• Masalan: Oldi-sotdi shartnomasi, meros guvohnomasi yoki boshqa
Men Daʼvogar bilan javobgar turmush qurgan sana kuni javobgar Javobgarning F.I.O.si bilan qonuniy nikohdan oʻtib turmush qurganmiz.
Biz yashab kelgan Uy-joy joylashgan manzilda joylashgan uy joy Tomonlar yashab kelgan uyga nisbatan daʼvogarning mulk huquq vujudga kelishiga asos bo‘lgan hujjat sanasi kungi Tomonlar yashab kelgan uyga nisbatan daʼvogarning mulk huquq vujudga kelishiga asos bo‘lgan hujjat nomiga asosan menga tegishli. Javobgar ushbu xonadonga kelin boʻlib tushib, oʻziga tegishli boʻlgan mol-mulklarini ushbu xonadonga olib kelgan. Keyinchalik oʻzaro kelishmovchilik sababli javobgar bilan ajrashishga qaror qildik. Fuqarolik ishlari boʻyicha Taraflarning nikohini bekor qilish to‘g‘risida hal qiluv qarori qabul qilgan sud nomi sudining Nikohni bekor qilish to‘g‘risida hal qiluv qarori qabul qilingan sana kungi hal qiluv qaroriga asosan oʻrtamizda tuzilgan nikox bekor qilingan. Javobgar da uydan chiqib ketgan boʻlib, hozirda boshqa joyda yashaydi. Javobgar uydan chiqib ketishidan oldin oʻziga tegishli boʻlgan narsalarni kelin boʻlib tushgan uyga qoʻyib, xonani quflab ketgan edi.
Hozirgi kunda men boshqa ayol bilan oila qurmoqchiman. Ammo javobgar oʻziga tegishli boʻlgan narsalarni kelin boʻlib tushgan uyga qoʻyib ketgan. Men ikkinchi oilamni ushbu xonaga kelin qilib olib kelishim kerak, chunki ushbu xonadonda uchta xona mavjud. Shulardan ikkitasi foydalanishdagi xonalar boʻlsa, bitta xona yotoqxona hisoblanadi. Shuning uchun men ikkinchi oilamni uyga olib kela olmayapman.
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 231-moddasiga koʻra, mulkdor oʻz huquqlarining har qanday buzilishini, garchi bu buzish egalik qilishdan mahrum etish bilan bogʻliq boʻlmasa ham, bartaraf etishni talab qilishi mumkin deb belgilangan.
Yuqordigalarga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 231-moddasi hamda Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189 va 191-moddalariga asosan,
Javobgar Javobgarning F.I.O.si zimasiga Uy-joy joylashgan manzilda turgan mol-mulklarini olib ketish va menga tegishli boʻlgan mulkdan foydalanishimga toʻsqinlik qilmaslik majburiyatini yuklashingizni soʻrayman.

Оликвидации препятствий в пользовании имуществом |
Мой законный брак с Ответчиком Ф.И.О. Ответчика зарегистрирован Дата заключения брака между Истцом и Ответчиком.На основании Правовой документ, послуживший основой для возникновения у Истца права собственности в отношении жилого дома от Дата принятия правового документа, послужившего основой длявозникновения у Истца права собственности в отношении жилого дома квартира, расположенная Адрес жилого дома Истца и Ответчика,в которой мы проживаем, принадлежит мне. Ответчик, вселилась в эту квартиру в качестве невестки, привезя с собой свое имущество, личные вещи. Затем, вследствие возникновения семейных противоречий мы с Ответчиком решили разойтись. На основании решения суда по гражданским делам Наименование суда, принявшего решение о расторжении брака междуИстцом и Ответчиком от Дата принятия решения о расторжении брака наш ранее заключенный брак был расторгнут. В настоящее время Ответчик выехал из дома и проживает по другому адресу. Перед тем, как выехать, свое имущество, свои личные вещи, она закрыла в комнате, куда была вселена в качестве невесты после нашей свадьбы.
Вданный момент я планирую создать новую семью с другой женщиной. Однако Ответчик, оставила свои вещи в комнате, где я хочу разместить свою вторую семью. Наша квартира трехкомнатная, две комнаты общего пользования, и только одна спальня. И именно эту спальню не освобождает от своих вещей Ответчик, из-за чего я не могу вселить туда свою вторую семью.
Как известно, в соответствии со статьей 231 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «собственник может требовать устранения всяких нарушений его права, хотя эти нарушения и не были связаны с лишением владения.»
На основании вышеизложенного, а также статьи 231 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
возложить на Ответчика Ф.И.О. Ответчика обязательство по вывозу имущества из квартиры, расположенной Адрес жилого дома Истца и Ответчика и не препятствованию мне в пользовании принадлежащим мне имуществом