Nikohdan ajratish haqida daʼvo ariza
Men va javobgar oʻrtamizdagi qonuniy nikoh Tomonlarning nikohini qayd etgan tuman (shahar) FHDYO bo‘limi tomonidan Tomonlarni nikohi qayd etilgan sana kuni FHDYO bo‘limida nikoh qayd etilgan dalolatnoma raqami-son bilan qayd etilgan.
Birgalikdagi turmushimizdan Daʼvogar va javobgarning farzandi tug‘ilgan sanasida tugʻilgan Daʼvogar va javobgarning farzandining F.I.O.si ismli farzandimiz bor. Uning tugʻilganligi toʻgʻrisida Farzandga tug‘ilganlik haqida guvohnoma bergan FXDYO bo‘limi nomi tomonidan (Farzandga tug‘ilganlik haqida berilgan guvohnoma seriyasi Farzandga tug‘ilganlik haqida berilgan guvohnomasi raqami seriya raqamli guvohnoma berilgan.
Men Nikohni bekor qilish haqida daʼvo ariza kiritish uchun sabab bo‘lgan holatlar sababli oilani saqlab qolishni va javobgar bilan oilaviy hayotni davom ettirishning imkoni yoʻq deb hisoblayman.
Men Tomonlar amalda birgalikda yashamayotgan muddatdan buyon javobgar bilan bir oila sifatida yashamayman.
Oʻzbekiston Respublikasi Oila kodeksining 41-moddasiga binoan, agar sud er va xotinning bundan buyon birgalikda yashashiga va oilani saqlab qolishga imkoniyat yoʻq deb topsa, ularni nikohdan ajratadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumining 2011-yil 20-iyuldagi 6-sonli “Sudlar tomonidan nikohdan ajratishga oid ishlar boʻyicha qonunchilikni qoʻllash amaliyoti toʻgʻrisida”gi qarorining 16-bandiga muvofiq, nikohdan ajratish toʻgʻrisidagi talab, faqat, er-xotin bundan buyon birga hayot kechirishlarining va oila batamom buzilganligi sababli uni saqlab qolishning iloji yoʻqligi aniqlangan holdagina qanoatlantirilishi lozim. Turmushda kechadigan vaqtinchalik kelishmovchiliklar va tasodifiy sabablarga koʻra er-xotin oʻrtasida kelib chiqqan ixtiloflar, shuningdek er-xotindan birining yoki har ikkalasining jiddiy vajlar keltirmagan holda nikoh munosabatlarini davom ettirishni xohlamasligi nikohdan ajratish uchun yetarli asos boʻla olmaydi. Nikohdan ajratishga asoslar boʻlmaganda, sud daʼvoni rad etadi.
Yuqoridagilarga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Oila Kodeksining 41-moddasiga, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189-191-moddalariga asosan
Javobgar bilan oʻrtamizdagi Tomonlarning nikohini qayd etgan tuman (shahar) FHDYO bo‘limi tomonidan Tomonlarni nikohi qayd etilgan sana kuni FHDYO bo‘limida nikoh qayd etilgan dalolatnoma raqami-son bilan qayd etilgan nikohdan ajratishni.

Email: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска: Орасторжении брака |
Законный брак между мной и Ответчиком Ф.И.О. Ответчика заключен Отдел ЗАГС, зарегистрировавший брак между сторонами Дата заключения брака между сторонами ,номер регистрационного свидетельства Номер Свидетельства о регистрации в органах ЗАГС.
Всовместной жизни у нас Дата рождения ребенка Истца и Ответчика родился ребенок Ф.И.О. ребенка Истца и Ответчика.Свидетельство о рождении выдано Отдел ЗАГС, выдавший Свидетельство о рождении ребенка Истца и Ответчика (серия Серия Свидетельства о рождении ребенка Истца и Ответчика номер Номер Свидетельства о рождении ребенка Истца и Ответчика). В связи с Обстоятельства, ставшие причинами подачи иска о расторжении брака я считаю, что больше нет возможности для продолжения семейной жизни с Ответчиком. В течение Период, во время которого Истец и Ответчик проживают раздельно я уже не веду с Ответчиком совместную семейную жизнь.
На основании статьи 41 Семейного кодекса Республики Узбекистан «брак расторгается, если судом будет установлено, что дальнейшая совместная жизнь супругов и сохранение семьи стали невозможными».
Всоответствии с пунктом 16 Постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан от 20 июля 2011 года №6 «О практике применения судами законодательства по делам о расторжении брака» требование о расторжении брака подлежит удовлетворению только в том случае, если будет установлено, что дальнейшая совместная жизнь супругов и сохранение семьи стали невозможными, что семья распалась окончательно. Временный разлад в семье и конфликты между супругами, вызванные случайными причинами, а также не подтвержденное серьезными доводами, нежелание одного или обоих супругов продолжать брак также не могут считаться достаточным основанием для его расторжения. При отсутствии оснований к расторжению брака суд отказывает в иске.
На основании вышеизложенного, а также статьи 41 Семейного кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Расторгнуть брак между мной и Ответчиком, заключенный Отдел ЗАГС, зарегистрировавший брак между сторонами Дата заключения брака между сторонами ,регистрационный номер Номер Свидетельства о регистрации в органах ЗАГС.