Manzil: Javobgarning yashash manzil
Men Mulk huquqi belgilanishi so‘ralayotgan ko‘chmas mulk binosi joylashgan manzil manzilida joylashgan koʻchmas mulkni Kuchmas mulk yuzasidan oldi-sotdi shartnomasi rasmiylashtirilgan sana kungi koʻchmas mulkni oldi-sotdi shartnomasiga koʻra, javobgardan sotib olganman. Mazkur uyga koʻchib oʻtib, hozirda shu uyda yashab kelmoqdaman. Biroq, javobgar koʻchmas mulkka boʻlgan mulk huquqi boshqa shaxsga oʻtganligini davlat roʻyxatidan oʻtkazishdan boʻyin tovlamoqda. Shu sababli sudga murojaat qilishga majbur boʻldim.
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 481-moddasi talabiga koʻra, koʻchmas mulkni sotish shartnomasiga binoan koʻchmas mulkka boʻlgan mulk huquqining sotib oluvchiga oʻtganligi davlat roʻyxatidan oʻtkazilishi lozim. Mulk huquqi boshqa shaxsga oʻtganligi davlat roʻyxatidan oʻtkazilgunga qadar taraflarning koʻchmas mulkni sotish shartnomasini bajarishi ularning uchinchi shaxslar bilan munosabatlarini oʻzgartirishi uchun asos boʻlmaydi. Agar taraflardan biri koʻchmas mulkka boʻlgan mulk huquqi boshqa shaxsga oʻtganligini davlat roʻyxatidan oʻtkazishdan boʻyin tovlasa, boshqa tarafning talabiga binoan sud mulk huquqi boshqa shaxsga oʻtganligini davlat roʻyxatidan oʻtkazish toʻgʻrisida qaror chiqarishga haqli. Mulk huquqi boshqa shaxsga oʻtganligini davlat roʻyxatidan oʻtkazishdan asossiz ravishda boʻyin tovlayotgan taraf boshqa tarafning roʻyxatdan oʻtkazish kechikkanligi tufayli koʻrgan zararini qoplashi shart.
Yuqordigalarga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 481-moddasi hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 189 va 191-moddalariga asosan,
Mulk huquqi belgilanishi so‘ralayotgan ko‘chmas mulk binosi joylashgan manzilda joylashgan koʻchmas mulk boʻyicha mulk huquqi menga oʻtganligini davlat roʻyxatidan oʻtkazishni.

Адрес: Адрес Ответчика Телефон: Телефон Ответчика |
Email: Адрес электронной почты Ответчика Содержание иска: О государственной регистрации передачи права собственности другому лицу |
(Огосударственной регистрации передачи права собственности другому лицу)
Яприобрел у Ответчика недвижимое имущество, расположенное по адресу Адрес расположения недвижимого имущества, по которомузапрашивается право собственности согласно договору купли-продажи от Дата оформления договора купли-продажи по недвижимомуимуществу.Переехав в этот дом, я там проживаю в настоящее время. Однако Ответчик, уклоняется от государственной регистрации передачи имущественного права на недвижимое имущество другому лицу. По этой причине я был вынужден обратиться в суд.
Согласно статье 481 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «переход права собственности на недвижимость по договору продажи недвижимости к покупателю подлежит государственной регистрации.»
Исполнение договора продажи недвижимости сторонами до государственной регистрации перехода права собственности не является основанием для изменения их отношений с третьими лицами. В случае, когда одна из сторон уклоняется от государственной регистрации перехода права собственности на недвижимость, суд вправе по требованию другой стороны вынести решение о государственной регистрации перехода права собственности. Сторона, необоснованно уклоняющаяся от государственной регистрации перехода права собственности, должна возместить другой стороне убытки, вызванные задержкой регистрации.
Сучетом вышеизложенного на основании статьи 481 Гражданского кодекса Республики Узбекистан, статей 189 и 191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
прошу:
зарегистрировать передачу мне права собственности на недвижимое имущество, расположенное по адресу Адрес расположения недвижимого имущества, по которомузапрашивается право собственности