Fuqarolik ishlari boʻyicha Ariza berilgan fuqarolik sudi nomi sudiga
Daʼvo mazmuni: Aliment boʻyicha yuzaga kelgan Aliment to‘lovi bo‘yicha yuzaga kelgan qarzdorlik miqdori soʻm qarzdorlikni toʻlashdan ozod etish
Aliment boʻyicha qarzdorlikni toʻlashdan ozod etish toʻgʻrisida
Men va javobgar oʻrtamizdagi qonuniy nikoh Nikohni qayd etgan FXDYO idorasi tomonidan Nikoh qayd etilgan sana kuni Nikohning qayd qilingan raqami -son bilan qayd etilgan.
Birgalikdagi turmushimizdan Ariza yozuvchining farzandi tug‘ilgan sanasi da tugʻilgan Daʼvogarning farzandining F.I.O.si ismli farzandimiz bor. Bu haqida Tug‘ilganlik haqida guvohnoma bergan FXDYO idorasi nomi tomonidan Tug‘ilganlik haqida berilgan guvohnomaning seriya va raqami raqamli tugʻilganlik guvohnomasi berilgan.
Fuqarolik ishlari boʻyicha Daʼvogarning voyaga yetmagan farzandi uchun aliment undirish to‘g‘risida qaror qabul qilgan sud nomi sudining Aliment undirish to‘g‘risida qaror qabul qilingan sanadagi Aliment undirish to‘g‘risidagi sud hujjatining nomiga asosan mendan voyaga yetmagan farzandim Daʼvogarning farzandining F.I.O.sining moddiy taʼminoti uchun aliment undirish belgilangan.
Men farzandim voyaga yetgunga qadar aliment toʻlab keldim. Farzandim voyaga yetganidan keyin ham mehnatga layoqatsiz boʻlganligi sababli fuqarolik ishlari boʻyicha Daʼvogarning voyaga yetmagan farzandi uchun aliment undirish to‘g‘risida qaror qabul qilgan sud nomi sudiningDaʼvogarning voyaga yetgan farzandi uchun aliment undirish to‘g‘risida qaror qabul qilingan sanadagi qaroriga asosan aliment toʻlashim belgilandi.
Men hozir mehnatga layoqatsizman. Bundan tashqari qaramogʻimda voyaga yetmagan farzandlarim ham boʻlib, ularning taʼminoti farzandim Daʼvogarning farzandining F.I.O.sining taʼminotidan koʻra yomon ahvolga kelib qolgan. Shu sababli hozirda aliment toʻlovi boʻyicha Aliment to‘lovi bo‘yicha yuzaga kelgan qarzdorlik miqdori soʻm miqdorida qarzdorlik vujudga kelgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Oila Kodeksining 141-moddasida agar sud aliment toʻlashi shart boʻlgan shaxs kasalligi yoki boshqa uzrli sabablarga koʻra aliment toʻlamaganligini aniqlasa hamda uning moddiy va oilaviy ahvoli yigʻilgan aliment qarzni toʻlashga imkon bermaydi deb topsa, aliment toʻlovchining daʼvosiga binoan uni aliment qarzlarini toʻlashdan toʻla yoki qisman ozod etishga haqli ekanligi koʻrsatilgan.
Yuqoridagilarga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Oila Kodeksining 141-moddasi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189 va 191-moddalariga asosan
1. Meni farzandim Daʼvogarning farzandining F.I.O.si ning taʼminoti uchun undirilishi lozim boʻlgan Aliment to‘lovi bo‘yicha yuzaga kelgan qarzdorlik miqdori soʻm aliment qarzdorligini toʻlashdan ozod qilish toʻgʻrisida qaror qabul qilishingizni.

Ответчик: Ф.И.О. Ответчика адрес Адрес Ответчика |
Телефон: Телефон Ответчика Адрес электронной почты: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска: Об освобождении от уплаты задолженности по алиментам
(Об освобождении от уплаты задолженности по алиментам)
Брак между мною и Ответчиком Ф.И.О. Ответчика заключен Орган ЗАГС, в котором зарегистрирован брак Дата заключения брака ,регистрационный номер Свидетельства о браке Регистрационный номер Свидетельства о браке .В совместной жизни у нас Дата рождения ребенка Истца родился ребенок Ф.И.О. ребенка Истца (серия и номер Свидетельства о рождении Серия, номер Свидетельства о рождении, выданного ребенку Истца ,выдано Орган ЗАГС, выдавший Свидетельство о рождении ребенка).
Наименование принятого судом документа о взыскании алиментов Суда по гражданским делам Наименование суда, принявшего решение о взыскании алиментов на ребенка до его совершеннолетнего от Дата принятия решения о взыскании алиментов на ребенка до его совершеннолетия для материального обеспечения моего родившегося Дата рождения ребенка Истца несовершеннолетнего ребенка Ф.И.О. ребенка Истца определено взыскание с Ответчика алиментных выплат.
До совершеннолетия моего ребенка я выплачивал алименты. После того, как он достиг совершеннолетия, по причине его нетрудоспособности постановлением Наименование суда, принявшего решение о взыскании алиментов на ребенка после его совершеннолетия от Дата принятия решения о взыскании алиментов на ребенка после его совершеннолетия мне было предписано выплачивать алименты.
Внастоящее время я сам нетрудоспособен. Кроме того, на моем попечении находятся несовершеннолетние дети, обеспечение которых хуже, чем обеспечение Ф.И.О. ребенка Истца .По этой причине образовалась задолженность по алиментам в размере Сумма задолженности по невыплаченным алиментам. .
Согласно статье 141 Семейного кодекса Республики Узбекистан «Суд вправе по иску лица, обязанного уплачивать алименты, освободить его полностью или частично от уплаты задолженности по алиментам, если установит, что неуплата алиментов имела место в связи с болезнью этого лица или по другим уважительным причинам и его материальное и семейное положение не дает возможности погасить образовавшуюся задолженность по алиментам».
Всоответствии с вышеизложенным и на основании статьи 141 Семейного кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189 и 191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Принять решение об освобождении меня от уплаты задолженности по
алиментам на содержание моего ребенка Ф.И.О. ребенка Истца в размере Сумма задолженности по невыплаченным алиментам. ;