Фуқаролик ишлари бўйича Ариза берилган фуқаролик суди номи судига |
Жавобгарнинг Ф.И.Ш.и Телефон: Жавобгарнинг телефон рақами Электрон почта манзили: Жавобгарнинг электрон почта манзили Даъво мазмуни: Даъвогарнинг мол-мулкларини хатлаш тўғрисида қарор қабул қилган МИБ бўлими номи мол-мулкимни хатловдан чиқариш тўғрисида |
(Мол-мулкни хатловдан чиқариш тўғрисида)
Даъвогарнинг мол-мулкларини хатлашга асос бўлган суд қарорини қабул қилган суд номи судининг Даъвогарнинг мол-мулкларини хатлашга асос бўлган суд қарори қабул қилган сана кунидаги қарори билан Даъвогарнинг мол-мулкларини хатлашга асос бўлган суд қарорининг қисқача мазмуни белгиланган. Мазкур қарордан келиб чиққан ҳолда мажбурий ижро бюроси Даъвогарнинг мол-мулкларини хатлаш тўғрисида қарор қабул қилган МИБ бўлими номи бўлимининг Даъвогарнинг мол-мулкларини хатлаш тўғрисида МИБ томонидан қарор қабул қилинган сана йилдаги қарори билан менга тегишли бўлган Даъвогарнинг хатловга олинган мол-мулклари номи ва сони каби мол-мулкларим хатловга олинган.
Ўзбекистон Республикаси ФКнинг 164-моддасига кўра, мулк ҳуқуқи шахснинг ўзига қарашли мол-мулкка ўз хоҳиши билан ва ўз манфаатларини кўзлаб эгалик қилиш, ундан фойдаланиш ва уни тасарруф этиш, шунингдек ўзининг мулк ҳуқуқини, ким томонидан бўлмасин, ҳар қандай бузишни бартараф этишни талаб қилиш ҳуқуқидан иборатдир. Мулк ҳуқуқи муддатсиздир.
Мазкур Кодекснинг 166-моддасига кўра, мулк дахлсиздир ва қонун билан қўриқланади. Мулкнинг дахлсизлиги мулкдорга қарши турган барча субъектларнинг мулк ҳуқуқини бузишдан ўзларини сақлашларидан иборатдир.
Мен Даъвогарнинг мол-мулкларини хатловдан чиқариш учун асос бўлувчи ҳолатлар каби сабабларга кўра менининг мол-мулкларим ноқонуний равишда хатланган деб хисоблайман.
Юқоридагиларни инобатга олиб, мажбурий ижро бюроси Даъвогарнинг мол-мулкларини хатлаш тўғрисида қарор қабул қилган МИБ бўлими номи бўлимининг менинг мол-мулкларимни хатлашга оид Даъвогарнинг мол-мулкларини хатлаш тўғрисида МИБ томонидан қарор қабул қилинган сана йилдаги қарорини ҳақиқий эмас деб топиб, хатловдан чиқариш лозим бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик процессуал кодексининг 188, 189-191-моддалари, Вазирлар Маҳкамасининг 2009 йил 8 майдаги 132-сон қарори билан тасдиқланган “Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини мажбурий ижро этишда хатланган ва олиб қўйилган мол-мулкни сақлаш тартиби ҳамда шартлари тўғрисида”ги Низомга асосан
1. Мажбурий ижро бюроси Даъвогарнинг мол-мулкларини хатлаш тўғрисида қарор қабул қилган МИБ бўлими номи бўлимининг менинг мол-мулкларим Даъвогарнинг хатловга олинган мол-мулклари номи ва сони ни хатлашга оид Даъвогарнинг мол-мулкларини хатлаш тўғрисида МИБ томонидан қарор қабул қилинган сана йилдаги қарорини ҳақиқий эмас деб топиб, менинг мол-мулкларимни хатловдан чиқаришингизни.

Всуд по экономическим делам Наименование суда по экономическим делам, в который поданоисковое заявление |
Содержание иска: Об исключении из описи имущества, принадлежащего лицу без гражданства |
(Об исключении имущества из описи)
Постановлением Наименования суда, принявшего постановление, послужившее основанием для описи имущества Истца от Дата вынесения судом постановления, послужившего основанием для описи имущества Истца определено Краткое содержание постановления суда, ставшего основанием для описи имущества Истца.Исходя из этого постановления, решением БПИ, принявшее решение об описи имущества Истца Бюро принудительного исполнения от Дата принятия решения БПИ об описи имущества Истца мое имущество Наименование и количество имущества Истца, включенного в опись было подвергнуто описи.
Согласно статье 164 Гражданского кодекса Республики Узбекистан право собственности представляет собой право лица владеть, пользоваться и распоряжаться принадлежащим ему имуществом по своему усмотрению и в своих интересах, а также требовать устранения всяких нарушений его права собственности, от кого бы они ни исходили. Право собственности бессрочно.
Всоответствии со статьей 166 данного Кодекса собственность неприкосновенна и охраняется законом. Неприкосновенность собственности заключается в воздержании от нарушения прав собственности всеми субъектами, противостоящими собственнику.
Ясчитаю, что по причинам Основания для исключения имущества Истца из описи мое имущество описано незаконно.
Сучетом вышеизложенного считаю необходимым признать неправомерным решение БПИ, принявшее решение об описи имущества Истца БПИ об описи моего имущества от Дата принятия решения БПИ об описи имущества Истца и исключить мое имущество из описи.
На основании статей 3, 43, 148-152, 176-179 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан, утвержденного постановлением Кабинета Министров №132 от 8 мая 2009 года Положения о порядке и условиях хранения арестованного и изъятого имущества при принудительном исполнении судебных актов и актов иных органов
признать неправомерным решение БПИ, принявшее решение об описи имущества Истца Бюро принудительного исполнения об описи моего имущества Наименование и количество имущества Истца, включенного в опись от Дата принятия решения БПИ об описи имущества Истца и исключить мое имущество из описи.