Manzil: Uchinchi shaxsning yashash manzili
Daʼvo mazmuni: Daʼvogarni ishga qabul qilish to‘g‘risidagi buyruq qabul qilingan kun kuni men bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilishni noqonuniy deb topish va ishga tiklash toʻgʻrisida
Daʼvo arizasi
Mehnat shartnomasini bekor qilishni noqonuniy deb topish va ishga tiklash toʻgʻrisida
Men Daʼvogar ishlab kelayotgan tashkilot nomi rahbari Daʼvogarni ishga qabul qilish to‘g‘risidagi buyruqni qabul qilgan mansabdor shaxsning ism sharifining Daʼvogarni ishga qabul qilish to‘g‘risidagi buyruq qabul qilingan kun kungi Daʼvogarni ishga qabul qilish to‘g‘risidagi buyruq raqami-sonli buyrugʻi asosida Daʼvogar ishga qabul qilingan vazifa (lavozim) vazifasiga ishga kabul kilinganman.
Men oʻzimga biriktirilgan xizmat vazifalarimni belgilangan muddatlarda, lozim darajada bajarib kelganman. Biroq Daʼvogar ishlab kelayotgan tashkilot nomi rahbari, mazkur ish boʻyicha uchinchi shaxs Daʼvogarni ishga qabul qilish to‘g‘risidagi buyruqni qabul qilgan mansabdor shaxsning ism sharifining Daʼvogarni ishdan bo‘shatish to‘g‘risidagi buyruq qabul qilingan sana kungi Daʼvogarni ishdan bo‘shatish to‘g‘risidagi buyruq raqami-sonli buyrugʻi bilan men bilan tuzilgan mehnat shartnomasi Oʻzbekiston Respublikasi MKning Mehnat kodeksining daʼvogarni ishdan bo‘shatish to‘g‘risidagi buyruqqa asos qilib olingan moddasi-moddasi Mehnat kodeksining daʼvogarni ishdan bo‘shatish to‘g‘risidagi buyruqqa asos qilib olingan qismi ga asosan bekor kilinib, men Daʼvogar ishdan bo‘shatilgan paytda egallab turgan vazifa (lavozim) vazifasidan ozod qilinganman.
Men Daʼvogar mehnat shartnomasini bekor qilish to‘g‘risidagi buyruqni asossiz deb hisoblashining sabablari sababli ushbu buyruqni asossiz deb hisoblayman.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 42- moddasida har kim munosib mehnat qilish, kasb va faoliyat turini erkin tanlash, xavfsizlik va gigiena talablariga javob beradigan qulay mehnat sharoitlarida ishlash, mehnati uchun hech qanday kamsitishlarsiz hamda mehnatga haq to‘lashning belgilangan eng kam miqdoridan kam bo‘lmagan tarzda adolatli haq olish, shuningdek ishsizlikdan qonunda belgilangan tartibda himoyalanish huquqiga egaligi belgilangan bo‘lib, ishsizikdan himoyalanishimizni Konstitutsiyamiz kafolatlab qo‘ygan.
O‘zbekiston Respublikasi Mehnat Kodeksining 4-moddasiga ko‘ra, mehnat sohasida o‘zini kamsitilgan deb hisoblagan shaxs kamsitishni bartaraf etish hamda o‘ziga yetkazilgan moddiy va maʼnaviy zararni to‘lash to‘g‘risidagi ariza bilan sudga murojaat qilishi mumkin.
Shuningdek, mazkur kodeksning 174-moddasiga ko‘ra, o‘zi bilan mehnat shartnomasi qonunga xilof ravishda bekor qilingan deb hisoblaydigan xodim bevosita ish beruvchiga murojaat qilishi yoki mehnat shartnomasining bekor qilinishi ustidan belgilangan tartibda, shu jumladan sud tartibida ham shikoyat qilishi mumkin. Nizolarni ko‘rib chiqish chog‘ida mehnat shartnomasi bekor qilinishining qonuniyligini isbotlash vazifasi ish beruvchining zimmasiga yuklatiladi.
Yuqorida bayon qilinganlardan kelib chiqqan holda men bilan Daʼvogarni ishga qabul qilish to‘g‘risidagi buyruq qabul qilingan kun kuni tuzilgan Daʼvogarni ishga qabul qilish to‘g‘risidagi buyruq raqami-sonli mehnat shartnomasini bekor qilish toʻgʻrisidagi Daʼvogarni ishdan bo‘shatish to‘g‘risidagi buyruq qabul qilingan sana kundagi Daʼvogarni ishdan bo‘shatish to‘g‘risidagi buyruq raqami sonli buyruqni noqonuniy deb topib, bekor qilish va meni ishga tiklash lozim deb hisoblayman.
Yuqoridagilarga koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Mehnat Kodeksining 6, 111-moddalari hamda Oʻzbekiston Respublikasi Fuqarolik protsessual kodeksining 188, 189 va 191-moddalariga asosan
SOʻ R A Y M A N:
Daʼvogar ishlab kelayotgan tashkilot nomi rahbari Daʼvogarni ishga qabul qilish to‘g‘risidagi buyruqni qabul qilgan mansabdor shaxsning ism sharifi ning Daʼvogarni ishdan bo‘shatish to‘g‘risidagi buyruq qabul qilingan sana kundagi Daʼvogarni ishdan bo‘shatish to‘g‘risidagi buyruq raqami-sonli buyrugʻini noqonuniy deb topib, bekor qilishingizni;

Всуд по административным делам Наименование суда, в который подано исковое заявление |
Телефон: Телефон Третьего лица E-mail: E-mail Третьего лица Содержание искового заявления: Опризнании незаконным прекращения со мной трудового договора, заключенного Дата принятия приказа о принятии Истца на работу,и восстановлении на работе
(Опризнании незаконным прекращения трудового договора и восстановлении на работе)
Дата принятия приказа о принятии Истца на работу я был принят на работу на должность Должность, на которую Истец был принят на работу в Наименование и организационно-правовая форма организации, где работал Истец приказом Ф.И.О. лица, принявшего приказ о приеме на работу Истца за номером Номер приказа о принятии Истца на работу.
Яв назначенные сроки, на должном уровне выполнял возложенные на меня обязанности. Однако, приказом руководителя Наименование и организационно-правовая форма организации, где работал Истец,Третьего лица по этому делу Ф.И.О. Третьего лица от Дата принятия приказа об увольнении Истца Номер приказа об увольнении Истца трудовой договор со мной был прекращен. На основании части Номер части статьи Трудового кодекса, использованной в качестве основания в приказе об увольнении Истца с работы статьи Номер части статьи Трудового кодекса, использованной в качестве основания в приказе об увольнении Истца с работы Трудового кодекса Республики Узбекистан я был уволен с занимаемой должности Должность, которую занимал Истец на момент увольнения.
По причинам Причины, по которым Истец считает принятие приказа о своем увольнении незаконным я считаю этот приказ необоснованным.
Встатье 42 Конституции Республики Узбекистан говорится, что «каждый имеет право на достойный труд, на свободный выбор профессии и рода деятельности, благоприятные условия труда, отвечающие требованиям безопасности и гигиены, на справедливое вознаграждение за труд без какой бы то ни было дискриминации и не ниже установленного минимального размера оплаты труда, а также на защиту от безработицы в порядке, установленном законом.»
Согласно статьи 4 Трудового кодекса Республики Узбекистан,«лицо, считающее, что оно подверглось дискриминации в сфере труда и (или) занятий, может обжаловать в установленном порядке факт дискриминации, в том числе обратиться в суд с заявлением об устранении дискриминации и возмещении причиненного ему материального ущерба и компенсации морального вреда».
Кроме того, статьей 174 данного кодекса определено, что работник, считающий, что трудовой договор с ним был прекращен незаконно, может обратиться непосредственно к работодателю или обжаловать прекращение трудового договора в установленном, в том числе и в судебном, порядке. При рассмотрении споров бремя доказывания законности прекращения трудового договора с работником возлагается на работодателя.
Ясчитаю, что приказ Номер приказа об увольнении Истца от Дата принятия приказа об увольнении Истца о прекращении трудового договора Номер приказа о принятии Истца на работу,заключенного со мной Дата принятия приказа о принятии Истца на работу,необходимо признать незаконным и восстановить меня на работе.
Исходя из вышеизложенного, на основании статей 4, 174 Трудового кодекса Республики Узбекистан, статей 188, 189-191 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
1. Признать незаконным и отменить приказ руководителя Наименование и организационно-правовая форма организации, где работал Истец Ф.И.О. Третьего лица от Дата принятия приказа об увольнении Истца Номер приказа об увольнении Истца;
2. Восстановить меня на прежде занимаемой должности Должность, которую занимал Истец на момент увольнения.