Fuqarolik ishlari boʻyicha Ariza berilgan fuqarolik ishlari boʻyicha sudi nomiga
Fuqarolik ishlari boʻyicha Ariza berilgan fuqarolik ishlari boʻyicha sudi nomi sudining ish yurituvida mening javobgar Ish boʻyicha javobgarning F.I.O.siga nisbatan Ish boʻyicha daʼvoning mazmuni toʻgʻrisidagi daʼvo arizam yuzasidan qoʻzgʻatilgan fuqarolik ishi mavjud.
Men oʻz daʼvo arizamda javobgardan Daʼvo arizasida dastlab undirib berish soʻralgan pul summasi miqdori soʻm miqdoridagi moddiy zararni undirib berishni soʻraganman.
Javobgar tomonidan yetkazilgan moddiy zararlar miqdori shu kecha kunduzdagi baholarda mutaxassislar tomonidan qayta hisob-kitob qilinganda zarar miqdori Daʼvo talabi miqdori oʻzgartirilgandan keyin undirilishi soʻralayotgan summa miqdori soʻmni tashkil etishligi aniqlandi.
Shu sababli, javobgar tomonidan yetkazilgan moddiy zarar miqdorini shu kecha kunduzdagi baholarda undirish maqsadga muvofiq boʻladi.
Oʻzbekiston Respublikasining Fuqarolik protsessual kodeksining 44-moddasiga asosan, taraflar protsessual huquqlardan teng foydalanadilar va teng majburiyatlarga ega boʻladilar. Daʼvogar bildirilgan talablarning asosini yoki predmetini oʻzgartirishga, qoʻshimcha talablar taqdim etishga, daʼvo talablarining miqdorini oshirishga yoxud kamaytirishga, ulardan toʻliq yoki qisman voz kechishga haqli. Javobgar daʼvogarning talabini toʻliq yoki qisman tan olishga, qarshi daʼvo taqdim etishga haqli. Daʼvo ishini yuritishda taraflar sud protsessining har qanday bosqichida ishni kelishuv bitimi tuzish yoki birinchi instansiya sudida sud alohida xonaga (maslahatxonaga) sud hujjatini qabul qilish uchun chiqquniga qadar mediativ kelishuv tuzish orqali tugallashga haqli.
Yuqoridagilarga koʻra hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 44-moddasiga, Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189-191-moddalari asoslanib,
Mening javobgar Ish boʻyicha javobgarning F.I.O.siga nisbatan Ish boʻyicha daʼvoning mazmuni toʻgʻrisidagi daʼvo arizam boʻyicha daʼvo talablarim miqdorini kupaytirib, javobgardan Daʼvo talabi miqdori oʻzgartirilgandan keyin undirilishi soʻralayotgan summa miqdori soʻm miqdoridagi moddiy zararni undirib berishni.
Ilova qilinayetga hujjatlar:
Ariza nusxasi;
Daʼvo talablari oshirilishi munosabati bilan qoʻshimcha davlat boji toʻlanganligi haqida bank hujjati.

Всуд по гражданским делам Наименование гражданского суда, в который подано заявление
Впроизводстве Наименование гражданского суда, в который подано заявление суда по гражданским делам находится гражданское дело в отношении ответчика Ф.И.О. ответчика по делу о Содержание иска по делу,возбужденное по моему исковому заявлению. В своем исковом заявлении я просил взыскать с ответчика сумму нанесенного мне материального ущерба в размере Первоначальный размер суммы, востребованной в качестве возмещения за материальный ущерб сумов.
На Размер суммы, востребованной в качестве возмещения за материальный ущерб в связи с изменением размера исковых требований назначено рассмотрение дела в судебном заседании.
При пересчете специалистами размера материального ущерба на нынешние цены, было выявлено его соответствие сумме в Размер суммы, востребованной в качестве возмещения за материальный ущерб в связи с изменением размера исковых требований сумов.
По этой причине, представляется целесообразным взыскание с ответчика суммы нанесенного материального ущерба в размере, соответствующим нынешним ценам.
Согласно статье 244 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан «стороны пользуются равными процессуальными правами и несут равные обязанности.» Истец вправе изменить основание или предмет заявленных требований, предъявить дополнительные требования, увеличить либо уменьшить размер исковых требований, полностью или частично отказаться от них.
Ответчик вправе полностью или частично признать требования истца, предъявить встречный иск. Стороны в исковом производстве вправе окончить дело заключением мирового соглашения на любой стадии судебного процесса или медиативного соглашения в суде первой инстанции до удаления суда в отдельную (совещательную) комнату для принятия судебного акта.
Исходя из вышеизложенного и на основании статей 44, 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
повысив размер исковых требований по моему исковому заявлению о Содержание иска по делу в отношении ответчика Ф.И.О. ответчика по делу,взыскать с него сумму материального ущерба в размере Размер суммы, востребованной в качестве возмещения за материальный ущерб в связи с изменением размера исковых требований.