Фуқаролик ишлари бўйича Ариза берилган фуқаролик суд номи судига Ариза берувчининг манзилида яшовчи |
Ариза берувчининг Ф.И.Оси |
Даъво аризани кўрмасдан қолдириш юзасидан
Фуқаролик ишлар бўйича Ариза берилган фуқаролик суд номи судининг иш юритувида даъвогар Иш бўйича даъвогарнинг жавобгар Иш бўйича жавобгарга нисбатан Даъво ариза мазмуни тўғрисидаги даъво аризаси юзасидан юритилаётган иш мавжуд.
Суд томонидан ишни очиқ суд мажлисида кўриш Фуқаролик ишни суд мажлисида кўриб чиқиш тайинланган кун кунига тайинланган.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 122-моддасига кўра фуқаролик ишлари бўйича суднинг, иқтисодий суднинг ёки ҳакамлик судининг иш юритувида айни бир тарафлар ўртасидаги, айни бир предмет тўғрисидаги ва айни бир асослар бўйича низо юзасидан иш мавжуд бўлса, тарафлар ўртасида ушбу низони ҳал қилиш учун ҳакамлик судига топшириш тўғрисида ҳакамлик битими тузилган бўлса, ишни ўзининг иштирокисиз муҳокама қилишни илтимос қилмаган тарафлар иккинчи чақирув бўйича ҳам узрли сабабларсиз судга келмаса, суд эса ишга оид мавжуд материаллар асосида ишни ҳал қилиш мумкин эмас, деб ҳисобласа, ишни ўзининг иштирокисиз муҳокама қилишни илтимос қилмаган даъвогар иккинчи чақирув бўйича судга келмаса, жавобгар эса ишни мазмунан кўришни талаб қилмаса, даъвогар томонидан аризани кўрмасдан қолдириш тўғрисида ариза берилган бўлса, даъвогар низони жавобгар билан медиация тартиб-таомилини амалга ошириш орқали ҳал қилиш тартибига риоя этмаган бўлса, башарти бу мазкур тоифадаги низолар учун қонунда ёки шартномада назарда тутилган бўлса суд даъво аризани кўрмасдан қолдириши белгиланган.
Юқоридагилардан келиб чиққан ҳолда Даъво аризани кўрмасдан қолдириш учун асос бўлувчи ҳолат сабабли ушбу даъво аризани кўрмасдан қолдириш лозим деб ҳисоблайман.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 122, 123, -моддаларига асосланиб,
Даъвогар Иш бўйича жавобгарнинг жавобгар Даъво ариза мазмунига нисбатан Фуқаролик ишни суд мажлисида кўриб чиқиш тайинланган кун тўғрисидаги даъво аризаси юзасидан юритилаётган ишни кўрмасдан қолдиришингизни.

Заявление об оставлении искового заявления без рассмотрения
Впроизводстве Наименование гражданского суда, в который подано заявление суда по гражданским делам по исковому заявлению Истец по делу находится гражданское дело о Содержание иска в отношении ответчика Ответчик по делу.
На День, назначенный для рассмотрения гражданского дела в судебном заседании назначено рассмотрение дела в судебном заседании.
Согласно статье 122 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан суд оставляет заявление без рассмотрения, если: впроизводстве суда по гражданским делам, экономического суда либо третейского суда имеется дело по спору между теми же сторонами, о том же предмете и по тем же основаниям; между сторонами заключено третейское соглашение о передаче данного спора на разрешение третейского суда; стороны, не просившие о разбирательстве дела в их отсутствие, не явились без уважительных причин по вторичному вызову, а суд не считает возможным разрешить дело по имеющимся в деле материалам; истец, не просивший о разбирательстве дела в его отсутствие, не явился в суд по вторичному вызову, а ответчик не требует разбирательства дела по существу; истцом подано заявление об оставлении заявления без рассмотрения; истцом не соблюден порядок урегулирования спора с проведением процедуры медиации с ответчиком, когда это предусмотрено законом для данной категории споров или договором.
Всвязи с этим, по причине Обстоятельства, ставшие основанием для оставления искового заявления без рассмотрения,я считаю, что данное исковое заявление необходимо оставить без рассмотрения.
Исходя из вышеизложенного и на основании статей 122, 123 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
Оставить без рассмотрения исковое заявление Ответчик по делу в отношении Содержание иска о День, назначенный для рассмотрения гражданского дела в судебном заседании.