Telefon: Javobgarning telefon raqami
Men Daʼvogar shaxsning F.I.O.si yuqoridagi manzilda oila aʼzolarim bilan yashayman, shu manzilda Muomala layoqati cheklangan deb topilishi so‘ralayotgan shaxs tug‘ilgan sanada tugʻilgan Javobgarning F.I.O.si ham yashaydi. U keyingi paytlarda spirtli ichimliklarni juda koʻp isteʼmol qilmoqda. Javobgarning F.I.O.si hech joyda ishlamaydi shu sababli, uydagi qimmatbaho yaʼni Qimmatbaho buyumlarning nomi kabi buyumlarni spirtli ichimliklarni sotib olish maqsadida sotib yubordi.
Unga koʻrsatilgan barcha tibbiy muolajalar samarasini koʻrsatmayapti. Spirtli ichimliklarni koʻp isteʼmol qilib atrofdagilarga xafv solmoqda, Mast holatida oʻz xarakatlarini umuman anglay olmayapti.
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 31-moddasida spirtli ichimliklarni yoki giyohvandlik vositalarini suiisteʼmol qilish natijasida oʻz oilasini ogʻir moddiy ahvolga solib qoʻyayotgan fuqaroning muomala layoqati sud tomonidan fuqarolik protsessual qonunchiligida belgilangan tartibda cheklab qoʻyilishi mumkin. Unga homiylik belgilanadi. Bunday fuqaro mayda maishiy bitimlarni mustaqil tuzish huquqiga ega. U boshqa bitimlarni homiyning roziligi bilangina tuzishi, shuningdek ish haqi, pensiya va boshqa daromadlar olishi hamda ularni tasarruf etishi mumkin. Biroq bunday fuqaro oʻzi tuzgan bitimlar boʻyicha va yetkazgan zarari uchun mustaqil ravishda mulkiy javobgar boʻladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining310-moddasiga koʻra spirtli ichimliklar, giyohvandlik moddalari va psixotrop moddalarni suiisteʼmol qilishi natijasida fuqaroni muomala layoqati cheklangan deb topish toʻgʻrisidagi yoki fuqaroni ruhiy holati buzilganligi (ruhiy kasalligi yoxud aqli zaifligi) tufayli muomalaga layoqatsiz deb topish haqidagi ish uning oila aʼzolari, vasiylik va homiylik organlari, prokuror, davolash muassasalari va boshqa davlat organlari, fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari hamda jamoat birlashmalari bergan arizalar boʻyicha qoʻzgʻatilishi mumkin.
Fuqaroni muomala layoqati cheklangan yoki muomalaga layoqatsiz deb topish toʻgʻrisidagi ariza mazkur fuqaro yashab turgan joydagi, agar bu shaxs davolash muassasasiga joylashtirilgan boʻlsa, mazkur muassasa joylashgan hududdagi sudga beriladi.
Qayd qilingan holatlar va qonun talabidan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189-191-moddalari hamda 310-moddasi,Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 31-moddaciga  asosan,
Javobgarning yashash manzili manzilida yashayotgan, Muomala layoqati cheklangan deb topilishi so‘ralayotgan shaxs tug‘ilgan sana yilda tugʻilgan, Javobgarning F.I.O.sining muomala layoqatini cheklash toʻgʻrisida qaror qabul qilishingizni.

Истец: Ф.И.О. Истца Адрес Адрес Истца |
Яживу по выше указанному адресу вместе с членами моей семьи. Также по этому адресу проживает Ф.И.О. Ответчика,родившийся Дата рождения лица, об ограничении дееспособности которого запрашивается в исковом заявлении.В последнее время он злоупотребляет спиртными напитками. Ф.И.О. Ответчика нигде не работает, выносит и продает из дома ценные вещи, в частности Наименование драгоценных изделий,на вырученные средства приобретает спиртные напитки.
Оказанные ему медицинские процедуры не принесли результатов. Постоянное распитие им спиртных напитков представляет собой угрозу для окружающих. В нетрезвом состоянии он не осознает своих действий.
Согласно статье 31 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «Гражданин, который вследствие злоупотребления спиртными напитками или наркотическими средствами ставит свою семью в тяжелое материальное положение, может быть ограничен судом в дееспособности в порядке, установленном гражданским процессуальным законодательством. Над ним устанавливается попечительство. Он вправе самостоятельно совершать мелкие бытовые сделки. Совершать другие сделки, а также получать заработок, пенсию и иные доходы и распоряжаться ими он может лишь с согласия попечителя. Однако такой гражданин самостоятельно несет имущественную ответственность по совершенным им сделкам и за причиненный им вред.»
Встатье 310 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан отмечено, что дело о признании гражданина ограниченно дееспособным вследствие злоупотребления спиртными напитками, наркотическими средствами и психотропными веществами или признание гражданина недееспособным вследствие психического расстройства (душевной болезни или слабоумия) может быть возбуждено по заявлению членов его семьи, органов опеки и попечительства, прокурора, лечебных учреждений и других государственных органов, органов самоуправления граждан и общественных объединений.
Заявление о признании гражданина ограниченно дееспособным или недееспособным подается в суд по месту жительства данного гражданина, а если это лицо помещено в лечебное учреждение, то по месту нахождения этого учреждения.
Исходя из вышеизложенного и требований законодательства, на основании статей 188, 189-191 и 310 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статьи 31 Гражданского кодекса Республики Узбекистан,
Принять решение о признании недееспособности Ф.И.О. Ответчика,родившегося Дата рождения лица, об ограничении дееспособности которого запрашивается в исковом заявлении и проживающего по адресу Адрес Ответчика.