Iqtisodiy ishlar boʻyicha Ariza berilgan iqtisodiy sud nomiga
Nizoli mol-mulkni uchinchi shaxsga (saqlovchiga) oʻtkazish boʻyicha daʼvoni taʼminlash chorasini koʻrish toʻgʻrisida
Iqtisodiy ishlar boʻyicha Ariza berilgan iqtisodiy sud nomi sudining ish yurituvida mening javobgar Ish bo‘yicha javobgar tashkilotning tashkiliy huquqiy shakli va nomiga nisbatan Daʼvo ariza mazmuni haqidagi daʼvo arizam yuzasidan yuritilgan iqtisodiy ish mavjud.
Oʻzbekiston Respublikasi IPKning 94-moddasida sud javobgarga tegishli mol-mulkni yoki pul mablagʻlarini xatlab qoʻyish, javobgarga muayyan harakatlarni bajarishni taqiqlash, boshqa shaxslarga nizo predmetiga aloqador boʻlgan muayyan harakatlarni bajarishni taqiqlash, daʼvogar nizolashayotgan, undirish soʻzsiz (akseptsiz) tartibda amalga oshiriladigan ijro hujjati yoki boshqa hujjat boʻyicha undirishni toʻxtatib turish, mol-mulkni xatlashdan ozod qilish toʻgʻrisidagi ariza koʻrib chiqilgan taqdirda, mol-mulkni realizatsiya qilishni toʻxtatib turish, nizoli mol-mulk buzilishining, holati yomonlashishining oldini olish maqsadida javobgarning zimmasiga muayyan harakatlarni bajarish majburiyatini yuklatish, nizoli mol-mulkni uchinchi shaxsga (saqlovchiga) oʻtkazish kabi daʼvoni taʼminlash choralarini koʻrishi belgilangan.
Yuqoridagi qonunchilik hujjatlari talablaridan kelib chiqqan holda ish boʻyicha daʼvoni taʼminlash chorasi sifatida nizoli mol-mulkni uchinchi shaxsga (saqlovchiga) oʻtkazishni qoʻllash maqsadga muvofiq deb hisoblayman. Arizamni asoslovchi hujjatlarni sudga taqdim etaman.
Javobgarning nomida boʻlgan mol-mulklarning hujjatlari va daʼvoni taʼminlashga asos boʻlgan dalillarni sudga taqdim etaman.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy protsessual kodeksining 93-94-95-moddalariga asosan,
SOʻRAYMAN
Daʼvoni taʼminlash chorasi sifatida nizoli boʻlgan mol-mulk yaʼni Nizoli mol-mulkning nomini uchinchi shaxsga (Nizoli mol-mulkni o‘tkazilishi belgilangan shaxsning F.I.O.si)oʻtkazishni qoʻllashingizni soʻrayman.

Всуд по экономическим делам Наименование гражданского суда, в который подано заявление |
От Наименование юридического лица или индивидуального предпринимателя (ИП) заявителя Адрес Адрес заявителя |
Опринятии меры обеспечения иска по передаче спорного имущества третьему лицу (хранителю)
Впроизводстве Наименование гражданского суда, в который подано заявление суда по экономическим делам по моему исковому заявлению находится экономическое дело о Содержание заявления в отношении ответчика Наименование и организационно-правовая форма организации-ответчика по делу.
На Документы, обосновывающие заявление назначено рассмотрение дела в судебном заседании.
Согласно статье 94 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан мерами по обеспечению иска могут быть: наложение ареста на имущество или денежные средства, принадлежащие ответчику; запрещение ответчику совершать определенные действия; запрещение другим лицам совершать определенные действия, касающиеся предмета спора; приостановление взыскания по оспариваемому истцом исполнительному или иному документу, по которому взыскание производится в бесспорном (безакцептном) порядке; приостановление реализации имущества в случае рассмотрения заявления об освобождении его от ареста; возложение на ответчика обязанности совершить определенные действия в целях предотвращения порчи, ухудшения состояния спорного имущества; передача спорного имущества третьему лицу (хранителю).
Исходя из требований актов законодательства, считаю целесообразным в качестве меры обеспечения иска передать спорное имущество третьему лицу (хранителю). Предоставляю суду документы, обосновывающие мое заявление.
Исходя из вышеизложенного и на основании статей 93, 94, 95 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан
Вкачестве меры обеспечения иска поддержать передачу спорного имущества, то есть Наименование спорного имущества,третьему лицу (хранителю) Ф.И.О. лица, которому передается спорное имущество.