Иқтисодий ишлар бўйича Шикоят берилган иқтисодий суди номи судига |
Устидан шикоят берилаётган суд қарорини қабул қилган суд номи судининг Устидан шикоят берилаётган суд қарори қабул қилинган санадаги ҳал қилув қарори юзасидан
Даъвогар Иш бўйича даъвогар жавобгар Иш бўйича жавобгарга нисбатан Даъво талаби мазмуни тўғрисидаги даъво ариза билан иқтисодий ишлар бўйича Устидан шикоят берилаётган суд қарорини қабул қилган суд номи судига мурожаат қилган. Суд Устидан шикоят берилаётган суд қарори қабул қилинган сана куни Суднинг ҳал қилув қарори мазмуни тўғрисида ҳал қилув қарори қабул қилган.
Мен қуйидагиларга асосан ушбу қарордан норозиман:
Шикоят муаллифининг фикрига кўра Суднинг ҳал қилув қарори қайси асосларга кўра ноқонуний?
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик Кодексининг 234-моддасига кўра мажбурият — фуқаролик ҳуқуқий муносабати бўлиб, унга асосан бир шахс (қарздор) бошқа шахс (кредитор) фойдасига муайян ҳаракатни амалга оширишга, чунончи: мол-мулкни топшириш, ишни бажариш, хизматлар кўрсатиш, пул тўлаш ва ҳоказо ёки муайян ҳаракатдан ўзини сақлашга мажбур бўлади, кредитор эса — қарздордан ўзининг мажбуриятларини бажаришни талаб қилиш ҳуқуқига эга бўлади.
Мажбуриятлар шартномадан, зиён етказиш натижасида ҳамда ушбу Кодексда кўрсатилган бошқа асослардан келиб чиқади.
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий процессуал кодексининг 177-моддасига кўра, суд ҳал қилув қарорини қабул қилиш чоғида ишда иштирок этувчи шахсларнинг ўз талаблари ва эътирозларини асослантириш учун келтирган далиллари ва важларига баҳо бериши, иш учун аҳамиятли қайси ҳолатлар аниқланганлигини ва қайсилари аниқланмаганлигини белгилаши, ишда иштирок этувчи шахсларнинг қандай ҳуқуқ ва мажбуриятлари борлигини белгилаши лозимлиги кўрсатилган.
Бироқ биринчи инстанция суди юқоридаги қонун талабларига риоя қилмаган. Чунки суд иш ҳолатларини ўрганмади.
Шунингдек, Иқтисодий процессуал кодексининг 68-моддасида ишда иштирок этувчи ҳар бир шахс ўз талаблари ва эътирозларига асос қилиб келтираётган ҳолатларни исботлаши керак. Ишда иштирок этувчи шахслар фақат ишда иштирок этувчи бошқа шахслар олдиндан таништирилган далилларга асосланишга ҳақли. Бироқ суд ушбу қонун талабига риоя қилмади.
Иқтисодий процессуал Кодекснинг 278-моддасига кўра, апелляция инстанцияси суди ҳал қилув қарорини тўлиқ ёки қисман бекор қилишга ва янги қарор қабул қилишга,ҳал қилув қарорини тўлиқ ёки қисман бекор қилишга ва иш юритишни тугатишга ёхуд даъвони тўлиқ ёки қисман кўрмасдан қолдиришга ҳақли.
Иқтисодий процессуал Кодекснинг 279-моддасига кўра,иш учун аҳамиятли ҳолатларнинг тўлиқ аниқланмаганлиги, суд аниқланган деб ҳисоблаган, иш учун аҳамиятли бўлган ҳолатларнинг исботланмаганлиги, ҳал қилув қарорида баён қилинган хулосаларнинг иш ҳолатларига мувофиқ эмаслиги, моддий ва (ёки) процессуал ҳуқуқ нормаларининг бузилганлиги ёхуд нотўғри қўлланилганлиги биринчи инстанция судининг ҳал қилув қарорини ўзгартириш ёки бекор қилиш учун асос бўлади.
Юқоридагилардан ҳамда Иқтисодий процессуал Кодекснинг 42, 68, 110, 118, 172, 177, 200-моддаларидан келиб чиққан ҳолда
1. Устидан шикоят берилаётган суд қарорини қабул қилган суд номи судининг Устидан шикоят берилаётган суд қарори қабул қилинган сана кунидаги ҳал қилув қарорини бекор қилишингизни;
2. Ҳал қилув қарори бекор қилиниб, ўрнига қабул қилиниши сўралаётган янги ҳал қилув қарорининг қисқача мазмуни ҳақида янги ҳал қилув қарори қабул қилишингизни;

Апелляционная жалоба в ЭС
• Прим: необходимо указать причины, по которым податель жалобы считает принятое судебное решение незаконным
Вэкономический суд Наименование экономического суда, в который подана жалоба
От Ф.И.О. руководителя юридического лица - подателя жалобы
Наименование и организационно-правовая форма юридического лица –подателя жалобы
АПЕЛЛЯЦИОННАЯ ЖАЛОБА
по решению Наименование суда, принявшего решение, которое подвергаетсяобжалованию суда от Дата принятия судебного решения, которое подвергается обжалованию
Истец Истец по делу обратился в Наименование суда, принявшего решение, которое подвергаетсяобжалованию суд по экономическим делам с исковым заявлением в отношении Ответчик по делу о Содержание искового заявления.Дата принятия судебного решения, которое подвергается обжалованию суд принял решение о Краткое содержание судебного решения.
Яне согласен с этим решением в связи с нижеследующим:
Основания, по которым податель жалобы считает судебное решениенезаконным
Согласно статье 234 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «Обязательство — гражданское правоотношение, в силу которого одно лицо (должник) обязано совершить в пользу другого лица (кредитора) определенное действие, как-то: передать имущество, выполнить работу, оказывать услуги, уплатить деньги и т. п. либо воздержаться от определенного действия, а кредитор имеет право требовать от должника исполнения его обязанности.»
Обязательства возникают из договора, вследствие причинения вреда и из иных оснований, указанных в настоящем Кодексе.
Встатье 177 Экономического процессуального кодекса отмечено, что при принятии решения суд: оценивает доказательства и доводы, приведенные лицами, участвующими в деле, в обоснование своих требований и возражений; определяет, какие обстоятельства, имеющие значение для дела, установлены и какие не установлены; устанавливает, каковы права и обязанности лиц, участвующих в деле.
Однако суд первой инстанции не соблюдал вышеуказанные требования законодательства. Так как суд не изучил обстоятельства дела.
Асогласно статье 68 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан каждое лицо, участвующее в деле, должно раскрыть доказательства, на которые оно ссылается как на основание своих требований и возражений. Лица, участвующие в деле, вправе основываться только на те доказательства, с которыми другие лица, участвующие в деле, были ознакомлены заблаговременно. Однако суд не соблюдал эти требования закона.
Всоответствии со статьей 278 данного Кодекса суд апелляционной инстанции вправе: оставить решение без изменения; отменить решение полностью или в части и принять новое решение; изменить решение; отменить решение полностью или в части и прекратить производство по делу или оставить иск без рассмотрения полностью или в части.
Статья 279 данного Кодекса гласит, что основаниями для изменения или отмены решения суда первой инстанции являются: неполное выяснение обстоятельств, имеющих значение для дела; недоказанность обстоятельств, имеющих значение для дела, которые суд посчитал установленными; несоответствие выводов, изложенных в решении, обстоятельствам дела; нарушение или неправильное применение норм материального и (или) процессуального права.
Исходя из вышеизложенного и статей 42, 68, 110, 118, 172, 177, 200 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан
1. отменить решение Наименование суда, принявшего решение, которое подвергаетсяобжалованию суда от Дата принятия судебного решения, которое подвергается обжалованию ;
2. принять новое решение о Краткое содержание нового решения, которое предлагается принять вместо обжалуемого.