Daʼvo muddatni tiklash to‘g‘risida iltimosnoma
Sud qarori ustidan Qaysi turdagi shikoyat berish muddati tiklanishi so‘raladi tartibida shikoyat berish muddatini tiklash toʻgʻrisida
Fuqarolik ishlari boʻyicha Iltimosnoma berilgan fuqarolik sudi nomi sudi tomonidan daʼvogar Ish bo‘yicha daʼvogarning F.I.Osining javobgar Ish bo‘yicha javobgarning F.I.Osiga nisbatan Daʼvo ariza mazmuni toʻgʻrisidagi daʼvo arizasi koʻrib chiqilib, Fuqarolik ishi bo‘yicha qaror qabul qilingan sana kuni Sud tomonidan qabul qilingan qaror mazmuni toʻgʻrisida qaror qabul qilingan.
Men Sud qarori ustidan qonunda belgilangan muddatda shikoyat qilinishiga imkon bermagan uzrli sabablar sababli oʻzimga bogʻliq boʻlmagan holda ushbu qaror ustidan Qaysi turdagi shikoyat berish muddati tiklanishi so‘raladi tartibida shikoyat berish muddatini oʻtkazib yubordim.
O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 155-moddasiga ko‘ra, sud tayinlagan muddatlar sud tomonidan uzaytirilishi mumkin. Ishda ishtirok etuvchi shaxslar qonunda belgilangan muddatni sud uzrli deb topgan sabablarga ko‘ra o‘tkazib yuborgan bo‘lsa, mazkur muddat tiklanadi. O‘tkazib yuborilgan protsessual muddatni tiklash to‘g‘risidagi iltimosnoma protsessual harakat amalga oshirilishi yoki hujjat topshirilishi lozim bo‘lgan sudga beriladi va ishda ishtirok etuvchi shaxslar xabardor qilingan holda sud majlisida ko‘rib chiqiladi. O‘tkazib yuborilgan protsessual muddatni tiklash to‘g‘risidagi iltimosnomani berish bilan bir vaqtda, muddati o‘tkazib yuborilgan harakat bajarilishi yoki hujjat topshirilishi lozim.
Menga oʻz huquqlarimni sud yoʻli bilan himoya qilishim uchun Qaysi turdagi shikoyat berish muddati tiklanishi so‘raladi tartibida shikoyat berish muddatini tiklab berishingizni soʻrayman. Protsessual muddatni tiklashga asos boʻlgan hujjatlar va dalillarni sudga taqdim etaman.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 151, 153 hamda 155-moddalariga asoslanib,
Qaror ustidan Qaysi turdagi shikoyat berish muddati tiklanishi so‘raladi tartibida shikoyat berish muddatini tiklab berishingizni.
1. Ariza nusxasi.
2. Muddatni oʻtkazib yuborganligim uzrli ekanligini tasdiqlovchi hujjatlar
Izoh: FPKning 155-moddasiga koʻra, oʻtkazib yuborilgan protsessual muddatni tiklash toʻgʻrisidagi iltimosnomani berish bilan bir vaqtda, muddati oʻtkazib yuborilgan harakat bajarilishi yoki hujjat topshirilishi lozim. Ushbu holatda iltimosnoma bilan birga apellyatsiya yoki kassatsiya shikoyati ham sudga taqdim etilishi lozim.

(о восстановлении срока подачи жалобы в Какой вид жалобы запрашивается в ходатайстве порядке на решение суда)
Наименование гражданского суда, в который подается ходатайство гражданским судом рассмотрено гражданское дело, возбужденное по исковому заявлению Ф.И.О. истца по делу в отношении Ф.И.О. ответчика по делуоСодержание искового заявления,и Дата принятия судебного решения по нему было вынесено решение о Содержание судебного решения.
Я, по причине Причины, по которым жалоба не была подана в установленные сроки,по независящим от меня обстоятельствам, пропустил срок подачи жалобы в Какой вид жалобы запрашивается в ходатайствепорядке на это решение.
Согласно статьи 155 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан назначенные судом сроки могут быть продлены решением суда. Участвующим в деле лицам, пропустившим установленный законом срок по причинам, признанным судом (судьей) уважительными, этот срок восстанавливается. Ходатайство о восстановлении пропущенного процессуального срока подается в суд, в котором надлежало совершить процессуальное действие, или в который следовало представить документ, и рассматривается в судебном заседании с извещением лиц, участвующих в деле. Одновременно с подачей ходатайства о восстановлении процессуального срока должно быть совершено то действие или подан тот документ, в отношении которых пропущен срок.
Для защиты моих прав в суде, прошу восстановить мне сроки подачи жалобы в Какой вид жалобы запрашивается в ходатайстве порядке. Документы и доказательства, подтверждающие обоснованность моей просьбы о восстановлении процессуального срока, предоставляю в распоряжение суда.
Исходя из вышеизложенного и на основании статей 151, 153, 155 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Восстановить сроки подачи жалобы в Какой вид жалобы запрашивается в ходатайстве порядке на решение суда от Дата принятия судебного решения.
Документы, подтверждающие обоснованность и уважительность причин, по которым пропущены сроки подачи жалобы.