Даъвогар: Даъвогар ташкилотнинг номи ва ташкилий ҳуқуқий шакли |
Даъво мазмуни: Ижро варақаси берилиши сўралаётган қарорни қабул қилган ҳакамлик судининг номи судининг Ижро варақаси берилиши сўралаётган қарор қабул қилинган сана кунидаги ҳал қилув қарори юзасидан ижро варақаси бериш тўғрисида |
Бизнинг ташкилотимиз Даъвогар ташкилотнинг номи ва ташкилий ҳуқуқий шакли ҳамда жавобгар Жавобгар ташкилотнинг номи ва ташкилий ҳуқуқий шакли ўртасида Даъвогар ва жавобгар ташкилот ўртасида келиб чиққан ҳуқуқий низонинг мазмуни масаласида ҳуқуқий низо келиб чиқди. Тарафлар ўртасида ўзаро келишув бўлганлиги сабабли биз ушбу низо юзасидан Ижро варақаси берилиши сўралаётган қарорни қабул қилган ҳакамлик судининг номи судига мурожаат қилганмиз.
Ижро варақаси берилиши сўралаётган қарорни қабул қилган ҳакамлик судининг номи суди томонидан Ижро варақаси берилиши сўралаётган қарор қабул қилинган сана куни Ҳакамлик суди қарорининг қисқача мазмуни тўғрисида қарор қабул қилинган. Эндиликда ушбу суд қарори юзасидан ижро варақаси чиқариш зарурати келиб чиқмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий процессуал кодексининг 228-моддасига кўра, ҳакамлик судининг ҳал қилув қарорини мажбурий ижро этиш учун ижро варақаси бериш тўғрисидаги масала ҳакамлик судининг ҳал қилув қарори ҳакамлик муҳокамаси тарафларидан қайси бирининг фойдасига чиқарилган бўлса, ўша тарафнинг аризасига биноан иқтисодий суд томонидан кўриб чиқилади.
Мазкур Кодекснинг 229-моддасига кўра, ҳакамлик судининг ҳал қилув қарорини мажбурий ижро этиш учун ижро варақаси бериш тўғрисидаги ариза ёзма шаклда берилади ва ҳал қилув қарори ҳакамлик муҳокамаси тарафларидан қайси бирининг фойдасига қабул қилинган бўлса, ўша тараф ёки унинг вакили томонидан имзоланиши керак.Шу Кодекснинг 230-моддасига кўра, ҳакамлик судининг ҳал қилув қарорини мажбурий ижро этиш учун ижро варақаси бериш тўғрисидаги ариза ушбу Кодексда назарда тутилган қоидаларга биноан судья томонидан якка тартибда кўриб чиқилади.
Судья ишни ҳакамлик муҳокамаси тарафининг илтимосномасига биноан суд муҳокамасига тайёрлаётганда ижро варақаси сўралаётган иш материалларини ҳакамлик судидан ушбу Кодексда далилларни талаб қилиб олиш учун назарда тутилган қоидалар бўйича талаб қилиб олиши мумкин.
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий процессуал кодексининг 228-232-моддаларига асосан
Ижро варақаси берилиши сўралаётган қарорни қабул қилган ҳакамлик судининг номи судининг Ижро варақаси берилиши сўралаётган қарор қабул қилинган сана кунидаги қарори юзасидан ижро варақаси чиқаришингизни.

Заявление о выдаче исполнительного листа на решение экономического
Должность и Ф.И.О. руководителя: Должность и Ф.И.О. руководителя организации-Истца, подписавшего заявление
Адрес электронной почты: Адрес электронной почты организации-Истца
Ответчик: Наименование и организационно-правовая форму организации-Ответчика
Адрес Юридический адрес Ответчика
Телефон: Телефон организации-Ответчика
Адрес электронной почты: Адрес электронной почты организации- Ответчика
Содержание иска: О выдаче исполнительного листа по решению Наименование третейского суда, на решение которого запрашивается исполнительный лист суда от Дата принятия решения, по которому запрашивается исполнительный лист
Между нашей организацией Наименование и организационно-правовая форма организации Истца и Наименование и организационно-правовая форму организации-Ответчика возник правовой конфликт по вопросу Содержание правового конфликта между Истцом и Ответчиком.Вследствие заключения мирового соглашения между сторонами мы обратились по этому поводу в Наименование третейского суда, на решение которого запрашивается исполнительный лист суд. Дата принятия решения, по которому запрашивается исполнительный лист Наименование третейского суда, на решение которого запрашивается исполнительный лист судом было принято решение о Сжатые подробности решения третейского суда.А теперь появилась необходимость в предоставлении исполнительного листы по этому судебному решению.
Согласно статье 228 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан «Вопрос о выдаче исполнительного листа на принудительное исполнение решения третейского суда рассматривается экономическим судом по заявлению стороны третейского разбирательства, в пользу которой вынесено решение третейского суда.»
Ав статье 229 данного Кодекса отмечено, что «заявление о выдаче исполнительного листа на принудительное исполнение решения третейского суда подается в письменной форме и должно быть подписано стороной третейского разбирательства, в пользу которой принято решение, или ее представителем.»Статья 230 того же Кодекса гласит, что «заявление о выдаче исполнительного листа на принудительное исполнение решения третейского суда рассматривается судьей единолично.»
При подготовке дела к судебному разбирательству по ходатайству стороны третейского разбирательства судья может истребовать из третейского суда материалы дела, по которому испрашивается исполнительный лист, по правилам, предусмотренным настоящим Кодексом для истребования доказательств.
На основании статей 228-232 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан
выдать исполнительный лист на исполнение решения Наименование третейского суда, на решение которого запрашивается исполнительный лист суда от Дата принятия решения, по которому запрашивается исполнительный лист.