Iltimosnomaning rekvizitlari
Beraman ushbu arizani shu haqdakim, Iqtisodiy ish ko‘rib chiqiladigan muddatda iqtisodiy ishlari boʻyicha Iqtisodiy ishlari bo‘yicha sudning nomi tumanlararo sudi tomonidan koʻrib chiqiladigan iqtisodiy ishni kechiktirishni (boshqa kunga qoldirish)ni quyidagi asoslarga koʻra soʻrayman:
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy protsessual kodeksining 171-moddasiga asosan, sud kutilmagan va favqulodda holatlarda ishni sud majlisida koʻrish mumkin boʻlmagan taqdirda, shu jumladan:
tarafning iltimosnomasi boʻyicha, u nizoni kelishuv yoʻli bilan hal qilish maqsadida suddan koʻmaklashishni soʻrab murojaat qilgan taqdirda;
agar sud majlisining vaqti va joyi haqida tegishli tarzda xabardor qilingan ishda ishtirok etuvchi shaxs sud majlisiga kela olmasligi sabablarini asoslagan holda sud muhokamasini keyinga qoldirish toʻgʻrisida iltimosnoma bilan murojaat qilgan boʻlsa va basharti ushbu shaxsning ishtirokisiz ishni koʻrish mumkin boʻlmasa;
ishda ishtirok etuvchi shaxsning oʻz vakili sud majlisiga uzrli sababga koʻra kela olmaganligi munosabati bilan qilgan iltimosnomasi boʻyicha;
sud protsessi ishtirokchilaridan birortasi, agar sud ishni ushbu shaxsning ishtirokisiz koʻrish mumkin emas deb hisoblasa, kelmagan taqdirda;
tarafning qoʻshimcha dalillar taqdim etish yoki uchinchi shaxslardan talab qilib olish zarurati bilan bogʻliq holda sud muhokamasini keyinga qoldirish toʻgʻrisidagi iltimosnomasi boʻyicha;
sud majlisi videokonferensaloqa rejimida oʻtkazilayotganda videokonferensaloqa oʻrnatish imkoni boʻlmagan taqdirda;
sud protsessi ishtirokchilaridan birortasi kelmagan va koʻrsatilgan shaxsning sud muhokamasining vaqti va joyi haqida tegishli tarzda xabardor qilinganligi toʻgʻrisida dalillar mavjud boʻlmagan taqdirda;
ishga daxldor boʻlmagan javobgarni ishga daxldor boʻlgan javobgar bilan almashtirish zarur boʻlgan taqdirda;
nizoli huquqiy munosabatdan chiqib ketgan tarafni uning huquqiy vorisi bilan almashtirish zarur boʻlgan taqdirda;
ikkinchi javobgarni yoki uchinchi tarafni ishda ishtirok etish uchun jalb etish zarur boʻlgan taqdirda sud muhokamasini keyinga qoldirishga haqli ekanligi belgilangan.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy xoʻjalik sudi Plenumining “Iqtisodiy sudlar tomonidan protsessual muddatlarga oid qonun normalarini qoʻllashning ayrim masalalari toʻgʻrisida”gi qarorining 19-bandiga koʻra, IPK 171-moddasining birinchi qismiga muvofiq asoslar mavjud boʻlganda ishni koʻrish keyinga qoldirilishi mumkin. Sudlar shuni nazarda tutishi kerakki, sud majlisi ishni koʻrishga toʻsqinlik qilayotgan holatlarni bartaraf etish uchun zarur boʻlgan oqilona muddatga qoldirilishi lozim, biroq ishni koʻrish muddati, qoldirishlarni hisobga olgan holda IPKning 164-moddasida nazarda tutilgan muddatlardan oshmasligi kerak.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy xoʻjalik sudi Plenumining “Iqtisodiy sudlar tomonidan videokonferensaloqa rejimida sud majlislarini oʻtkazishda protsessual qonun normalarini qoʻllashning ayrim masalalari toʻgʻrisida”gi qarorining 10 va 11-bandlariga koʻra, IPK 171-moddasining birinchi qismiga muvofiq, iqtisodiy sudi ishni shu majlisda koʻrish mumkin boʻlmagan taqdirda, shu jumladan ishda ishtirok etuvchi shaxslar, guvohlar, ekspertlar va tarjimonlardan biri kelmaganligi yoki qoʻshimcha dalillar taqdim etish zarurligi sababli yoxud videokonferensaloqa rejimidagi sud majlisini oʻtkazish vaqtida videokonferensaloqa oʻrnatishning imkoni boʻlmagan taqdirda ishni koʻrishni keyinga qoldirishga haqli.
Videokonferensaloqa oʻrnatishning imkoni boʻlmaganligi deganda, ishni koʻrish jarayonida texnik nosozliklar, shuningdek elektr energiyasi yetkazib berilishidagi uzilishlarning yuzaga kelishi tushunilishi lozim.
Videokonferensaloqa oʻrnatishning imkonini yoʻqotishga olib kelgan texnik nosozliklar va elektr energiyasini yetkazib berishdagi uzilishlar yuzaga kelganda, ishni koʻrayotgan sud ishni koʻrishni boshqa kunga qoldirishi lozim.
Sud majlisi videokonferensaloqa oʻrnatish imkonining boʻlmaganligi sababli qoldirilganda, ishni koʻrayotgan sud boshqa aloqa vositasi orqali videokonferensaloqa rejimidagi sud majlisini oʻtkazishga koʻmaklashadigan sudning axborot-kommunikatsiya texnologiyalari boʻyicha xodimini, bu xodim esa, oʻz navbatida, sud majlisiga kelgan ishda ishtirok etuvchi shaxslarni yangi sud majlisining kuni va vaqti haqida tilxat orqali xabardor qiladi.
Sudlar shuni hisobga olishlari kerakki, ishda ishtirok etuvchi taraflardan biri sud majlisini videokonferensaloqa rejimida oʻtkazishga koʻmaklashadigan sudga kelgan boʻlib, lekin ishni koʻrayotgan sud nizoni videokonferensaloqa oʻrnatishning imkoni boʻlmaganligi sababli oddiy rejimda mazmunan hal qilgan boʻlsa, bu holat ishni taraflardan birining ishtirokisiz koʻrishda ifodalangan protsessual huquq normalarining buzilishi sifatida baholanadi va sud hujjatini bekor qilishga asos boʻladi.
Shu bilan birga, videokonferensaloqa rejimidagi sud majlisini oʻtkazishga koʻmaklashadigan sudga kelgan ishda ishtirok etuvchi shaxslarning ishni ularning ishtirokisiz koʻrishga yozma roziligi boʻlsa, sud ishni oddiy rejimda mazmunan koʻrishga haqli.
Qonunchilikda belgilangan yuqoridagi talablardan kelib chiqqan holda, Iqtisodiy ish ko‘rib chiqilishini kechiktirishni (boshqa kunga qoldirish) bo‘yicha iltimosnoma uchun asos sababli Iqtisodiy ish ko‘rib chiqiladigan muddat sanasida boʻlib oʻtadigan iqtisodiy ish koʻrib chiqilishini Kechiktirish (boshqa kunga qoldirish)ning muddati — ko‘pi bilan o‘n kunga qoldirilishi mumkin kunga kechiktirishni (boshqa kunga qoldirish)ni va bu boʻyicha ajrim chiqarishingizni soʻrayman.
Ilova: Iqtisodiy ish ko‘rib chiqilishini kechiktirishni (boshqa kunga qoldirish) uchun sabab bo‘lgan holatni asoslaydigan hujjatlarning nomlari

ВНаименование суда по экономическим судам суд по экономическим делам От Ф.И.О. подателя ходатайства |
Об отсрочке (переносе на другой день) рассмотрения дела
Подаю настоящее ходатайство о том, что прошу перенести рассмотрение экономического дела Наименование суда по экономическим судам межрайонным судом по экономическим делам с Назначенная дата рассмотрения экономического дела на другую дату по нижеследующим причинам:
Согласно статье 171 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан суд вправе отложить судебное разбирательство при невозможности рассмотрения дела в судебном заседании в случае непредвиденных и чрезвычайных обстоятельств, в том числе:
по ходатайству стороны, в случае ее обращения за содействием к суду в целях мирного урегулирования спора;
если лицо, участвующее в деле, и надлежаще извещенное о времени и месте судебного заседания, заявило ходатайство об отложении судебного разбирательства с обоснованием причины неявки в судебное заседание, в случае если рассмотрение дела без участия этого лица невозможно;
по ходатайству лица, участвующего в деле, в связи с неявкой его представителя в судебное заседание по уважительной причине;
вслучае неявки кого-либо из участников судебного процесса, если суд считает невозможным рассмотрение дела без участия этого лица;
по ходатайству стороны об отложении судебного разбирательства в связи с необходимостью представления или истребования у третьих лиц дополнительных доказательств;
вслучае невозможности установления видеоконференцсвязи при проведении судебного заседания в режиме видеоконференцсвязи;
вслучае неявки кого-либо из участников судебного процесса и отсутствия доказательств надлежащего извещения указанного лица о времени и месте судебного разбирательства;
вслучае необходимости замены ненадлежащего ответчика надлежащим ответчиком;
вслучае необходимости замены выбывшей стороны в спорном правоотношении ее правопреемником;
вслучае необходимости привлечения к участию в деле второго ответчика или третьей стороны.
Также, в пункте 19 Постановления Пленума Высшего хозяйственного суда Республики Узбекистан «О некоторых вопросах применения экономическими судами норм законодательства о процессуальных сроках» отмечено, что на основании части первой статьи 171 ЭПК рассмотрение дела может быть отложено при наличии к тому оснований. Судам следует учитывать, что судебное заседание должно быть отложено на разумный срок, необходимый для устранения обстоятельств, препятствующих рассмотрению дела, однако срок рассмотрения дела с учетом отложения не может превышать сроки, предусмотренные в статье 164 ЭПК.
Впунктах 10 и 11 Постановления Пленума Высшего хозяйственного суда Республики Узбекистан «О некоторых вопросах применения экономическими судами норм процессуального законодательства при проведении судебных заседаний в режиме видеоконференцсвязи» говорится, что «согласно части первой статьи 171 ЭПК экономический суд вправе отложить рассмотрение дела в случаях, когда оно не может быть рассмотрено в данном заседании, в том числе, вследствие неявки кого-либо из лиц, участвующих в деле, свидетелей, экспертов, переводчиков или необходимости представления дополнительных доказательств, либо в случае невозможности установления видеоконференцсвязи при проведении судебного заседания в режиме видеоконференцсвязи.»
Под невозможностью установления видеоконференцсвязи следует понимать технические неполадки, а также сбои при подаче электроэнергии, возникшие в процессе рассмотрения дела.
Вслучае возникновения технических неполадок и сбоев в подаче электроэнергии, и, как следствие, невозможности установления видеоконференцсвязи, суд, рассматривающий дело, должен отложить рассмотрение дела на другой день.
При отложении судебного заседания в связи с невозможностью установления видеоконференцсвязи суд, рассматривающий дело, посредством другого средства связи, уведомляет сотрудника информационно-коммуникационных технологий суда, содействующего проведению судебного заседания в режиме видеоконференцсвязи, о дне и времени нового судебного заседания, а сотрудник, в свою очередь, уведомляет об этом явившихся в судебное заседание лиц, участвующих в деле, под расписку
Судам следует учитывать, что если одна из сторон явилась в суд, содействующий в проведении судебного заседания в режиме видеоконференцсвязи, однако суд, рассматривающий дело, разрешил спор по существу в обычном режиме по причине невозможности установления видеоконференцсвязи, то данный факт расценивается как нарушение процессуальных норм права, заключающееся в рассмотрении дела в отсутствие одной из сторон, и является основанием для отмены судебного акта.
Вместе с тем, в случае письменного согласия лиц, участвующих в деле, явившихся в суд, содействующий в проведении судебного заседания в режиме видеоконференцсвязи, на рассмотрение дела без их участия, суд вправе рассмотреть дело по существу в обычном режиме.
Исходя из вышеизложенных требований законодательства, по причинам Основания для ходатайства по отсрочке (переносу на другой день) рассмотрения экономического дела
отложить (перенести на другой день) запланированное на Назначенная дата рассмотрения экономического дела рассмотрение экономического дела на Дата отсрочки (переноса на другой день) – не более 10 дней и вынести определение по этому вопросу.
Приложение: Наименование документов, обосновывающих обстоятельства, ставшие причиной для отсрочки (переноса на другой день)