Ishdan bo‘shagandan so‘ng berilmagan mehnat daftarchasi va boshqa hujjatlarni olib berish, ish haqini undirib berish bo‘yicha daʼvo ariza
• Misol uchun Fuqarolik ishlari bo‘yicha Samarqand viloyati, Toyloq tumanlaro sudiga
• Bu yerda viloyat, tuman (shahar) yashash manzili to‘liq ko‘rsatiladii
Daʼvo ariza berilgan fuqarolik ishlari bo‘yicha sud nomiga
Daʼvogar: Daʼvogarning (F.I.O)
Javobgar: Javobgar tashkilotning nomi
Javobgar tashkilotning joylashgan manzili
Бу ерда вилоят, туман (шаҳар) яшаш манзили тўлиқ кўрсатилади
(Mehnat shartnomasi bekor qilinganidan soʻng berilmagan mehnat daftarchasi va boshqa hujjatlarni olib berish, ish haqini undirib berish boʻyicha)
Javobgar tashkilotning nomi rahbarining Daʼvogar ishga qabul qilingan sana kungi Ishga qabul qilish to‘g‘risida buyruq raqami-sonli buyrugʻi asosida Daʼvogar ishlab kelgan lavozim (vazifa) nomi vazifasiga ishga kabul kilinib, ishlab kelganman.
Ish beruvchining Daʼvogar bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilingan sanakungi Daʼvogar bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilish to‘g‘risidagi buyruq raqami-sonli buyrugʻi asosida men bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilingan.
Biroq bir necha marotaba murojaat qilganimga qaramasdan, ish beruvchi tomonidan menga tegishli boʻlgan mehnat daftarchasi hamda ishdan boʻshashim bilan bogʻliq hujjatlar menga berilmasdan, bu holat boshqa ishga kirishimga toʻsqinlik qilib kelmoqda.
Amaldagi Mehnat kodeksining 160-moddasiga muvofiq, xodim nomuayyan muddatga tuzilgan mehnat shartnomasini, shuningdek muddati tugaguniga qadar muddatli mehnat shartnomasini o‘n to‘rt kalendar kun oldin bu haqda ish beruvchini yozma shaklda ogohlantirgan holda bekor qilishga haqli. O‘z tashabbusiga ko‘ra bekor qilinganda ish beruvchini ogohlantirishning boshqa muddatlari quyidagilarga nisbatan belgilab qo‘yilgan.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumining 1998-yil 17-apreldagi 12-sonli “Sudlar tomonidan mehnat shartnomasi (kontrakti)ni bekor qilishni tartibga soluvchi qonunlarning qoʻllanilishi haqida”gi qarorining 15-bandining oltinchi xatboshisiga koʻra, qonunda belgilangan yoki taraflar kelishuviga koʻra qisqartirilgan ogohlantirish muddati tugagach, xodim ishni tugatishga haqli, ish beruvchi esa xodimga mehnat daftarchasi va mehnat shartnomasi bekor qilingani haqidagi buyruqdan nusxa berib, u bilan hisob-kitob qilishga majbur, ish beruvchi tomonidan xodimning tashabbusiga koʻra mehnat shartnomasining bekor qilinishini kechiktirishga, shuningdek boshlangan ishni tugatmagani, qarzi yoʻqligi varaqasining imzolanmagani, xodimning moddiy qiymatlarni topshirmagani munosabati bilan ham kechiktirishga yoʻl qoʻyilmaydi.
Ish beruvchiga mehnat daftarchasini berish haqida qilgan murojaatlarim besamar ketmoqda. Mehnat daftarchamni olib berishni soʻrab, huquqni muhofaza qiluvchi organlarga qilgan murojaatlarimga sudga murojaat qilish huquqim tushuntirilib, javob berildi.
Natijada ovora boʻlib, sudga murojaat qilishga majbur boʻldim.
Yuqorida qayd etilganlarga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasining Mehnat kodeksiga 160-moddasiga hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189 va 191-moddalariga asoslanib, suddan quyidagilarni
1. Javobgar Javobgar tashkilotning nomidan menga tegishli boʻlgan mehnat daftarchamni hamda boshqa hujjatlarimni olib berishingizni;
2. Majburiy progul uchun oylik ish haqim miqdoridan kelib chiqqan holda pul mablagʻi undirib berishingizni.
Ilova qilinayetgan hujjatlar:
1. Javobgar tashkilotning nomining Ishga qabul qilish to‘g‘risida buyruq raqami-sonli buyrugʻi nusxasi
2. Fukarolik pasport nusxasi.
3. Daʼvo arizasi nusxasi
Daʼvogarning (F.I.O)
________Imzo

Всуд по гражданским делам Наименование гражданского суда, в который подано исковое заявление |
Email: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска: О выдаче трудовой книжки и других документов, не выданных после прекращения трудового договора и взыскании заработной платы |
(О выдаче трудовой книжки и других документов, не выданных после прекращения трудового договора и взыскании заработной платы)
Ябыл принят на работу на должность Должность, на которую взят на работу Истец приказом руководителя Наименование и организационно-правовая форма организации- Ответчика за номером Номер приказа о приеме на работу Истца от Дата принятия приказа о приеме на работу Истца.Приказом Номер приказа об увольнении Истца работодателя от Дата принятия приказа об увольнении Истца трудовой договор со мной был прекращен.
Несмотря на мои неоднократные обращения, моя трудовая книжка, а также относящиеся ко мне другие документы, до сих пор не выданы мне работодателем. В результате я не могу устроиться на работу в другую организацию. Согласно статье 160 Трудового кодекса Республики Узбекистан работник вправе прекратить трудовой договор, заключенный на неопределенный срок, а также срочный трудовой договор до истечения его срока, в письменной форме предупредив об этом работодателя за четырнадцать календарных дней.
Согласно абзацу шестому пункта 15 Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан №12 от 17 апреля 1998 года «по истечении установленного законом или сокращенного по договоренности между работником и работодателем срока предупреждения работник вправе прекратить работу, а работодатель обязан выдать работнику трудовую книжку, копию приказа о прекращении трудового договора и произвести с ним расчет, не допускается задержка работодателем прекращения трудового договора по инициативе работника, в том числе в связи с не завершением начатой работы, не подписанием обходного листа, не передачей, числящихся за работником материальных ценностей.»
Несмотря на мои неоднократные обращения к работодателю с просьбой выдать мне трудовую книжку и копию приказа, он не выдает мне документы. После моего обращения в правоохранительные органы по поводу возвращения мне трудовой книжки, мне разъяснили мое право на обращение по этому вопросу в суд. И теперь я вынужден сделать это, несмотря на то, что это приносит мне дополнительные хлопоты.
Исходя из сложившихся обстоятельств, на основании статьи 160 Трудового кодекса Республики Узбекистан, а также статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Изъять у Наименование и организационно-правовая форма организации- Ответчика и предоставить в мое распоряжение мою трудовую
книжку и касающиеся меня другие документы;
Взыскать денежные средства за вынужденные прогулы исходя из
размеров моего месячного оклада.
Копия приказа Наименование и организационно-правовая форма организации- Ответчика номер Номер приказа о приеме на работу Истца