Davlat bojini qaytarish to‘g‘risida iltimosnoma
• Izoh: Masalan ishni o‘zining ishtirokisiz muhokama qilishni iltimos qilmagan taraflar ikkinchi chaqiruv bo‘yicha ham uzrli sabablarsiz sudga kelmaganligi, yoki daʼvogar ikkinchi chaqiruv bo‘yicha sudga kelmaganligi, javobgar esa ishni mazmunan ko‘rishni talab qilmaganligi
Davlat bojini qaytarish toʻgʻrisida
Iqtisodiy ishlar boʻyicha Iltimosnoma berilgan iqtisodiy sud nomi sudining ish yurituvida mening javobgar Ish bo‘yicha javobgarga nisbatan Daʼvo ariza mazmuni toʻgʻrisidagi daʼvo arizam yuzasidan qoʻzgʻatilgan ish mavjud edi.
Xozirda men taqdim qilgan daʼvo ariza FPKning 122-moddasiga asosan Daʼvo arizani ko‘rmasdan qoldirish sababi sababli koʻrmasdan qoldirildi. Men Sudga to‘langan davlat boji miqdori soʻm davlat boji toʻlagan edim. Xozirda umumiy asoslar yangidan daʼvo ariza taqdim qilmoqchiman.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy protsessual kodeksining 107-109-moddalariga asoslanib,

Овозвращении государственной пошлины
ВНаименование экономического суда, куда подано ходатайство экономическом суде рассматривается экономическое дело, возбужденное по моему исковому заявлению в отношении ответчика Ответчик по делу о Содержание искового заявления.
Внастоящее время, мое исковое заявление на основании статьи 122 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан по причине Причины не рассмотрения искового заявления в суде остается без рассмотрения. Вместе с тем, мною выплачена государственная пошлина в размере Сумма выплаченной суду государственной пошлины сумов. В данный момент я намереваюсь подать новое исковое заявление на общих основаниях.
Исходя из вышеизложенного, на основании статей 107-109 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан
возвратить мне выплаченную мною государственную пошлину в размере Сумма выплаченной суду государственной пошлины сумов.