(daʼvoni taʼminlash choralarini koʻrish toʻgʻrisida)
Oʻzbekiston Respublikasi FPKning 106-moddasida sud javobgarga tegishli boʻlgan va uning oʻzida yoki boshqa shaxsda turgan mol-mulkni yoxud pul mablagʻlarini xatlashi, javobgarning muayyan harakatlarni amalga oshirishini taqiqlashi, boshqa shaxslarning javobgarga mol-mulk berishini yoki unga nisbatan boshqa majburiyatlarni bajarishini taqiqlashi, mol-mulkni xatlashdan chiqarish toʻgʻrisida daʼvo qoʻzgʻatilgan taqdirda, uni realizatsiya qilishni toʻxtatishi, qarzdor ijro hujjati yuzasidan sud tartibida nizolashayotgan boʻlsa va agar bunday nizolashishga qonunchilikda yoʻl qoʻyilsa, bu hujjat boʻyicha undiruvni toʻxtatishi, nizoli mol-mulk buzilishi, holati yomonlashishining oldini olish maqsadida javobgarga muayyan harakatlarni amalga oshirish majburiyatini yuklatishi, nizoli mol-mulkni saqlash uchun uchinchi shaxsga (saqlovchiga) berishi va zarur hollarda daʼvoni taʼminlash boʻyicha boshqa choralarni koʻrishi belgilangan.
Yuqoridagi qonunchilik hujjatlari talablaridan kelib chiqqan holda ish boʻyicha daʼvoni taʼminlash chorasi sifatida Qaysi turdagi daʼvoni taʼminlash chorasi qo‘llanilishi so‘raladi qoʻllash maqsadga muvofiq deb hisoblayman. Arizamni asoslovchi hujjatlarni sudga taqdim etaman.
Javobgarning nomida boʻlgan mol-mulklarning hujjatlari va daʼvoni taʼminlashga asos boʻlgan dalillarni sudga taqdim etaman.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 106-107-moddasiga asoslanib daʼvoni taʼminlash chorasi sifatida Qaysi turdagi daʼvoni taʼminlash chorasi qo‘llanilishi so‘raladi qoʻllashingizni soʻrayman.

(О применении мер обеспечения иска)
Впроизводстве Наименование гражданского суда, в который подается заявление суда по гражданским делам находится гражданское дело по моему исковому заявлению в отношении ответчика Ф.И.О. ответчика по делу о Содержание искового заявления .
Согласно статье 106 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан мерами по обеспечению иска могут быть: наложение ареста на имущество или денежные средства, принадлежащие ответчику и находящиеся у него или у другого лица; запрещение ответчику совершать определенные действия; запрещение другим лицам передавать имущество ответчику или выполнять по отношению к нему иные обязательства; приостановление реализации имущества в случае предъявления иска об освобождении его от ареста; приостановление взыскания по исполнительному документу, оспариваемому должником в судебном порядке, если такое оспаривание допускается законодательством; возложение на ответчика обязанности совершить определенные действия в целях предотвращения порчи, ухудшения состояния спорного имущества; передача спорного имущества на хранение третьему лицу (хранителю).
Исходя из вышеизложенных требований законодательных документов, в качестве меры обеспечения иска по делу считаю целесообразным применение Запрашиваемый к применению вид меры обеспечения иска.Предоставляю суду документы, обосновывающие мое заявление.
Исходя из вышеизложенного, и на основании статей 106-107 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
применить в качестве меры обеспечения иска по делу Запрашиваемый к применению вид меры обеспечения иска.