• Masalan: Oldi-sotdi shartnomasi, Meros guvohnomasi, hokim qarori va hokazo
Javobgar Javobgarning F.I.O. menga tegishli boʻlgan Javobgar noqonuniy ravishda egallab olgan ko‘chmas mulk joylashgan manzil manzilida joylashgan Javobgar noqonuniy ravishda egallab olgan ko‘chmas mulk turiga noqonuniy ravishda kirib olib, undan va uning ichidagi ashyolar foydalanib kelmoqda. Javobgarga Javobgar noqonuniy ravishda egallab olgan ko‘chmas mulk turini boʻshatib berishini u mening mulkim ekanligini aytdim. Biroq u mening qonuniy talabimni bajarishdan bosh tortib, mening qonun bilan qoʻriqlanadigan huquq va manfaatlarimni buzib kelmoqda.
Mazkur Javobgar noqonuniy ravishda egallab olgan ko‘chmas mulk turi binosi Daʼvogarning nizolashilayotgan mulkka nisbatan mulk huquqi vujudga kelgan sanadagi Daʼvogarning nizolashilayotgan mulkka nisbatan mulk huquqi vujudga kelishi uchun asos bo‘lgan huquqiy hujjatga asosan menga mulk huquqi asosida tegishlidir.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 41-moddasiga ko‘ra har bir shaxs mulkdor bo‘lishga haqli. Konstitutsiyaning 47-moddasiga ko‘ra esa, hech kim sudning qarorisiz va qonunga zid tarzda uy-joyidan mahrum etilishi mumkin emas. Uy-joyidan mahrum etilgan mulkdorga uy-joyning qiymati hamda u ko‘rgan zararlarning o‘rni qonunda nazarda tutilgan hollarda va tartibda oldindan hamda teng qiymatda qoplanishi ta’minlanadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 164-moddasida mulk xuquqi shaxsning oʻziga qarashli mol-mulkka oʻz xohishi bilan va oʻz manfaatlarini koʻzlab egalik qilish, undan foydalanish va uni tasarruf etish, shuningdek oʻzining mulk huquqini, kim tomonidan boʻlmasin, xar qanday buzishni bartaraf etishni talab qilish xuquqidan iboratdir. Mulk huquqi muddatsizdir deb koʻrsatilgan.
Fuqarolik kodeksining 228-moddasiga asosan mulkdor oʻz mol-mulkini boshqa shaxsning qonunsiz egaligidan talab qilib olishga haqli.
Oʻzbekiston Respublikasining “Xususiy mulkni himoya qilish va mulkdorlar huquqlarining kafolatlari toʻgʻrisida”gi Qonunning 2-moddasi talabiga koʻra, xususiy mulk huquqi shaxsning qonunchilikka muvofiq qoʻlga kiritgan mol-mulkka egalik qilish, undan foydalanish va uni tasarruf etish huquqidir.
Yuqoridagilarga asosan suddan
Javobgar Javobgarning F.I.O.ning noqoniy egaligida boʻlgan menga tegishli Javobgar noqonuniy ravishda egallab olgan ko‘chmas mulk joylashgan manzilda joylashgan Javobgar noqonuniy ravishda egallab olgan ko‘chmas mulk turi va undagi mol-mulklarimni olib berishingizni.

Об истребовании имущества, незаконно присвоенного другим лицом |
Ответчик Ф.И.О. Истца,незаконно вселившись в расположенный по адресу Место расположения недвижимого имущества, незаконно присвоенного Ответчиком и принадлежащий мне Вид недвижимого имущества, незаконно присвоенного Ответчиком,пользуется им и находящимися в нем предметами. Я сказал Ответчику, что это мое имущество, и чтобы он его освободил. Однако он, отвергнув мои законные требования, нарушает мои, охраняемые законом права и интересы.
Между тем, это здание на основании Правовой документ, послуживший основой для возникновения у Истца права собственности в отношении оспариваемого имущества от Дата возникновения у Истца права собственности в отношении оспариваемого имущества принадлежит мне по факту права собственности.
Встатье 41 Конституции Республики Узбекистан говорится, что «каждый имеет право на собственность». Асогласно статье 47 Основного закона нашей страны «никто не может быть лишен своего жилища иначе как по решению суда и в соответствии с законом. В случаях и порядке, предусмотренных законом, собственнику, лишенному своего жилища, обеспечивается предварительное и равноценное возмещение стоимости жилья и понесенных им убытков».
Как известно, в соответствии со статьей 164 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «право собственности представляет собой право лица владеть, пользоваться и распоряжаться принадлежащим ему имуществом по своему усмотрению и в своих интересах, а также требовать устранения всяких нарушений его права собственности, от кого бы они ни исходили». Право собственности бессрочно. А в статье 228 данного Кодекса отмечено, что «собственник вправе истребовать свое имущество из чужого незаконного владения.»
Согласно статье 2 Закона Республики Узбекистан «О защите частной собственности и гарантиях прав собственников» «право частной собственности есть право лица на владение, пользование и распоряжение имуществом, приобретенным им в соответствии с законодательством.»
На основании вышеизложенного,
Возвратить мне незаконно присвоенный и используемый Ответчиком Ф.И.О. Ответчика принадлежащий мне Вид недвижимого имущества, незаконно присвоенного Ответчиком,расположенный по адресу Место расположения недвижимого имущества, незаконно присвоенного Ответчиком.