Telefon Javobgarning telefon raqamlari
Men daʼvogar Daʼvogarning F.I.O.si Daʼvogar tug‘ilgan sana sanasida tugʻilganman. Otam Daʼvogarning otasining F.I.O.si Daʼvogarning otasining tug‘ilgan sanasi sanasida tugʻilib, Daʼvogarning otasining vafot etgan sanasi sanasida vafot etgan, onam Daʼvogarning onasining F.I.O.si Daʼvogarning onasi tug‘ilgan sana sanasida tugʻilib, Daʼvogarning onasi vafot etgan sana sanasida vafot etganlar. Ota-onam Daʼvogarning ota-onasi nikohdan o‘tgan sana sanasida qonuniy nikohdan oʻtishib, ular birgalikdagi turmushlaridan Daʼvogarning ota-onasi nikohdan o‘tgan sana nafar yaʼni Daʼvogarning ota-onasining barcha farzandlarining F.I.Shlari farzandli boʻlishgan.
Ota-onamizdan Daʼvogarning ota-onasidan meros sifatida qolgan uy-joy joylashgan manzil manzilda joylashgan uy-joy biz farzandlarga meros boʻlib qolgan.
Ota-onamning vafotidan soʻng Daʼvogar meros ulushini belgilash to‘g‘risida notarial idoraga murojaat qilgan sana sanasida Daʼvogar meros ulushini belgilash to‘g‘risida murojaat qilgan notarial idora (xususiy notarius)ning nomi notarial idorasiga meros boʻyicha ulushlarimizni belgilab berishni soʻrab murojaat qilganman. Biroq, notarial idora merosxoʻrlarni chaqirib ularning fikrini soʻraganida, merosxoʻrlardan biri yaʼni javobgar Javobgarning F.I.O.si norozilik bildirganligi sababli notarius meros boʻyicha ulushlarni belgilab bera olmasligini, merosxoʻrlar oʻrtasidan nizo borligini aytib notarial harakatni amalga oshirishni rad qilish toʻgʻrisida qaror chiqarib berdi.
Javobgar Javobgarning F.I.O.sidan boshqa barcha merosxoʻrlar meros mulki boʻyicha oʻz ulushlariga rozi.
O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasining 41-moddasiga ko‘ra, meros huquqi qonun bilan kafolatlanishi belgilangan.
Shu bilan birga FKning 1134-moddasiga koʻra, qonun boʻyicha merosxoʻrlar vorislikka ushbu Kodeksning 1135 ––1141-moddalarida nazarda tutilgan navbat tartibida chaqiriladilar.
Shu Kodeksning 1135-moddasiga koʻra, meros qoldiruvchining bolalari (shu jumladan farzandlikka olingan bolalari), eri (xotini) va ota-onasi (farzandlikka oluvchilar) teng ulushlarda qonun boʻyicha birinchi navbatdagi vorislik huquqiga ega boʻladilar. Meros qoldiruvchining vafotidan keyin tugʻilgan bolalari ham birinchi navbatdagi vorislar jumlasiga kiradilar.
Shuningdek, ushbu kodeksning 1145-moddasiga koʻra, merosxoʻr oʻziga tegishi lozim boʻlgan merosni yoki uning bir qismini (ulushini) olish huquqiga, agar u keyinchalik merosdan voz kechmasa, vorislik huquqidan mahrum etilmasa va uni merosxoʻr etib tayinlash toʻgʻrisidagi vasiyat farmoyishi haqiqiy emas deb topilishi natijasida meros olish huquqini yoʻqotmasa, meros ochilgan vaqtdan eʼtiboran ega boʻladi.
Bundan tashqari, mazkur kodeksning 1150-moddasida merosni qabul qilib olgan qonun boʻyicha merosxoʻrlardan istalgan biri merosning taqsimlanishini talab qilishga haqli. Merosni taqsimlash merosxoʻrlarning kelishuviga koʻra oʻzlariga tegishli ulushlarga muvofiq, kelishuvga erishilmagan taqdirda esa, sud tartibida amalga oshiriladi.
Yuqoridagilarga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188-191-moddalariga, Fuqarolik kodeksining 1135-1141, 1145 hamda 1150-moddalariga asosan,

Содержание иска:Об определении доли в наследуемом имуществе |
Я, Ф.И.О. Истца,родился Дата рождения Истца.Мой отец Ф.И.О. отца Истца,родился Дата рождения отца Истца,умер Дата смерти отца Истца.Мама Ф.И.О. матери Истца,родилась Дата рождения матери Истца,умерла Дата смерти матери Истца .Брак между родителями заключен Дата оформления брака между отцом и матерью Истца,в совместной жизни у них родилось Количество детей у родителей Истца детей, а именно Ф.И.О. и даты рождения всех братьев и сестер Истца.Все они также считаются наследниками моих родителей. От наших родителей в наследство остался дом, расположенный Адрес дома, оставшегося в наследство.После кончины моих родителей Дата обращения Истца к нотариусу об определении доли в имуществе я обратился в нотариальную контору Наименование нотариального учреждения (частный нотариус), вкоторое обратился Истец с вопросом об определении доли в наследуемом имуществе по вопросу об определении наших имущественных долей. Однако нотариальная контора, после беседы с наследниками и изучения их мнений по вопросу об определении имущественных долей, в связи с несогласием одного из них, т.е. Ответчика Ф.И.О. Ответчика,сославшись на наличие противоречий между наследниками, вынесла решение об отказе от осуществления нотариальных действий.
Внастоящее время все наследники, кроме Ответчика Ф.И.О. Ответчика,согласны на свои доли в наследуемом имуществе.
Статьей 1134 Гражданского кодекса Республики Узбекистан определено, что «наследники по закону призываются к наследованию в порядке очередности, предусмотренной статьями 1135 – 1141 настоящего Кодекса.»
Согласно статье 1135 данного кодекса «впервую очередь право на наследование по закону получают в равных долях дети наследодателя (в том числе усыновленные), супруг и родители (усыновители) наследодателя. К числу наследников первой очереди относятся также дети наследодателя, родившиеся после его смерти.»
Астатья 1145 Гражданского кодекса гласит, что наследник приобретает право на причитающееся ему наследство или его часть (долю) со времени открытия наследства, если он впоследствии не откажется от наследства, не будет лишен права наследовать и не утратит право наследовать вследствие признания недействительным завещательного распоряжения о назначении его наследником.
Кроме того, статьей 1150 определено, что любой из наследников по закону, принявших наследство, вправе потребовать раздела наследства.
Раздел наследства производится по соглашению наследников в соответствии с причитающимися им долями, а при недостижении соглашения — в судебном порядке.
Исходя из вышеизложенного и на основании статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан, статей 1135-1141, 1145 и 1150 Гражданского кодекса Республики Узбекистан
Признать Ф.И.О. и даты рождения всех братьев и сестер Истца наследниками в равных долях дома моих покойных родителей, расположенного по адресу Адрес дома, оставшегося в наследство,и определить наши доли в наследуемом имуществе.