Фуқаролик ишлари бўйича Даъво ариза берилган суд номи судига |
Жавобгар ташкилотнинг номи Телефон: Жавобгарнинг телефон рақами Электрон почта манзили: Жавобгарнинг электрон почта манзили Даъво мазмуни: Таъмирлаш учун сарфланган Даъвогар яшаб келган ётоқхона манзили? сўм миқдоридаги пул маблағларини ундириб бериш |
ҚАРШИ ДАЪВО АРИЗА
Мен ишлаб келган Жавобгар ташкилотнинг номига тегишли бўлган ётоқхона Даъвогар яшаб келган ётоқхона манзили? манзилда жойлашган бўлиб, менга оила аъзоларим билан бирга яшашим учун ётоқхонанинг Ётоқхонанинг даъвогарга бириктирилган хонасининг рақами хонаси бириктирган эди. Мен ушбу хонада Жавобгар ташкилотнинг номининг масъул ходимларининг оғзаки розилиги билан таъмирлаш ишларини олиб бориб, хонани шароитини яхшилаганман. Мен билан тузилган меҳнат шартномаси Даъвогар билан меҳнат шартномаси бекор қилинган сана бекор қилинганлиги сабабли менга ётоқҳонадан кўчиб чиқишим ҳақида ёзма равишда огоҳлантириш берилди.
Шундан сўнг мен Жавобгар ташкилотнинг номининг масъул ходимларига ётоқхонанинг Ётоқхонанинг даъвогарга бириктирилган хонасининг рақами хонасида яшашим давомида ушбу хонани ўз ҳисобимдан тўлиқ капитал таъмирлаганлигимни, ушбу таъмирлаш ишларига сарфларган қурилиш моллари ва усталарга ҳақ тўлаш учун жами Даъвогар капитал таъмирлаш ишлари учун сарфлаган пул маблағлари суммаси сўм миқдорида маблағ сарфлаганлигимни билдириб, ушбу пул маблағларини тўлаб беришганидан кейингина ушбу хонани бўшатишимни билдирдим.
Жавобгар ташкилотнинг номининг масъул ходимлари мен томонимдан амалга оширилган қурилиш ишларига сарфланган маблағларимни тўлаб беришларини оғзаки равишда билдириб келишди. Бироқ ҳозирга қадар ушбу маблағларни тўлаб беришмади.
Кейинчалик ушбу судга келгандан сўнг билсам улар мени ва оила аъзоларимни бошқа турар жой бермаган ҳолда ётоқхонанинг Ётоқхонанинг даъвогарга бириктирилган хонасининг рақами хонасидан чиқариш тўғрисида даъво ариза киритган экан.
Фуқаролик кодексининг 8-моддасида фуқаролик ҳуқуқ ва бурчлари қонунчиликда назарда тутилган асослардан, шунингдек фуқаролар ҳамда юридик шахсларнинг, гарчи қонунчиликда назарда тутилган бўлмаса-да, лекин фуқаролик қонунчилигининг умумий негизлари ва мазмунига кўра фуқаролик ҳуқуқ ҳамда бурчларни келтириб чиқарадиган ҳаракатларидан вужудга келади.
Уй-жой Кодексининг 91-моддасига кўра, агар арендага берилган турар жойнинг сифати арендага берувчининг розилиги билан яхшиланса, шартнома муддати ўтганидан кейин ёки шартнома бекор қилинганда, башарти аренда шартномасида бошқача тартиб назарда тутилган бўлмаса, арендага олувчи ушбу мақсадда қилган барча харажатлари ижарага берувчи томонидан қопланишини талаб қилиш ҳуқуқига эга.
Ўзбекистон Республикаси Уй-жой кодексининг 91-моддаси, Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 37, 44, 188, 189 ва 191, 199, 200-моддаларига асосан суддан
Менинг жавобгар Жавобгар ташкилотнинг номига нисбатан қарши даъво аризамни қабул қилишингизни;
Жавобгар ташкилотнинг номидан ётоқҳонанинг мен яшаб келган Ётоқхонанинг даъвогарга бириктирилган хонасининг рақами хонасини капитал таъмирлаш учун сарфланган Даъвогар капитал таъмирлаш ишлари учун сарфлаган пул маблағлари суммаси сўм миқдоридаги пул маблағларини ундириб беришингизни.

Ответчик: Наименование организации-Ответчика
Содержание иска: О взыскании денежных средств в размере Сумма денежных средств, затраченных Истцом на капитальный ремонт,затраченных на капитальный ремонт
ВСТРЕЧНЫЙ ИСК
Явместе с членами моей семьи проживал в закрепленной за мною комнате Номер комнаты в общежитии, которая закреплена за Истцом в общежитии, расположенном Адрес Общежития, где проживает Истец и принадлежащем Наименование организации-Ответчика,где я работал. С устного согласия ответственных сотрудников Наименование организации-Ответчика,осуществив ремонтные работы, я улучшил условия проживания в этой комнате. В связи с расторжением со мной трудового договора Дата расторжения трудового договора с Истцом ,мне было вручено письменное уведомление о выселении из общежития.
После этого, я проинформировал ответственных сотрудников Наименование организации-Ответчика о том, что в период своего проживания в этой комнате я за свой счет осуществил ее капитальный ремонт, на который затратил, включая оплату строительных материалов и услуг ремонтников Сумма денежных средств, затраченных Истцом на капитальный ремонт.Я сообщил им также, что освобожу комнату Номер комнаты в общежитии, которая закреплена за Истцом только после того, как мне будут возмещены эти расходы.
Ответственные сотрудники Наименование организации-Ответчика в устной форме выразили согласие на компенсацию всей суммы денежных средств, затраченных мною на капитальный ремонт. Однако до сих пор не оплатили эти средства.
Как мне стало известно позднее, они внесли в суд исковое заявление о выселении меня и членов моей семьи из комнаты Номер комнаты в общежитии, которая закреплена за Истцом общежития без предоставления другого места жительства.
Согласно статье 8 Гражданского кодекса Республики Узбекистан «гражданские права и обязанности возникают из оснований, предусмотренных законодательством, а также из действий граждан и юридических лиц, которые хотя и не предусмотрены им, но в силу общих начал и смысла гражданского законодательства порождают гражданские права и обязанности».
Всоответствии со статьей 91 Жилищного кодекса «если качество арендуемого жилого помещения улучшено с разрешения арендодателя, то по истечении срока договора или при его расторжении арендатор имеет право потребовать возмещения всех произведенных с этой целью расходов, если иное не предусмотрено договором аренды».
Поэтому, на основании статьи 91 Жилищного кодекса Республики Узбекистан, статей 37, 44, 188, 189 и 191, 199 Гражданского процессуального кодекса Республики Узбекистан
принять мое встречный иск в отношении ответчика Наименование организации-Ответчика;
взыскать с Наименование организации-Ответчика денежные средства в сумме Сумма денежных средств, затраченных Истцом на капитальный ремонт,затраченные мною на капитальный ремонт комнаты Номер комнаты в общежитии, которая закреплена за Истцом общежития Наименование организации-Ответчика.