Daʼvoning asosini o‘zgartirish to‘g‘risida iltimosnoma
Fuqarolik ishlari boʻyicha Iltimosnoma berilgan fuqarolik sudi nomi sudining ish yurituvida mening javobgar Ish bo‘yicha javobgarning F.I.Osiga nisbatan Daʼvo ariza mazmuni toʻgʻrisidagi daʼvo arizam yuzasidan yuritilayotgan ish mavjud.
Ushbu fuqarolik ishi boʻyicha Daʼvoning asosini o‘zgartirish uchun sabab bo‘lgan holatlar sababli daʼvo arizam asosini oʻzgartirish maqsadga muvofiq deb hisoblayman.
Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 44-moddasida daʼvogar bildirilgan talablarning asosini yoki predmetini oʻzgartirishga, qoʻshimcha talablar taqdim etishga, daʼvo talablarining miqdorini oshirishga yoxud kamaytirishga, ulardan toʻliq yoki qisman voz kechishga haqli ekanligi belgilangan.
Yuqoridagilardan kelib chiqib, Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 43, 44-moddalariga asoslanib,
Ushbu fuqarolik ishi boʻyicha daʼvo asosini oʻzgartirib, Daʼvo asosi sifatida qabul qilinishi so‘ralayotgan holatlar yoki hujjatlarni daʼvo asosi sifatida qabul qilishingizni.

(об изменении оснований искового заявления)
Впроизводстве Наименование гражданского суда, в который подается ходатайство суда по гражданским делам находится гражданское дело, возбужденное по моему исковому заявлению в отношении Ф.И.О. ответчика по делу о Содержание искового заявления.
Всвязи с Обстоятельства, ставшие причинами изменений исковых требований считаю целесообразным изменить основание для моего искового заявления.
Согласно статье 44 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан «истец вправе изменить основание или предмет заявленных требований, предъявить дополнительные требования, увеличить либо уменьшить размер исковых требований, полностью или частично отказаться от них.»
Исходя из вышеизложенного и на основании статей 43, 44 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Изменить исковое требование по данному гражданскому делу, и принять в качестве основания для иска Обстоятельства или документы, на основании которых запрашивается изменение исковых требований.