Eʼtiroznoma beruvchi
• Изоҳ: Эътирозга иш ҳолатига оид, эътирозни асословчи барча ҳужжатлар ва бошқа ҳужжатлар илова қилиниши лозим
Fuqarolik ishlari boʻyicha Eʼtiroznoma berilgan fuqarolik sudi nomi sudiga
Eʼtiroznoma beruvchi shaxsning yashash manzilida yashovchi
Eʼtiroznoma beruvchi shaxsning F.I.Osidan
ILTIMOSNOMAGA EʼTIROZ
Fuqarolik ishlari boʻyicha Eʼtiroznoma berilgan fuqarolik sudi nomi sudining ish yurituvida daʼvogar Ish bo‘yicha daʼvogarning F.I.O.sining javobgar Ish bo‘yicha javogarning F.I.O.si ga nisbatan Daʼvo ariza mazmunitoʻgʻrisidagi daʼvo arizasi yuzasidan yuritilayotgan ish mavjud.
Sud tomonidan ishni ochiq sud majlisida koʻrib chiqish Ishni sud majlisida ko‘rib chiqish uchun tayinlangan kun kuniga tayinlangan.
Mazkur fuqarolik ishi yuzasidan Ish bo‘yicha iltimosnoma kiritgan taraf sudga iltimosnoma bilan murojaat qilib, Iltimosnoma mazmuni (iltimosnomada nima so‘raladi) ni soʻragan.
Men Eʼtiroz bildiruvchining iltimosnomani asossiz deb hisoblashining sabablari kabi holatlar sababli ushbu iltimosnomani asossiz deb hisoblayman.
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 39-moddasiga koʻra, taraflar, uchinchi shaxslar, ularning vakillari, ariza beruvchilar va sudda ko‘rilayotgan alohida tartibda yuritiladigan ishlar bo‘yicha boshqa manfaatdor shaxslar, prokuror, ishda boshqa shaxslarning huquqlari va qonun bilan qo‘riqlanadigan manfaatlarini himoya qilishda ishtirok etadigan davlat boshqaruvi organlari, tashkilotlar va ayrim fuqarolar ishda ishtirok etuvchi shaxslar deb tan olinadi.
Shu Kodeksning 40-moddasiga koʻra, ishda ishtirok etuvchi shaxslar ish materiallari bilan tanishish, ulardan koʻchirmalar olish, nusxalar koʻchirish, rad etish toʻgʻrisida arz qilish, dalillar taqdim etish, dalillarni tekshirishda ishtirok etish, ishda ishtirok etuvchi boshqa shaxslarga va odil sudlovni amalga oshirishga koʻmaklashayotgan shaxslarga savollar berish, arz qilish, iltimosnomalar taqdim etish, sudga ogʻzaki va yozma tushuntirishlar berish, sud muhokamasi davomida yuzaga keladigan barcha masalalar boʻyicha oʻzlarining vajlarini bayon qilish, boshqa shaxslarning arzlari, iltimosnomalari, vajlariga qarshi eʼtirozlar bildirish, sud hujjatlari ustidan shikoyat qilish (protest keltirish), sud hujjatlarining majburiy ijrosini talab qilish, davlat ijrochisi tomonidan harakatlar sodir etilishida hozir boʻlish va oʻz huquqlarini amalga oshirish huquqiga egadir.
Yuqoridagilarga koʻra hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 14, 39-40, 43-44 hamda 219-moddalariga asoslanib,
Ish bo‘yicha iltimosnoma kiritgan taraf tomonidan kiritilgan iltimosnoma asossizligi sababli iltimosnomani rad qilishingizni.

Всуд по гражданским делам Суд по гражданским делам, в который подано возражение |
Всуде по гражданским делам Суд по гражданским делам, в который подано возражение в производстве находится дело, возбужденное по исковому заявлению истца Ф.И.О. Истца по делу в отношении ответчика Ф.И.О. Ответчика по делу о Содержание искового заявления.
Судом открытое судебное заседание назначено на Назначенная дата открытого судебного заседания.
По этому гражданскому делу Сторона, подавшая ходатайство по делу обратился в суд с ходатайством о Содержание ходатайства.
Ясчитаю это ходатайство безосновательным по причинам Причины, по которым возражающий считает ходатайство безосновательным.
Согласно статье 39 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан «лицами, участвующими в деле, признаются стороны, третьи лица, их представители, заявители и другие заинтересованные лица по рассматриваемым в суде делам особого производства, прокурор, органы государственного управления, организации и отдельные граждане, участвующие в деле в защиту прав и охраняемых законом интересов других лиц.»
Ав статье 40 данного Кодекса отмечено, что лица, участвующие в деле, имеют право знакомиться с материалами дела, делать из них выписки, снимать копии, заявлять отводы, представлять доказательства, участвовать в исследовании доказательств, задавать вопросы другим лицам, участвующим в деле, и лицам, содействующим осуществлению правосудия, делать заявления, заявлять ходатайства, давать устные и письменные объяснения суду, излагать свои доводы по всем возникающим в ходе судебного разбирательства вопросам, возражать против заявлений, ходатайств, доводов иных лиц, обжаловать (опротестовывать) судебные акты, требовать принудительного исполнения судебных актов, присутствовать и осуществлять свои права при совершении действий государственным исполнителем.
Исходя из вышеизложенного, и на основании статей 14, 39-40, 43-44, 219 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан