo taqdim etishga haqli.
Shahar vasiylik va homiylik kengashi tomonidan taraflarning ahvoli oʻrganilib, javobgarning bugungi kunda bola tarbiyasida ishtirok eta olmasligi sababli uni huquqini cheklash lozimligi toʻgʻrisida xulosa berilgan.
Yuqoridagilarni inobatga olib, Sizdan Oʻzbekiston Respublikasi Oila kodeksining 83-moddasi, Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189-191-moddalariga talablaridan kelib chiqib,
SOʻ R A Y M A N:
Javobgar Javobgarning F.I.O.ni farzandi Tomonlarning farzandining tug‘ilgan sanasida tugʻilgan Tomonlarning farzandini F.I.O.ga nisbatan ota (ona)lik huquqini cheklashingizni soʻrayman.

Всуд по гражданским делам Наименование суда по гражданским делам, в который подан иск Истец:Ф.И.О. Истца Адрес: Адрес проживания Истца Телефон: Телефон Истца Email: Адрес электронной почты Истца Ответчик:Ф.И.О. Ответчика Адрес: Адрес Ответчика Телефон: Телефон Ответчика Email: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска:Об ограничении родительских прав |
(Об ограничении родительских прав)
Я, Ф.И.О. Истца и Ф.И.О. Ответчика заключили законный брак в Дата заключения брака между Истцом и Ответчиком.В совместной жизни у нас Дата рождения совместного ребенка Истца и Ответчика родился ребенок Ф.И.О. совместного ребенка Истца и Ответчика. Дата выдачи совместному ребенку Истца и Ответчика Свидетельства о рождении ему выдано Свидетельство о рождении Серия, номер Свидетельства о рождении совместного ребенка Истца и Ответчика.В настоящее время, по причине семейных неурядиц, мой ребенок находится на попечении Ф.И.О. Ответчика.Я не хочу, чтобы Ответчик принимал участие в воспитании моего ребенка.
Вповедении Ф.И.О. Ответчика проявляются опасные для моего ребенка и угрожающие его образованию и воспитанию Негативные факторы, влияющие на образование и воспитание совместного ребенка Истца и Ответчика.Оставление моего ребенка Ф.И.О. совместного ребенка Истца и Ответчика на воспитании у Ф.И.О. Ответчика может привести к Последствия влияния негативных факторов на образование и воспитание совместного ребенка Истца и Ответчика .Эти негативные проявления могут подтвердить нижеследующие документы:
Документы, подтверждающие наличие негативных обстоятельств.
Ответчик Ф.И.О. Ответчика не обеспечивает моего ребенка Ф.И.О. совместного ребенка Истца и Ответчика материально. Воспитанием, образованием и содержанием своего ребенка до сих пор я занимаюсь сама.
Вабзаце третьем статьи 83 Семейного кодекса Республики Узбекистан отмечено, что ограничение родительских прав допускается также в случаях, если оставление ребенка с родителями (одним из них) вследствие их поведения является опасным для ребенка, но не установлены достаточные основания для лишения родителей (одного из них) родительских прав. Если родители (один из них) не изменят своего поведения, орган опеки и попечительства по истечении шести месяцев после вынесения судом решения об ограничении родительских прав обязан предъявить иск о лишении родительских прав. В интересах ребенка орган опеки и попечительства вправе предъявить иск о лишении родителей (одного из них) родительских прав до истечения этого срока.
Всоответствии с абзацем вторым пункта 22 Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан от 11 сентября 1998 года №23 «О практике применения судами законодательства при разрешении споров, связанных с воспитанием детей» ограничение родительских прав допускается также в случаях, если оставление ребенка с родителями (одним из них) вследствие их поведения является опасным для ребенка, но не установлены достаточные основания для лишения родителей (одного из них) родительских прав. Если родители (один из них) не изменяют своего поведения, орган опеки и попечительства по истечении шести месяцев после вынесения судом решения об ограничении родительских прав обязан предъявить иск о лишении родительских прав. В интересах ребенка орган опеки и попечительства вправе предъявить иск о лишении родителей (одного из них) родительских прав до истечения этого срока.
Городским советом опеки и попечительства после изучения состояния сторон дано заключение о необходимости ограничения родительских прав Ответчика по причине невозможности в настоящее время его участия в воспитании ребенка.
На основании вышеизложенного, а также статьи 83 Семейного кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
ограничить родительские права Ответчика Ф.И.О. Ответчика в отношении ребенка Ф.И.О. совместного ребенка Истца и Ответчика родившегося Дата рождения совместного ребенка Истца и Ответчика.